19.12.2015
Kategorie: Politika

O bruselské totalitě (I.): Překvapivé podobnosti s vládou KSČ

Sdílejte článek:

JIŘÍ FUCHS 19|12|2015

Když se zhroutil komunismus, věřili jsme, že vstupujeme do věku svobody. V polistopadové euforii, které nešlo nepropadnout, jsme si nevšímali, že se na Západě čím dál víc upevňuje ideologie levicového liberalismu. Hlavním rozlišujícím znakem života v komunismu a na Západě byla pro mnohé svoboda.  Na tomto protikladu se dodnes zakládá většinové přesvědčení o tom, že se současné západní demokracie s totalitou naprosto vylučují.

[ad#clanek-respo]

Kritici ale mluví o komunistech a levicových liberálech jako o bratrancích, kteří svobodu zrovna nemilují. Poukazují přitom na diktát politické korektnosti, který už celá desetiletí dusí veřejný diskurz na Západě. Politická korektnost je však faktorem významného omezování svobody. Především nutí občany, aby mluvili jinak doma a jinak na veřejnosti. Pod hrozbou citelných sankcí je vychovává, aby si sami nasazovali náhubky korektního vyjadřování.

Funguje to náramně. Od ministra až po správce nějakého zapadlého stadionu se všichni hrozí, aby nebyli nařčeni z rasismu. K takovému nařčení totiž není na svobodném Západě nikdy daleko. Stačí jen vyslovit nějakou nekorektní pravdu o ideologicky chráněných menšinách a vstupujete do rizikové zóny. Veřejné mínění je totiž vzdělávacími institucemi, aktivisty nevládních organizací a médii průběžně laděno na vysokou citlivost vůči nekorektnímu myšlení, takže se člověk ani nenaděje a má potíže se zaměstnáním, s kariérou či s (ideo) policií. Nepřipomíná to něco?

Za komunistů jste něco cekli a stali se z Vás kandidáti represivní péče režimu. Dnes Vás na svobodném Západě čeká pod nálepkou rasisty totéž. Přitom tu jde o hanebné, nespravedlivé nálepkování, protože se v takových případech většinou o žádný rasismus nejedná. Fanatikům politické korektnosti to však nevysvětlíte a ostatní se zařadí.

Dříve legislativa ve službách té jedině správné, nekritizovatelné ideologie – dnes neméně široký prostor zákonného bezpráví. Dříve gumové paragrafy proti hanobení socialismu – dnes proti takzvané homofobii, islamofobii a podobným nesmyslným vymyšlenostem ideologicky zanícených pachatelů dobra. Dříve kádrování podle třídního původu – dnes zvýhodňování vybraných, ideologicky zajímavých menšin. Dříve na vysokých školách povinný marxismus – dnes genderová ideologie. Dříve v podnicích brigády socialistické práce – dnes ve firmách správně vyvážená etnická diverzita. Dříve uniformní, disciplinovaná média – dnes ideologicky dobře sjednocený mainstream.

Jako si bolševici monopolizovali úctyhodné hodnoty pravdy a dobra, aby mohli s vědomím mravní převahy pořádat hony na třídní nepřátele, stejně tak si dnes na svobodném Západě vedou političtí korektoři, aby mohli slídit po těch, které zlovolně nálepkují jako rasisty a x-foby. Ne náhodou se o politické korektnosti mluví jako o novodobé inkvizici. Rukopis levicových ideologů se nezapře.

Politická korektnost je tedy viditelným a citelným nástrojem prosazování ideologických záměrů levicových liberálů. Přitom u nich nevylučuje, ale spíše ohlašuje také skryté formy jejich společensko-politického sebeprosazení. Svým celoplošným záběrem sociální reality a svou panovačnou nesnášenlivostí prozrazuje politická korektnost totalitní sklony svých tvůrců a kolaborantů.

Zdá se být až neuvěřitelné, jak mohli druhdy svobodomyslní občané západních společností tak snadno přistoupit na takovou míru omezování svobody myšlení a projevu politickou korektností. Jak se mohli takřka bez odporu sklonit před takovou mírou nespravedlnosti, jakou představuje ideologicky vylhané obviňování, šikanování a kriminalizování za údajný rasismus či údajnou nenávist k ideologicky favorizovaným menšinám. Jak se mohli nechat tak lehce zmanipulovat a zahnat do ponižujícího života ve strachu a ve lži.

Diktatura politické korektnosti je výrazným symptomem degenerace západních společností. Adekvátní filosofické vysvětlení musí v této souvislosti mluvit o radikalizaci západní vzdělanosti ve směru relativizace hodnot, materialistického světonázoru a hédonického způsobu života. Od dob osvícenství propadala tato vzdělanost čím dál víc té nejprimitivnější metafyzice, v níž jako hlavní principy výkladu reality figurují hmota, nahodilost a čas.

V takto zúženém výkladovém rámci už není možné rozumět ani podstatě člověka, ani smyslu jeho života. Možné je v něm pouze antropologické zhroucení. Má-li tedy vzdělání člověku zjednat především sebepochopení a porozumění údělu jeho pozemské existence, pak v této funkci už nejméně půldruhého století na Západě selhává. Vzdělání se tu redukuje na přípravu pro úspěšný pozemský život, kde měřítkem úspěšnosti není mravní růst, ale alternativní hodnoty užívání si a sebeprosazování.

[ad#clanek-respo]

Radikální fáze tohoto neblahého vývoje moderny se zhruba kryje s nástupem postmoderny, která je v první řadě érou hluboké krize filosofického myšlení. V ní už bylo materialisticko-relativistické paradigma zafixováno. Jeho společensko-politickým výrazem je právě levicový liberalismus. Odpovídá nejen životnímu pocitu, ale i mravní rozkolísanosti postmoderního člověka. Ten si přitom nepřipouští, že filosofické předpoklady, které ho oslovují a které mu tak vyhovují, obsahují také mohutný potenciál totalitního masakrování občanů. Záleží jen na okolnostech, kdy se tato negativní energie provalí.

V tomto kontextu je srozumitelná i ta snadnost, s jakou se pod líbivou rétorikou svobody a lidských práv prosazují kvanta nespravedlnosti, když jsou svévolně a s ideologickou zpupností stavěny mimo zákon evidentní, leč politicky nekorektní pravdy. Univerzitně podložená a ideologicky cílená etická negramotnost nese své trpké ovoce: Veřejnost už ztrácí přirozená kritéria rozlišování mravně dobrého a zlého. V dusném klimatu vlády levicového liberalismu atrofuje v západních společnostech elementární smysl pro spravedlnost.

ZDROJ: distance.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...