20.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Netanjahu: Izrael nepodepíše Globální migrační pakt, musí chránit své hranice

Sdílejte článek:

AP/TI

Izrael se odstoupí od nezávazného kompaktu, který má být schválen na schůzce OSN v Maroku příští měsíc; který mimo jiné také odmítají USA.

[ad#textova1]

Předseda vlády Benjamin Netanjahu v úterý oznámil, že Izrael se nepřipojí ke globálnímu migračnímu paktu Organizace spojených národů, který bude příští měsíc podepsán v Marrákeši v Maroku většinou vlád světa. USA patří mezi několik dalších zemí, které také pakt odmítly.

“Řekl jsem ministerstvu zahraničí, ať oznámí, že se Izrael nebude účastnit [shromáždění v Marrákeši] a nepodepíše smlouvu o migraci,” uvedl Netanyahu v tiskovém prohlášení.

“Máme povinnost chránit naše hranice proti nezákonným imigrantům. To je to, co jsme udělali, a my to budeme i nadále dělat, “dodal.

V září 2016 přijalo všech 193 členských států OSN včetně Spojených států pod bývalým prezidentem Barackem Obamou prohlášení, že žádná země nemůže zvládnout mezinárodní migraci sama a souhlasilo se zahájením procesu vedoucího k přijetí globálního kompaktu v roce 2018 .

Deklarace proběhla po rozsáhlých vlnách migrantů, kteří v uplynulých letech uprchli z konfliktu a chudoby na Blízkém východě a Africe do Evropy a na Západ.

Antagonismus v Izraeli vůči přistěhovalcům se v posledních letech zatvrdil s odhadovaným počtem 35 000 afrických migrantů v zemi, jenž čelí nepřátelství zákonodárců a obyvatel v komunitách s vysokým počtem migrantů. Podle průzkumu Pew Research Center minulý měsíc 57 procent Izraelců nesouhlasilo s přijímáním uprchlíků, kteří uprchli z války a hodně se přiblížili porovnání s občany mnoha dalších západních zemí.

Zatímco přistěhovalci říkají, že jsou uprchlíky prchajícími z konfliktu nebo pronásledování, Izrael je považuje za uchazeče o zaměstnání, kteří ohrožují židovskou povahu státu.

Netanjahovo úterní oznámení uvítal zástupce ministra zahraničí Likud Tzipi Hotovely, který řekl, že s předsedou vlády včera o této otázce mluvil. Citoval nový zákon o židovských národních státech, podle něhož vláda požadovala, aby “podporovala jasnou migrační politiku, která chrání naše hranice před nelegálními infiltracemi”.

Netanjahu není sám, kdo odmítá nový pakt. Minulý prosinec Spojené státy uvedly, že ukončí svou účast v jednáních o kompaktu, přičemž uvádí, že řada ustanovení je “v rozporu s politikou USA v oblasti přistěhovalectví a uprchlíků” pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

V červenci Maďarsko uvedlo, že se z tohoto procesu také vyloučí. V říjnu ji následovala rakouská vláda, která citovala obavy z ohrožení národní suverenity. Austrálie, Polsko, Bulharsko, Chorvatsko a Česko také oznámily své vystoupení z iniciativy nebo alespoň vyjádřily vážné obavy.

[ad#pp-clanek-ctverec]
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...