24.12.2023
Kategorie: Společnost

Neřešme symptomy, hledejme příčiny

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

Moderní společnost, za kterou se považuje západní civilizace, je charakteristická tím, že pouze tlumí symptomy čehokoliv. Ztratili jsme schopnost poctivě hledat příčiny problémů. K čemu to vede? K vytváření dalších a dalších problémů, které vznikají tlumením symptomů.

Kdysi mě zaujal výrok jakéhosi východního myslitele. Řekl: „Kdo je schopen vidět věci tak, jak jsou, je osvícený.“ Dlouho jsem nad tím přemýšlela a nechápala jsem. Jak něco tak jednoduchého, může být znakem osvícení? Jenže to vůbec není jednoduché – vidět věci tak, jak jsou. Schopen je toho málokdo. Většina lidí žije v bludu o sobě samém. Myslí si, jak jsou chytří, laskaví a sebevědomí, ale okolí je většinou vidí zcela jinak.

Vidět věci tak, jak jsou, je prvním krokem k řešení problémů. A je to taky důvodem, proč se Západ propadá hlouběji a hlouběji do pekel chaosu, nenávisti a chudoby. Stačí si poslechnout nějakého politika, novináře nebo aktivistu. Jejich popis reality se zcela míjí se skutečností a je tedy jasné, že se případné problémy nemohou nikdy vyřešit. Západní společnost se totiž neshodne ani na jejich pojmenování.

Pro mě osobně je velkým problémem nenávist jako taková. Nenávist zaslepuje a je tedy jedním z důvodů neschopnosti vidět věci tak, jak jsou. Nenávist je ale všude kolem nás. Každý někoho nebo něco nenávidí. Nenávist je znakem „dobrého“ občana. Podporují se v tom lidé navzájem, nenávistná jsou média, politici, celebrity. Kdo nenávist odmítá, je podezřelý. Stačí být jen neutrální a realistický a už je člověk podezřelý. Pořádné dávky nenávisti se lijí do hlav už dětem ve školách – čím vyšší stupeň vzdělání, tím víc. Znakem nenávisti je už nálepkování, které jemně naznačuje lidem, jaký postoj je ten žádoucí a správný.

Kdyby si politici a média uměli přiznat, že migrace ničí západní země, mohli jsme být mnohem dál. Místo toho se likvidovali a likvidují ti, kteří na rizika migrace systematicky upozorňují. Stejně tak je problém islám a bylo a je likvidační, když se islám opěvoval a umožňovalo se mu na Západě legální působení. Kdo si dovolil otevřeně pojmenovat rizika, byl okamžitě umlčován, označován a dokonce zavírán do vězení. Kde bychom mohli být dnes, kdyby se poslouchali ti, kteří viděli islám jako riziko a zlo?

Nenávist se stala nástrojem na vytváření příkopů mezi lidmi, nenávist se legitimizovala a pomohla tak umlčet ty, kteří byli a jsou schopni vidět věci tak, jak jsou.

Stačí například získat nálepku antivaxera a jste prakticky vyloučen ze společnosti. Farmaceutické společnosti tak mohou nerušeně bohatnout a likvidovat zdraví obyvatel. Andrewovi Wakefieldovi stačilo jen naznačit, že by mohla existovat souvislost mezi očkováním a autismem a nastalo peklo. Místo zkoumání se jen vytvořil další objekt nenávisti a každý, kdo by jen chtěl jeho teorii prozkoumat, by si podepsal kariérní rozsudek smrti. Souvislosti jsou ale zřejmé, čím víc očkování, tím víc autismu. Ten se zase řeší psychofarmaky, které problém neřeší a jen vytvářejí další a další problémy. Mladí lidé jsou tak tlumeni léky, mají psychické problémy, deprese, jsou na lécích závislí. Problémy se řetězí, společnost přestává fungovat, je nemocná ve všech smyslech toho slova.

I u nás se potýkáme s nárůstem špatných psychických stavů u dětí. Pečujeme o ně, vytváříme jim bezpečná prostředí, zakazujeme fyzické tresty, halasně odsuzujeme šikanu a jiné špatné chování. Nebráníme jim dokonce měnit si pohlaví! Nic to ale nepomáhá, situace se nelepší. Protože řešíme jen symptomy, nezaměřujeme se na příčiny. A kdo by si na diskusi o příčinách přece jen troufl, se zlou by se potázal… Zkuste někde napsat, že mladí potřebují žít reálný život a potýkat se s problémy. Zkuste mluvit o tom, že je máme nechat se naučit zvládat těžké situace. Zkuste mluvit o tom, že děti a mladí potřebují v životě autority, které jim budou vymezovat hranice. Zkuste být tím, kdo neodmítá fyzické tresty jako krajní prostředek výchovy. Stanete se terčem takové nenávisti, že vám z toho bude až zle.

Myslíte si, že to děti nevidí? Že nevnímají to zlo a tu neschopnost vést dialog? Že nevnímají ty nefér prostředky k likvidaci schopných a chytrých? Myslíte si, že se to neprojevuje v dětských kolektivech a není to zdrojem šikany a zloby mnohem větší, než jsme zažívali v dětských kolektivech my?

Společnost je nemocná a pokud ji budeme léčit tak, jak zdravotnictví léčí nemoci, nikam se neposuneme. Pro začátek by bylo fajn zbavit se té zaslepenosti a nenávisti a začít mluvit mezi sebou. Ten, kdo má jiný názor než vy, není nepřítel. Možná je jen o kousek dál a v něčem vidí věci tak, jak jsou. Nebo naopak je tak zaslepený nenávistí, že mu to brání vidět realitu. Není to dobré a když se lidi té nenávisti, která znemožňuje normální diskusi, nezbaví, bude to jen horší a horší.

 

blogosvet.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)