4.1.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Motivy a memorandum hromadného vraha Davida K.

Sdílejte článek:

PAVEL DUDR

Dnes už je zřejmé, že se tento vrah mohl inspirovat norským A. B. Breivikem, který v roce 2011 zavraždil 93 lidí, hlavně studentů, na letním táboře sociálních demokratů.


Můžeme citovat:

„Ze situačního reportu (SitRep) můžeme vyčíst, že v čase 15:19 zvedá ruce a něco hází dolů z budovy. Díky svědectví ředitele galerie Rudolfinum Petra Nedomy nyní už víme, že útočník shodil dolů ze střechy svoji pušku a zvedl ruce nad hlavu. Nedoma to potvrdil časopisu Blesk, že byl přímým svědkem a od naproti z galerie sledoval Davida Kozáka, co dělá na ochozu střechy fakulty:

“Viděl jsem na ochozu stát mladého člověka, který měl v rukou zbraň. Střílel opakovaně s určitými prodlevami, z nějaké zbraně, k Mánesovu mostu. Pak vystřelil, dal ruce nahoru a zbraň hodil na vozovku. Pak se začali objevovat patrně policisté na tom ochozu,” řekl Blesku šéf galerie. Tohle je zásadní informace. Když odhodil pušku na silnici dole pod fakultou, muselo to být znamení, že se chce vzdát. Pokud by se chtěl zastřelit, asi by neházel pušku dolů na silnici na znamení svého odzbrojení.

Mohl se tedy inspirovat Breivikem, protože ten konec vraždění je naprosto shodný. Breivik vyšel s rukama nahoře z lesa v místě, kde bylo mnoho policistů, takže ho nikdo nezastřelil – mohli by ho usvědčit z vraždy neozbrojeného, který se vzdává policii.

DK vylezl na ochoz, potom střílel, aby na sebe upozornil, a pak odhodil zbraň a zvedl ruce. Takže to nemusela být sebevražda ale poprava bez soudu, obhajoby i znaleckých posudků psychiatrů. Níže je foto té zbraně, u které leží dva náboje, z čehož lze usoudit, že ji neodhodil kvůli tomu, že by mu došly náboje. Zatímco fotku zbraně, kterou se měl zastřelit, policie nezveřejnila.

Je- li tomu tak, pak bychom měli Davida K. považovat za nevinného, protože mu bylo odepřeno právo na spravedlivý proces, přičemž Listina základních práv a svobod, článek 40 říká: „Jen soud rozhoduje o vině a trestu za trestné činy. „

Podle policie zanechal po sobě David K. dopis, ve kterém se přiznává ke spáchání klánovické vraždy, ale víc z toho dopisu nezveřejnila, takže se o jeho motivech můžeme jen dohadovat.

V časopisu Respekt o tom hovoří norská novinářka Åsne Seierstad :

„Na úvod je třeba zjistit, co vlastně víme o vrahově motivu. Nechal po sobě manifest?….

Další věc, kterou mají oba případy společné, je fakt, že se nejedná o zcela náhodné zabíjení v nákupním centru nebo někde na ulici. V obou případech byli oběťmi lidé, kteří mají něco společného, v Norsku to byli mladí sociální demokraté, v Česku studenti a pracovníci univerzity.

Věřím ale, že pokud měl nějakou politickou motivaci, policie ji časem objeví.

Bude zkoumat, jestli zanechal onen manifest, mluvit s jeho přáteli a ptát se jich, zda měl nějaké radikální postoje. Je velmi těžké skrýt své motivy v případě politicky motivované vraždy. Politicky motivované vraždě předchází postupná radikalizace vraha: připomíná žebřík, po kterém postupně stoupáte vzhůru.

Na začátku nejste příliš opatrní, protože ještě nejste radikální. Čím výš se dostáváte, tím jste opatrnější, ale vždy tu budou lidé, kteří se s vámi setkali na nižších stupíncích, kdy jste ještě opatrní nebyli, a podají o tom svědectví. Ale je také možné, že český vrah byl skutečně „jen“ mentálně narušený…..

Takže shrnuto, znát motivaci vraha je pro společnost a její vyrovnání se s masakrem prospěšné.“

K případu se vyjádřil i vysokoškolský pedagog Václav Umlauf v článku Šílený střelec a šílené humanitní vědy:

„ Humanistické fakulty pomáhají šířit státně organizovanou nenávist jako za neonacismu… Šílený střelec na 4. patře FF UK symbolizuje jasný příklad kolektivní viny. „

Také Poslanec SPD Jiří Kobza: Střelec z fakulty je produkt inkluzivního školství:

„Podle médií úspěšný absolvent FF UK, která je základnou elity progresivismu a je známá tím, že naskočí na jakoukoliv šílenost z EU (v tomto směru protesty filozofů proti klimatickým cyklům planety byly obzvláště tragikomické), sebere doma zbraně a jde vystřílet svoji školu, své kamarády a spolužáky. Není to tedy žádný konzervativní dezolát, Putinův agent či podporovatel SPD, ale špičkový produkt inkluzivního progresivistického školství,“

K tomu sociolog PhDr. Petr Hampl, Ph.D.:

„ Poslance Kobzu teď urážejí v médiích, protože řekl něco nekorektního o vraždění na filosofické fakultě.

Korektní nekorektní. Zajímavější je, jestli to bylo pravdivé.

Za prvé. Jiří Kobza připomněl, že pražská filosofická fakulta je prostředí, kde se do studentů doslova pumpuje nenávist. A to nenávist opravdu zběsilá. Měl jednoznačně pravdu.

Za druhé. Jiří Kobza připomněl, že když lidé žijí v ovzduší intenzivní nenávisti, roste riziko násilného jednání. Měl jednoznačně pravdu.

Za třetí. Není jisté, zda to hrálo roli v konkrétním případě předvánočního vraha. To ale Jiří Kobza nikde netvrdí.

Kobza má pravdu. Neřekl nic, co by “překročilo hranice morálky”. Amorálně jedná Česká konference rektorů, když místo bezpečnosti na fakultách řeší politické ambice, když blokuje pokusy o věcnou diskuzi a převádí vše do roviny primitivních nenávistných výkřiků.“

Pokračování za týden

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)