2.7.2024
Kategorie: Ze světa

Na Ukrajině začíná kyjevská propaganda obracet kormidlo

Sdílejte článek:

VK

Na Ukrajině začíná kyjevská propaganda obracet kormidlo a nově hlásá, že k vítězství ve válce stačí neztratit Kyjev, většinu území a přístup k moři! Šokující obrat přichází po fiasku v Luzernu a poté, co skupina západních věřitelů odmítla dohodu s Kyjevem o restrukturalizaci státního dluhu a Ukrajině hrozí počátkem srpna default a státní bankrot! Známe podrobnosti!

Netrvalo to dlouho a po naprostém fiasku mírové konference ve švýcarském Luzernu došlo na Ukrajině k neuvěřitelné změně oficiálního narativu. Nejprve Volodymyr Zelenský ve čtvrtek po podpisu bezpečnostní smlouvy s Evropskou unií [1] a hned potom v pátek v rozhovoru [2] pro server Ukrajinská Pravda řekl, že Kyjev má připravený plán k dosažení míru.

Když se novináři ptali, jaké parametry ten plán má a v čem se liší od závěrů konference v Luzernu, tak na to neodpověděl a pouze uvedl, že podrobnosti budou včas uveřejněny. Až dosud nechtěl Zelenský o míru ani slyšet a podmiňoval mír stažením Ruské armády z Ukrajiny a návrat hranic Ukrajiny do podoby roku 1991, tedy hranice Ukrajiny včetně Krymu. Jenže, něco se stalo.

Ukrajinská propaganda již tvrdí, že k vítězství ve válce stačí neztratit Kyjev a přístup k moři!

Vrchní kyjevská propagandistka a tvář Zelenského režimu na ukrajinské televizi 1+1 Natalia Mosejčuk si totiž do svého pořadu [3] Mosejčuk+ pozvala Volodymyra Fesenka, politického experta a předsedu správní rady Centra aplikovaných politických studií “Penta” v Kyjevě. A v pořadu zaznívaly názory, že mnohým zbanderizovaným Ukrajincům musely ze zdí padat hodiny, protože se mluvilo o akutní potřebě míru a o tom, že Ukrajina je na tom v současné době stále velmi dobře, ale pokud nemá kolektivní Západ sílu, peníze a hlavně ochotu pomoci Ukrajině opravdu veškerou svoji silou proti Rusku, tak bude lepší válku ukončit teď a tady.

Kyjevská propaganda začala vést “divné řeči” o vítězství dosaženém ponechání si Kyjeva, větší části země a přístupu k moři

A v takovém případě to bude pro Ukrajinu výhra, protože země si ponechá svoje hlavní město, Ukrajině zůstane většina území a rovněž přístup k moři. A to je podle Mosejčukové třeba lidem vysvětlovat, že to je výhra Ukrajiny! Kdyby něco takového zaznělo na ukrajinské televizi ještě před 3 měsíci, tak opravdu věřím, že pro Mosejčukovou by si přišla SBU a zavřeli by ji za šíření defétismu a proruského narativu. Jenže tohle není žádná rebelie od Mosejčukové proti Zelenskému a jeho juntě, a to ani omylem. Tohle je řízené přímo ze shora v rámci obrovské otočky kyjevské propagandy, která nově už ví moc dobře, že válka je prohraná.

Volodymyr Fesenko

A teď je hlavním úkolem kyjevských spin doktorů na propagandu, aby lidem na Ukrajině nově vysvětlili a přesvědčili je, že i když Ukrajina bude muset Rusku odstoupit Rusy obsazená území, tak to stejně bude výhra pro Ukrajinu. Tento neuvěřitelný propagandistický kotrmelec byl svěřen právě nejsledovanější ukrajinské moderátorce Mosejčukové, která má mezi Ukrajinci stejné renomé jako Václav Moravec z České televize mezi českými občany. A ten výrok Mosejčukové v pořadu s Fesenkem jen potvrzuje, že v Kyjevě se něco stalo a teď samotní Ukrajinci jsou z toho úplně na prášky, protože netuší, co ten obrat má znamenat. My ale v redakci již víme, odkud vítr fouká a co způsobilo tento obrat.

