8.10.2020
Kategorie: Společnost

O koronaviru … aneb chřipečka nebo smrtící pandemie?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Na svůj včerejší článek jsem dostal celou řadu reakcí po mailu. Od těch pochvalných se kterými se nebudu chlubit (i když bych rád), až po ty nenávistné, že jsem se konečně odhalil a chci zničit tuhle zemi ve prospěch Babišovy totality. Těmi se chlubit nebudu, ale už brzy se jim budu posmívat. Z nesouhlasných reakcí bych ale rád vypíchl jednu od našeho čtenáře Clairvauxe. 

Pan Clairvaux umí nesouhlasit bez nenávisti a jeho text by mohl sloužit jako vzor pro věcnou a slušnou diskusi při odlišných názorech. Na takový text se mi dobře odpovídalo a poslal jsem mu ho mailem, ale pak jsem zjistil, že stačí připsat pár dalších vět a bude z toho celý článek. Pak už si dáme od koronaviru chvíli pokoj. Mám tu dost textů, které jsem slíbil vydat a musíme znovu prokydat válku v Arménii i další témata. 

Teď ale dávám slovo Clairvauxovi:  

Dobrý den Vidláku,

když v mnoha věcech s Vámi  “souzním” v náhledu na koronavirus se však diametrálně rozcházíme. Rozumějte, vůbec nemám problém nosit roušku při kontaktu s lidmi ve veřejných budovách či nechodit do restaurací po 22 hodině (to je asi opravdu to nejmenší) …. jen mám oproti situaci na jaře prostě problém akceptovat “podzimní mainstreamový náhled”, obzvlášť když existuje mnoho indicií z odborných kruhů, že “všechno je pravděpodobně jinak”.

V mediích je dáván největší prostor ” akademikům” typu Flégr, který s Covidem přišel do styku pouze na stránkách knih nebo pneumolog Koblížek ke kterému se dostane řádově pouze promile těch nejtěžších paicentů. Naopak víc prostoru  nedostanou odborníci např. MUDr. Balík nebo Peková, kterým od začátku roku prošli rukama desetitiíce paceintů s Covidem.

V současné době se zpřísňují opatření na základě prezentované statistiky. Bohužel nebo spíš bohudík naše hygiena hovoří trošku jinak:

https://www.khsbrno.cz/admin/upload/aktuality/220_438_aktuality.pdf

Můj názor je ovlivněn i ekonomickým dopadem, kdy můj zaměstnavatel do března fungoval exceletně. V současné době je nás tam nyní již jen cca 20% původního počtu zaměstnanců.

Přál bych vám ten “požitek” posílat šikovné  a pracovité kolegyně (matky samoživitelky) ubrečené na pracák a defacto celé rodiny do existenční nejistoty jen proto, že si někdo vymyslel v rámci předběžné opatrnosti nesourodá likvidační pravidla, mnohdy  na základě toho jak hlasití byli zástupci konkrétních profesních sdružení ( takže do obchodních center, divadel nebo na fotbal ANO, ale jiné počtem srovnatelné aktivity NE). Takže chápu, že  máte strach o své blízké ( na celé Jižní Moravě umřel v minulém týdnu jediný člověk ve věku 77 let o kterém nevíme vůbec nic …jaké byly jeho komplikace apod.) , ale na ruhou stranu nikdo nebere v potaz tíživou ekomomickou situaci tisíců rodin do které se administrativním rozhodnutím a ne vlastní vinnou dostali.

Podpora od státu je v  těchto případech iluzorní. Při kompletně “zablokovaném” předmětu podnikání dostáváte cca 40% na mzdy jako půjčku, kterou musíte do 3 let splatit. např.ve Francii naši spolupracující kolegové z oboru dostávají 90% platu a jsou od března doma.

Tož to jen tak pro upřesnění jiného pohledu na věc.

Clairvaux

A nyní moje rozšířená odpověď:

Já Vám Clairvauxi vlastně rozumím. Nežijeme ve světě ve kterém je možné vypíchnout jen jednu věc, tu postavit na piedestal a ostatními se nezabývat. Nemůžeme vzít lidské životy nebo zdraví a říci, že ať zhyne svět, jen když budeme zdraví. Já sám často argumentuji tím, že nemůžeme na první místo postavit přírodu, když se musíme najíst. Nemůžeme zakázat postřiky, protože bez chemického zemědělství bychom zřejmě měli hlad. I teď prostě nemůžeme zničit ve jménu boje s Covidem úplně všechno. 

Jak jsem již mnohokrát psal – nesouhlasím ani s Flégrem, ale ani se Šmuclerem. Koronavirus je horší chřipka s výrazně vyšší nakažlivostí, schopná přetížit zdravotnictví. Tečka. Koronavirus není neškodná chřipečka, ale také to není dýmějový mor. Ovšem první obětí koronavirové epidemie byla věcná a slušná debata. Jako by existoval jen Šmucler nebo Flégr, jako by si člověk vlastně ani nesměl myslet nic mezi tím. A tak se navzájem jen překřikují dvě strany a v tom hluku si nikdo nevšiml, že vůbec ani nezačala debata o tom, jaká opatření mají smysl, jaká smysl nemají a jsme kilometry vzdáleni od jakékoliv debaty ohledně ekonomických následků nějakých opatření.  

