24.6.2020
Kategorie: Ekonomika

Ohrožení svobody a nezávislosti ČT je zažehnáno – ředitel Dvořák svých 1,6 milionu jako odměnu dostane

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Je dnes odhlasovaná odměna 1,6 milionu korun pro generálního ředitele ČT Petra Dvořáka adekvátní, nebo je pravda na straně radní Hany Lipovské, která navrhovala, aby mu za loňský rok žádná odměna vyplácena nebyla?

Rada České televize na svém dnešním jednání rozhodla, že generálnímu řediteli naší veřejnoprávní televize Petru Dvořákovi bude za rok 2019 vyplacena odměna ve výši 1,6 milionu korun. Sice si oproti předchozím letům, kdy mu Radou ČT byla schválena odměna 2,4 milionu korun (odpovídající výši jeho ročního platu), o něco pohorší, nejspíš však bude po dnešku i tak spokojen. Jedna z televizních radních totiž před jednáním navrhovala, aby řediteli ČT žádný bonus vyplácen nebyl.

Tou „nepřející“ radní nebyl nikdo jiný než ekonomka Hana Lipovská. Jistě mají mnozí ještě v čerstvé paměti, jakou bouři nevole vzbudila mezi některými opozičními politiky skutečnost, že paní Lipovská byla do Rady ČT zhruba před měsícem přes mnohé protesty zvolena. Mluvilo se o vážném ohrožení svobody a nezávislosti naší veřejnoprávní televize, bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dokonce s ohledem na to, že Lipovskou do rady jmenovala Česká biskupská konference, zvažoval své vystoupení z církve. Jestli tak pan Kalousek opravdu učinil, známo není, ovšem náboženské téma v souvislosti s osobou paní Lipovské opět oživil jeden ze stávajících členů Rady ČT Zdeněk Šarapatka, který kvůli jejímu návrhu na nulovou odměnu pro ředitele Dvořáka prohlásil, že „Hana Lipovská se za funkci upsala peklu.“ (viz odkaz zde)

Těžko říci, nakolik byl návrh paní Lipovské pekelný či ďábelský, ovšem například její argument, že ČT v roce 2019 sice hospodařila v souladu se schváleným vyrovnaným rozpočtem, nicméně účetně vyrovnaného rozpočtu bylo dosaženo pouze díky dalšímu rozpouštění Fondu televizních poplatků, mně přijde vcelku logický. Navíc je otázkou, zda to, že vrcholný manažer instituce typu naší veřejnoprávní televize dokáže hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, by nemělo být spíše samozřejmostí než důvodem k nárokovému vyplácení odměny ve výši 100 % jeho základního platu.

Pokud někdo bude argumentovat tím, že naše vlády nehospodaří s vyrovnaným rozpočtem již řadu let a pro příští rok je plánovaný schodek veřejných financí ve výši 500 miliard korun: Česká televize má na rozdíl od státní kasy příjmy vždy jisté ve formě povinných koncesionářských poplatků, bez ohledu na to, zda je konjunktura nebo naopak krize. Nicméně v době, kdy je řada firem v důsledku pandemie Covid-19 nucena propouštět část svých zaměstnanců, mnozí podnikatelé byli několik měsíců bez příjmů a stát bude dávat spoustu peněz na oživení ekonomiky, mi nepřijde úplně nejsprávnější, když je řediteli veřejnoprávní televize vyplácena více než jeden a půlmilionová odměna jen za to, že hospodařil s vyrovnaným rozpočtem a že ČT má mezi televizními diváky v průměru zhruba 30% sledovanost.

Nicméně členové Rady ČT demokraticky odhlasovali (dle toho, co je napsáno zde, se k návrhu Hany Lipovské přidali jen další tři radní), že Petru Dvořákovi odměna ve výši 1,6 milionu korun náleží. Věřím proto, že nejenom pan Šarapatka, ale i všichni ti, kteří se ještě před pár týdny obávali toho, že nově zvolení radní Hana Lipovská, Luboš Xaver Veselý a Pavel Matocha znamenají vážnou hrozbu pro ohrožení nezávislosti našeho nepochybně nejobjektivnějšího média, mohou nějakou dobu zase v klidu spát…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...