12.6.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

No, tak určitě

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

V Česku chytili diverzanta! No fakt! Rakušanova policie kvůli tomu uspořádala po celé republice čtyřdenní manévry a všechna mainstreamová média děsila po tři dny spořádané občany varováním, že republice hrozí teroristické útoky… Ale nakonec to dobře dopadlo. Lumpa zatkli a sám pan premier nelitoval času a vystoupil na tiskovce, kde zkoprnělému národu sdělil, že toho ničemu na nás poslalo (s největší pravděpodobností) Rusko.

Co jsme se o této cause konkrétně dozvěděli? Pachatel je jihoamerického původu, hovoří španělsky a je mu asi 26 let. Podle policejního prezidenta, Martina Vondráška, se měl pokusit o zapálení autobusů MHD, zaparkovaných v depu na pražském Klíčově. Ale nejspíš se mu nějak nedařilo. Podle mluvčí pražského dopravního podniku uhasili ten jeho „požár” vlastními silami zaměstnanci areálu. A perlička na závěr – škoda na autobusech byla vyčíslena na asi 200 tisíc korun. Skutečně, 200 tisíc, potvrzeno z více zdrojů.

Určitě neznáte přesnou cenu moderního, nízkopodlažního autobusu MHD. Ale to nevadí. I tak vám musí být jasné, že škoda 200 tisíc představuje cenu tak zhruba jedné zapálené pneumatiky, ohněm poškozeného laku a jedno či dvě vysypaná okna… Na teror nic moc. Běžný, opilý bezďák, co usnul u ohníčku, zvládne způsobit onačejší škodu. Ale hlavně, co by si probůh mohl jakýkoli nepřátelský stát slibovat od zapálení pár autobusů MHD? Nota bene, na jednom z několika pražských parkovišť?

Jo, kdyby si takoví, ruští či jiní agenti, vytipovali nějakého nespokojeného inženýra v Semtíně a slíbili mu pár mega peněz, když to tam přivede k výbuchu, to by byla jiná káva. Zničit jednoho z tří hlavních výrobců nitrocelulózy (základní suroviny pro výrobu střelného prachu) v EU, to  by mělo nějaký dopad. Na Česko, Ukrajinu i EU.  Nebo získat někoho z Dukovan, k provedení sabotáže. Takové, aby náprava trvala co nejdéle a byla hodně drahá. To by pak ČR opravdu bolelo. Ale zapálený autobus?

Že jde, v případě odchyceného Jihoameričana, o naprostého magora, tomu nasvědčuje také informace, že je členem nějaké diskusní skupiny na sociálních sítích, ve které se diskutovalo o zakládání požárů.  Že by si zrovna takovéhoto týpka někdo najal k vážné, sabotážní akci?  A dokonce  prý tajná služba, která si podobné kousky dobře prověřuje a svodka sociálních sítí je takovéto prověrky základem. Protože podivín, aktivista či jiný blbec úkol s nejvyšší pravděpodobností nejen zpacká, ale ještě po odchycení vyzvoní i to, co neví. Ne, ne, magor je pro jakoukoli tajnou akci riziko.

Nabízí se tedy i jakési jiné vysvětlení, než to, které bylo publikováno na tiskovce po zasedání Bezpečnostní rady státu. Zkusme tu alternativu formulovat. Do republiky přijíždí magor, nápadného, exotického vzhledu, který neumí česky ani kváknout. Tajná služba o něm ví, díky monitoringu sítí, případně na upozornění kolegů ze zahraničí. Blbec se zřejmě chystá k nějaké ohnivé performaci. Možná nějaký hec, sázka… Naše, více než lehce politizující zpravodajce, napadne akci využít. A Vítek, ten od vnitra, je pro, všemi deseti.

Situace totiž, pro jeho partu, nevypadá zrovna nejlépe. Jeho strana projela  evropské volby. Spolu s celým SPOLU. A bylo by tedy moc dobře, aby se na ten debakl co nejdříve zapomnělo. Skoro současně se vynořila i jakási hrozba pro Vítkova šéfíka. Zasebevraždil se mu bankéř. A hrozí, že by se v tom mohl někdo šťourat. Takže co? Vypustíme Krakena!  Vyděsíme lidi hrozbou „teroru”. Vyšleme ozbrojenou policii do ulic. A pak vyhlásíme, že jsme ho dopadli! Pár dní se nebude mluvit o ničem jiném. Zapomene se na volby, i na mrtvého kampeličkáře. A bonus k tomu – hezky to přiživí nenávist k Rusku. Bude tak alibi k dalším protiruským akcím. Vždyť oni nám sem posílají teroristy!

Mohlo to tak být? Možná. Se znalostí charakterů našich elit, a Vítkova zvláště, se podobný scénář nejeví až tak nepravděpodobně. Anebo  skutečně pravdu náš pan premier?  „Existuje zde podezření, že útok byl organizován a financován z Ruska. Je to součást hybridní války.” Ovšem náš běžný, skeptický a životem poučený občan, mu na to, s mávnutím ruky, nejspíš řekne: „No, tak určitě..”

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (48 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
73 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)