Šmucer vidí ekonomickou zkázu i v tom, že se od září nařídily roušky a že se zkrátila otvírací doba v barech. A pořvává, jak je to pro ekonomiku smrtící. Flégr by zase zavřel úplně všechno, protože to prý stejně nastane, lidi budou tak jako tak všichni doma, nic nebude tak jako tak fungovat. Jestli je tohle racionální debata, tak jsem se opravdu narodil o sto let později než jsem měl. 

Stačilo, abych před měsícem napsal, že roušky nebudou mít na šíření epidemie vliv. A skutečně to nevypadá, že by po měsíci nošení roušek virus zeslábl. Ale přesto to stačilo na dost komentářů, že jsem chřipečkář. Pak jsem napsal, že virus se bude šířit a dostaneme se na 5000 případů denně a nemocnice to nejspíše ustojí, ale jen taktak – a hned jsem byl alarmista, který nechápe, že virus je jen propaganda. 

A tak tu máme každý den titulky totálně debilních novinářů, kteří jsou schopní jeden den tvrdit, jak je všechno za námi, protože počet případů klesl a druhý den zase apokalypticky horlit, že je zle, protože to stouplo. Nadhled v tom není ani trochu. Přidejte Českou televizi, která neopomene sdělit, že za všechno může Babiš, přidejme si další řvoucí skupinky “demokratů”, kteří se bojí tu o svobodu, tu o svojí uměleckou živnost do které jim stát nesmí kecat. Přidejte si podnikatele v byznysu, kde se to hemží lidmi, přidejte si jejich propojení s politiky. Svým způsobem nikomu nevadí, že se dělají opatření, ale hlavně aby se to nedotklo jich. Jak podotkl Targus – když v Ostravě likvidovali těžký průmysl, mělo to mnohem horší dopad na životní úroveň lidí v kraji, ale nikoho to nezajímalo, protože Praha prosperovala. 

Nakonec jedinou uměřenost představuje ten nenáviděný Prymula. Omezuje to, co ekonomicky málo bolí. A ještě se to vůbec nedodržuje. Ve Vidlákově v deset zamknou vchod do hospody, ale svítí se tam ještě po půlnoci a ven se chodí služebním vchodem. Děti ve školách mají mít roušky, ale učitelé sami jim povolují si je sundat, protože to sami také nemohou vydržet. Opatření se dodržují jen ve Škodovce a jiných velkých firmách závislých na lidské práci. A jsou tam mnohem přísnější než Prymula. 

Kritizuje se, že vládní opatření jsou chaotická, ale asi žiju na jiné planetě. Já nevidím chaos, já vidím tanec mezi vejci a mezi zájmy. Vidím tanec mezi křiklouny. Ať se udělá cokoliv, vždycky budou křičet a dostanou prostor v televizi. Opatření se nedělají podle toho, co má smysl, ale podle toho, co se dá mezi ministry a jejich loutkovodiči prosadit. Spousta opatření se nedělá kvůli viru, ale proto, aby hranice zůstaly otevřené alespoň pro průjezd zboží.  Spousta opatření se dělá jen proto, aby to vypadalo, že se něco dělá, protože skutečně účinná opatření budou stát bilion korun. 

Já v tom všem nevidím chaos, bordel a zlou vůli. Já v tom vidím uměřenost přesně na hraně toho, co tahle společnost se svými Šmuclery, Flégry, Vidláky, Fialy a Babiši snese. A že to vypadá chaoticky? Ano, to je tak vždycky, když se někdo snaží naštvat co nejméně lidí a vyvážit co nejvíce vlivů.

Nerad hraju na coby kdyby, ale měli jsme celé léto na to, abychom se společensky shodli nad opatřeními, která mají smysl. Zakázáno od Šmuclera a nakonec i od Flégra. Koronavirus musí být chřipečka a spiknutí,  nebo to musí být katastrofa. Vlastně by mě zajímalo, kdo z kolegů blogerů drží podobný postoj jako já s Masterem… Napadá mě Vlk. Ale jinak asi nikdo. Ostatní se bojí o svobodu, kterou už dvacet let nemáme. 

A ekonomika? Švédský model nám ukazuje, že stejně půjde do háje, ať vláda něco zakáže nebo nezakáže. Protože až budou nemocnice plné, až umře první zpěvák, první herec a první principál divadla na Jezerce, až umře první populární moderátor, hlasatel či komentátor, až budou v televizních novinách záběry z nemocnic jako přes kopírák z Bergama, tak lidi stejně nikam chodit nebudou a nebudou utrácet. I kdyby deset Šmuclerů vyzývalo, ať se nebojí. Pak budeme mít nejen rozvrácenou ekonomiku, ale i mrtvé rodiče. A pokud by mělo na něco podobného dojít (a už to vůbec není nepředstavitelné), tak chci mít rozvrácenou ekonomiku, ale tátu naživu. Ještě bych chtěl, aby mě chvíli oblažoval svými moudry. 

