13.6.2017
Kategorie: Politika

NEVOLTE menší ZLO

Sdílejte článek:

PAVEL KVĚTOSLAV KOLÁŘ

Hledáte absolutní shodu s vašimi názory a ta politická síla, která by ten stoprocentní průnik naplnila na scéně není a chybí? Ó, jaké překvapení. Prozradím vám sladké tajemství. Není a nebude, pokud si nezaložíte stranu vlastní. Ale i pak, pokusíte-li se o to, nebudete mít tu shodu zaručenu, protože se najdou jedinci, se kterými budete muset začít koexistovat a kteří vám ty vaše názory někam posunou.

[ad#clanek-respo]

Takže zbývá řešení nehledat absolutní shodu, ale nějakou maximální. A tady je otázkou, s jakým řešením, s jakou mírou průniku se spokojíte. Budete chtít 90 %, 80 %, nebo vám postačí 60 %?

A jsme u otázky “menšího zla”. Potenciální volič zvažuje, jestli ty neshodné otázky jsou natolik závažné, že pro něj představují zlo, nebo jestli jsou již nepodstatné a přehlédnutelné.

Pro mnoho lidí je jakákoliv odlišnost od jejich názoru chápána jako zlo a rozhodují se buď nevolit vůbec, nebo akceptovat tzv. “menší zlo”. Ale to je chybný přístup.

Chybný přístup je to proto, že za zlo je chápána často odlišnost, která při konkretizaci a prodiskutování, se často ukáže jako akceptovatelná varianta téhož přístupu. To ale není na první pohled zjevné. Tuto souhru totiž ukáže až realita a konkrétní aplikace.

Takže co je vlastně skutečné politické zlo? Je to okruh základních otázek, ze kterých nelze slevit. V prvé řadě jsou to:

  • přístup ke svobodě
  • míra regulace
  • míra zasahování státu do života lidí
  • míra přerozdělování
  • způsob a ochrana hodnot a práv
  • metody zabezpečení života, majetku
  • ochrana státu jako celku před vnějším nebezpečím

A možná ještě další, ale snad jsem vyjmenoval to nejdůležitější. Toto jsou otázky, které jsou podstatné a ze kterých nelze slevit. Jejich některé aplikace nejsou menším zlem, jsou naopak zlem velkým, reálným a konkrétním.

Za všechny třeba jeden příklad: Představa že v rámci multikultury je žádoucí přijmout neřízené množství ekonomických migrantů s odlišným pojetím morálních hodnot, je absolutně nepřijatelná. Je to zásadní otázka, mající vliv na dlouhodobou budoucnost. Není to menší zlo, ale ZLO s absolutní stopkou.

Ještě jeden aspekt je důležitý a tím je dlouhodobá stabilita a konzistence v hlavních názorových hodnotách. Bohužel jsem za svůj život viděl už mnohé zásadní obraty, které dokázaly z původně pravicové konzervativní síly udělat během půl roku sbor multikulturních pomatenců s tendencí spáchat sebevraždu přenecháním naší země invazním vetřelcům s cizí násilnickou ideologií. Jiné subjekty zase dokázaly přetavit svou podporu absolutní pocit nadřazenosti a nedotknutelnosti a následném zneužití dosažené moci.

Takže jak na menší zlo? Jednoduše, nevolit menší zlo. Jednoduše najít si 7-10 základních věcí, ze kterých nejde slevit a odlišné marginality přehlédnout, ignorovat nebo pokusit se změnit. A nesedat si znovu na stejná rozpálená kamna.

Vždyť podívejte se, jednoduššímu voliči stačí kobliha, všeci tuná kradnů, to jsou útoky, hesla typu všem vše slíbíme, všechno všem dáme, přidáme na platu a ti jdou volit jako o život. Nezabývají se otázkami, jak je možné toho dosáhnout. To jsou pro ně podružnosti. Proto se mezi nimi dělá tak snadno volební kampaň. Oni se totiž zaměřují jen na to, co je pro ně podstatné. Chce se mi napsat, zaměřte se taky na to, co je pro vás podstatné a zbytek tolerujte. Zde mi nezbývá než doufat, že pro lidi s rozumem to opravdu není kobliha.

Žádné menší zlo neexistuje. Je to buď zlo zásadní a to není menší a nebo je názorový rozdíl diskutovatelný, ale není zlem.

[ad#pp-clanek-ctverec]

kolar

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...