4.4.2016
Kategorie: Ekonomika

Nelegální dobročinnost, která by pomohla celé společností, ale stát by ji trestal kriminálem

Sdílejte článek:

PAVOL LUPTÁK 04|04|2016

S myšlenkou altruismu, ze kterého dokáže benefitovat celá společnost, ale přesto zůstává v prudce nelegální rovině, jsem se pohrával už dříve.

Napsat tento článek jsem se rozhodl poté jako jsem objevil falešnou webovou stránku organizace Worldwide Tax Foundation, která by měla sdružovat velké korporace (McDonalds, IKEA, Starbucks, Facebook, Fiat, Google). Podle stránky této organizace se její členové rozhodli peníze ušetřené na daňových optimalizacích věnovat přímo a adresně lidem ze zemí, kde tyto společnosti reálné podnikají a daně neplatí. Samozřejmě, bez státní korupce a jeho neefektivity. Cituji výrok přímo z webu této organizace:

[ad#clanek-respo]

“Místo toho, abychom státu dávali peníze ve formě daní, raději bychom je dali zákazníkům, kteří jsou také občané. Jsem si jistý, že to ocení víc, než kdybychom platili naše daně v plné výši. ” – Anthony Beaner, předseda dozorčí rady WWTF –

Navzdory neexistenci takové levičáky vysněné organizace bych rád koncept nelegálního altruismu více rozvinul.

  • Projekt reálné a účinné sociální podpory založené na demokratickém principu

Představte si následující projekt:

Fyzické osoby, ale i firmy by se rozhodly, že nezaplatí daně. Tyto peníze by ale veřejně vložily do speciálního veřejného transparentního charitativního fondu. Všem lidem v dané zemi by umožnily demokraticky (například online) hlasovat o tom, jak peníze z tohoto fondu budou následně použity – na které charity, případně jiné sociální projekty, pro které by se většina lidí dobrovolně rozhodla.

Více anarchokapitalistickejší altruistický projekt – fyzické osoby nebo firmy by se rozhodly, že nezaplatí daně. Namísto toho by tyto peníze vložily do veřejného transparentního fondu, z něhož by bez jakékoliv ztráty (zapříčiněnou státní korupcí nebo neefektivností) bylo 100% z celého fondu spravedlivě transferováno mezi všechny občany Česka. Případně více socialistická verze – všechny peníze z tohoto fondu by byly přerozděleny primárně lidem, jejichž měsíční příjem je menší než 500 EUR.

Přestože je evidentní, že peníze všech těchto lidí by byly použity podstatně lépe než je tomu nyní (když se nejdříve rozkrádají a pak neefektivně přerozdělí) a společnost by z toho očividně více benefitovala než nyní, všichni lidé zúčastnění na tomto projektu by byli perzekuovaní za nedodržení své daňové povinnosti, kriminalizováni a posíláni do vězení.

  • Stát nemá tvář

To, že tento altruistický scénář, ze kterého by benefitovala celá společnost je nelegální, je způsoben faktem, že stát nemá “tvář”. Tvář nikoho konkrétního (jako je tomu v případě firmy nebo občanského sdružení), kdo by veřejně akceptoval celospolečenskou výhodu tohoto projektu oproti současnému stavu. Státní úředníci totiž tvář žádnou nemají – jsou jen drobnými články obrovského státního aparátu, které jen “sledují zákon” a nejsou schopni ze širšího hlediska vnímat smysl a společenskou prospěšnost podobných altruistických projektů, případně nést za cokoli odpovědnost.

Odpůrci tohoto ‘nelegálního altruismu’ budou argumentovat, že přece zákony musí platit pro každého a je úplně jedno, jakou přidanou hodnotu pro společnost by měly projekty, které by tyto zákony porušovaly. Toto je možné podle mě jen kvůli beztvárnosti státu a jeho rozmělněné zodpovědnosti. Pokud byste s podobným nápadem přišli za libovolným vlastníkem firmy a vysvětlili mu, že z daného nápadu i přesto, že porušuje nějakou jejich nesmyslnou vnitřní směrnici, dokáží benefitovat všichni jeho zaměstnanci i zákazníci, a současně nikomu nebude ublíženo, je velmi pravděpodobné, že by daný nápad okamžitě akceptoval a zrealizoval.

[ad#clanek-respo]

Zbývá jen konstatovat, že altruismus v různých formách bude nadále kriminalizován kvůli tomu, že stát nemá tvář a nedokáže díky své primitivní rigidnosti obsáhnout něco, z čeho by benefitovala celá společnost.

ZDROJ: Pavol Lupták

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...