Na jaře koronavirus neporazily roušky (ani teď to moc platné není – už je nosíme víc jak měsíc a počty nakažených lámou rekordy). Koronavirus porazily prázdné hospody, prázdné stadiony a prázdné silnice. Koronavirus porazili lidi zalezlí doma, kteří se koroňáčka dostatečně báli. Ano, ten strach zařídily vládní opatření. 

Teď už je to jiné – zvykli jsme si a pořád se nebojíme dost. Ulice jsou plné, auta jezdí všude jako kdysi, hospody jsou plné a roušky se nosí v podstatě jen v obchodech. Prymula si může vyhlašovat co chce – ostatně první opatření, které asi bude mít epidemiologický smysl, jsou ty zavřené střední školy. Ale děcka se nahrnou do hytlermarketů, takže to bude asi také jedno. 

Ne, nezachráníme všechny. Hodně lidí umře, i když budou mít péči. Ovšem brzy může přijít situace, kdy budou umírat i ti, kteří by mohli žít dál a umřou proto, že nebudou mít péči. Protože se nedočkají ventilátoru. Nedočkají se lůžka v nemocnici. Já být doktorem, nedovedu si představit vlastně stejnou situaci jako na bojišti, kdy se bude selektovat, kdo má ještě šanci a kdo ji už nemá. Dá se vůbec lékařsky a lidsky řešit dilema, zda odpojit od ventilátoru osmdesátiletého (nebo sedmdesátiletého, nebo šedesátiletého) člověka, který je na tom špatně ve prospěch třicetiletého, který je na tom také špatně? 

Virus přišel, ekonomika šla, jde a půjde do kytek. Nejen kvůli situaci u nás, ale i kvůli situaci jinde. Šla do kytek už před koroňáčkem a bude to pokračovat. Ano, bude hodně lidí bez práce. 

Dovolím si podotknout, že hodně lidí bez práce, to je narozdíl od epidemie něco, co známe. Něco, s čím se bojuje už 150 let. Někdy úspěšně, někdy neúspěšně. Neúspěšně tehdy, když opět nedojde na rozumnou debatu a existuje jen kapitalistická dravost a zákon džungle a nebo komunistická diktatura. Neúspěšnou tehdy, když zase nebude existovat nic mezi. 

Máme teď pár měsíců čas na celospolečnskou shodu, jak proti té nezaměstnanosti bojovat. Babiš si klidně může pujčit ještě tisíc miliard. S tím se dá už něco udělat. Už jednou se pozastavily exekuce. Vysoké nájmy v centrech měst spadly dolů. Nikdo nám neodvezl na Kajmanské ostrovy tisíce volných bytů. Ještě pořád máme nějaké továrny, ještě pořád máme elektrárny. Jo, jestli jsme jen nesvobodné ovce, kterým tu nic nepatří, tak je jedno, jestli nám to vezme virus nebo německý majitel. Ale přijdeme o to každopádně. 

V reálu to ovšem dopadne jako obvykle. Budeme se tu dlouhé měsíce dohadovat, jestli mají opatření smysl, až jednoho dne zjistíme, že do Německa už nepouštějí ani naše pendlery. Pak zjistíme, že Babiš sice má tisíc miliard, ale ať s nimi udělá cokoliv, zase to někomu nebude recht a v televizi budou mít tyhle hlasy dost prostoru na to, aby ani Babiš nemohl nic dělat. A tak bude chaoticky dělat něco, všechno a zároveň nic. 

Ukončím svůj text trochu depresivně… Stačí se podívat na Pravý prostor, který moje články přebírá. Tam už v diskusi spekulují, proč to na Pravý prostor píšu, proč se jim s něčím takovým vnucuju a samozřejmě nikoho ještě nenapadlo, že je to proto, že Pravý prostor moje články přebírá jak se jim to hodí.  Ale samozřejmě už vědí, že jsem placený agent, dokonce jsem žid, protože jsem jim neřekl plné jméno a nedal fotku. Přečtou si článek a ani nekliknou na odkaz pod ním, aby se podívali, odkud se Vidlák na Pravém prostoru vyloupl. Ale už vědí, že jsem zaplacenej Babišem, že mám v hlavě piliny s hnojem, že jsem svědek Covidův. 

Proto to dopadne jako vždycky. Nebude žádná shoda, jen větší rozhádanost… a ti co se nakazí příští týden a budou mít průběh vyžadující hospitalizaci, už mají slušnou šanci, že se alespoň chvíli budou bez povšimnutí dusit někde na nemocniční chodbě. Ale asi je to nutné…Jak řekl tuším Kadlas –  bez Pearl Harboru by americká veřejnost byla proti válce.  

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 3,71 out of 5)
Loading...