Mír na Ukrajině nakonec možná prosadí věřitelé Ukrajiny, kterým došla trpělivost s insolvencí Kyjeva a s neúspěchy na frontě

Mluvil jsem o tom v pátek na Svobodném vysílači CS ve své analýze [4], že americká finanční skupina Black Rock tlačí na Kyjev k okamžitému ukončení války v důsledku obav, že Black Rock přijde o nakoupené zemědělské pozemky, které na Ukrajině dlouhé roky skupoval, a to již od roku 2014. Mnoho z těch pozemků už Black Rock zpátky nikdy nedostane, protože leží na pláních Záporoží pod kontrolou Ruské armády.

Většina těch pozemků ale leží stále na územích, které zatím kontroluje ukrajinská armáda, ale neví se, jak dlouho je udrží, než se Rusové v Záporoží, ale i ve směru na Charkov, pustí dál a začnou obsazovat další a další oblasti s obrovskými poli, které koupil Black Rock a už několik let je pachtuje, tedy pronajímá ukrajinským zemědělcům a farmářům.

Natalia Mosejčuk a Volodymyr Fesenko

Jenže, když je válka, zemědělci nemohou pěstovat, tím pádem Black Rocku nic neplatí a tím vzniká jedna škoda, tedy výpadek v investičních návratnostech na Ukrajině pro Black Rock, ale vzniká rovněž i druhá hrozba, že ty pozemky obsadí Rusové a Black Rock se k nim už nikdy nedostane. Loňská ukrajinská ofenzíva, která selhala, tak má teprve teď opravdu nejtvrdší dopady na Ukrajinu.

Proto podle informací amerického Bloombergu tlačí už několik týdnů sbor věřitelů na Ukrajinu, aby Kyjev okamžitě uzavřel s Rusy příměří, ať to stojí Ukrajinu, co to stojí, tedy i její území, o které již zjevně definitivně přijde. To byla kratičká reportáž minulý týden na Bloombergu. Jenže, to hlavní přišlo tento týden, když zdejší Frankfurter Rundschau uvedl článek [5] o tom, že jednání Ukrajiny se západními věřiteli o restrukturalizaci ukrajinského státního dluhu selhala. Rundschau o celé věci napsal toto:

Žádná dohoda s věřiteli – Ukrajině hrozí platební neschopnost

Londýn – Ukrajina se potýká s problémy i po finanční stránce: válkou zmítané zemi se nepodařilo dosáhnout dohody při jednáních s věřiteli, a proto se jí prozatím nepodařilo odvrátit riziko platební neschopnosti. Při posledních jednáních se skupinou odběratelů dluhopisů nebylo dosaženo dohody o restrukturalizaci mezinárodního dluhu v celkové výši přibližně 20 miliard dolarů, bylo oznámeno v pondělí.

Čas je velmi důležitý: Dvouleté zmrazení plateb vyprší 1. srpna. To bylo dohodnuto s mezinárodními kupci státních dluhopisů, protože Ukrajina je ekonomicky zdevastovaná ruskou agresivní válkou.

Ukrajinský ministr financí Sergej Marčenko uvedl, že jednání budou pokračovat. Očekává, že vláda dosáhne dohody do srpna. Válkou zmítaná země zkoumá plány na restrukturalizaci svého zahraničního dluhu s velkými investory od konce roku 2023. Formální jednání s držiteli dluhopisů probíhají již téměř dva týdny. Cílem je restrukturalizace dluhu, aby byl zachován přístup na mezinárodní trhy. Tím by mohly být splněny i požadavky Mezinárodního měnového fondu (MMF) na restrukturalizaci.

Obě strany jsou však údajně stále daleko od sebe. Zástupci držitelů dluhopisů Marčenkův optimismus o dosažení dohody do začátku srpna nesdílí a uvedli, že vládní návrh je “výrazně za očekáváním trhu“. Návrh by podle nich mohl “významně poškodit budoucí investorskou základnu Ukrajiny a její hlavní cíl, kterým je co nejrychlejší obnovení přístupu na kapitálové trhy“.

