12.1.2020
Kategorie: Politika

Nač USA a Čína potřebují oddychový čas

Sdílejte článek:

JAN VÍTEK

Představte si dva zápasníky sumo zaklesnuté jeden do druhého, tlačí a funí, pot z nich leje, oba cítí, jak jim stále rychleji ubývá síla, ale než se zhroutí, zazní naštěstí gong ohlašující oddychový čas.
 

 

Oddychový čas v zápasu o první místo na slunci stejně nutně potřebují také Spojené státy a Čína. Proto  oznámily, že 15. ledna podepíší dohodu o vzájemných příslibech jako první krůček k nápravě narušených obchodních styků. USA nezavedou ohlášena cla na spoustu čínských výrobků a zruší některá z těch, co už platí, a Čína na oplátku začne opět kupovat víc amerických zemědělských výrobků.

Kdo volá aleluja, že začal konec obchodní války, se raduje předčasně. Po oddychovém čase, který může být pod různými záminkami prodlužován až do amerických prezidentských voleb, bude klání pokračovat, protože nastolení trvalého hospodářského míru mezi obry brání tři zásadní problémy.

Prvním jsou čínská průmyslová politika a státní finanční podpory jejího rozvoje. Ačkoli Spojené státy šly v minulosti stejnou cestou, Číně ji dnes zazlívají. V podstatě by chtěly, aby se vzdala svého modelu ekonomického růstu, což je pro Čínu nepřijatelné.

Neméně důležitou neshodou je, že podle USA čínské firmy kopírují jejich technologii. A to navzdory závazku, který Čína podepsala při vstupu do Světové obchodní organizace, že bude dodržovat platné normy ochrany duševního vlastnictví. Čína všechna obvinění z krádeže patentů odmítá.

K tomu přistupuje třetí zádrhel spočívající v tom, že mnoho špičkových technologií, které Čína opřekot vyrábí a zavádí, má jak civilní, tak vojenské použití. Americká vláda se obává, že konečným čínským cílem je přezbrojit armádu a nahradit Spojené státy jako dominantní světovou mocnost. Pravda nebo ne, Pentagon na to přísahá a žádné ujišťování z čínské strany na tom nic nezmění.

Rozdíly mezi americkým a čínským hospodářským systémem nehrály tak významnou roli, dokud čínské podniky zaostávaly za americkými v technologii a výkonnosti. Jak Čína šla v obou oblastech rychle kupředu, USA se octly pod tlakem. Ten se bude zákonitě zvyšovat spolu s pokračujícím rozvojem čínské ekonomiky, protože stále více jejích podniků bude soutěžit o prvenství s americkými.

Jestli prezident Trump hodlá v oddychovém čase natrénovat nové chvaty, jak podrazit žlutému kolosu nohy, pánbů s námi zlý pryč. Cla nejsou řešením, protože nejsou jádrem problému. To spočívá v přemístění výroby do levnějších končin, které snížilo průmyslovou kapacitu v Americe a s ní spojenou inovaci, výzkum a vývoj nových výrobků, kupní sílu a daňovou základnu místních správ.

Trumpova vláda prohlašuje, že cla platí Čína, ale dokud Apple, Nike, Levi a všechny ostatní firmy, které se vystěhovaly z Ameriky, nebudou od vyšších cel osvobozeny, cla dopadnou na jejich výrobky z Číny, a, in fine, na americké spotřebitele. Řečeno jinak, zvyšování cel buď sníží zisky amerických firem, anebo je zaplatí američtí konsumenti při nákupu. Na Čínu mají vliv pouze v poklesu zaměstnanosti.

Klíčovou otázkou pro prezidenta Donalda Trumpa, nad níž by se měl v oddychovém čase zamyslet, je, jak může vzkvétat země, která svoji ekonomiku dala jiné zemi a nyní ji démonizuje jako nepřítele?

Reflexe čínských vůdců bude neméně obtížná a závažná. Musí zvážit, nakolik budou (ještě) potřebovat dobré vztahy se Spojenými státy v dohledné budoucnosti. Na jejich rozhodnutí bude záviset mnohem víc nežli další jednání o obchodním smíru.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...