Věřitelé Ukrajiny se bojí o ztrátu svých investic na Ukrajině v důsledku postupu ruských vojsk, a proto chtějí konec války, a to i za cenu územních ztrát Ukrajiny

Tento výše citovaný článek Frankfurter Rundschau je přesně tím důvodem, proč došlo k tak náhlé změně narativu Zelenského i kyjevské propagandy o válce na Ukrajině. Ještě před pár měsíci ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdil, že Ukrajina bude bojovat až do vítězství a klidně i sama, i bez západní vojenské podpory, a to tak dlouho, dokud nevytlačí Rusy z Ukrajiny. A teď se dozvídáme z německého listu, že v tichosti už dva týdny probíhají jednání Kyjeva a západních věřitelů o restrukturalizaci státního dluhu Ukrajiny a dohoda je v nedohlednu.

Dymtro Kuleba, ministr zahraničí Ukrajiny

Pokud se ptáte, co je to restrukturalizace státního dluhu, tak v lidské řeči to znamená v podstatě dvě, resp. tři věci, pokud na ty dvě věci předtím věřitelé nepřistoupí. Tou první fází v restrukturalizaci je seškrtání, odpuštění a odpis dluhů Ukrajiny. Ne všech dluhů, ale určité velké a podstatné části, obvykle více než 50% všech dluhů, ale mnohdy i 70 nebo 85% z jistiny.

A podle toho jak velká část to má být, tak podle toho věřitelé buď mlčí a dohoda ještě není, anebo z toho šoku úplně křičí a dohoda nebude nikdy. Druhou fází v restrukturalizačním procesu je refinancování té části dluhu, který nebude odpuštěn a odepsán. Refinancování znamená, že Ukrajina si bude chtít výrazně snížit splátky výměnou za prodloužení doby splácení jistiny. A z toho také nebudou mít věřitelé radost.

Největším soukromým věřitelem Ukrajiny je Black Rock, kterému hrozí ztráty obrovských zemědělských ploch v Záporoží a v Charkově

A třetí fází v restrukturalizaci je odklad splácení. Na ten obvykle dochází ve chvíli, kdy věřitelé nechtějí dlužníkovi ani odpustit dluhy, ani snížit splátky za cenu prodloužení splácení. A pokud dojde na tuto třetí část restrukturalizace, tak z tohoto nebudou mít věřitelé už vůbec radost, a to vzhledem k tomu, že již jednou poskytli Ukrajině odklad splátek na 2 roky, a to právě v roce 2022 po ruské invazi. Podruhé již k dalšímu odkladu nechtějí přistoupit, válka neválka, sorry jako.

A mezi těmi největšími věřiteli Ukrajiny je právě Black Rock a rovněž další členové tzv. Pařížského klubu, který sdružuje největší věřitele Ukrajiny. Ano, kruh se uzavřel a záhada velkého propagandistického kotrmelce Zelenského volajícího po míru a výroků Mosejčukové o kapitulaci přešité na vítězství je tím vysvětlena. Nehledejte za tím probuzení Zelenského, ani probuzení propagandistky na ukrajinské televizi. Jsou za tím obyčejné tlaky a výhrůžky věřitelů, kteří po 2 letech odkladů splátek vidí, že Ukrajina nejen nevyhraje, ale mohla by ztratit další území, do kterých zainvestoval Black Rock, největší soukromý věřitel na Ukrajině.

Centrála BlackRock v New Yorku

BlackRock Inc., Fidelity International, Amia Capital a Gemsstock Ltd patří k největším držitelům ukrajinského dluhu, jehož tržní hodnota se propadla o více než 80% od doby, kdy koncem roku 2021 začalo na hranicích země hromadění ruských vojsk, uvedl [6] roce 2022 Reuters. A právě v roce 2022 nakonec tito věřitelé dali Ukrajině odklad splátek dluhů na 2 roky do konce července 2024. Takže ne Ruská armáda, ne ruské rakety, ani ruská ofenzíva v Charkově, ale tlak nosatých věřitelů v Kyjevě dotlačí Zelenského k mírovému stolu. Taková je realita!

-VK-

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)