16.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Mohou státy v důsledku korona krize sáhnout na peníze občanů v bankách?

Sdílejte článek:

ROMAN BEDNÁR

O podobném tématu se v Německu dost diskutovalo v roce 2016, v souvislosti s poslední velkou bankovní krizí, kdy občané měli obavy o své peníze v bankách.


Tehdejší ministr financí Wolfgang Schäuble tehdy pro FAZ řekl, že banky mohou v jistých případech potřeby považovat úhrnnou částku okolo 2 000 miliard eur, kterou občané mají uloženou v německých bankách za tzv. jistotu, tedy, že je mohou použít.

Samozřejmě, že bez souhlasu těch, kteří jim tyto peníze svěřili, to značí jejich vlastníků.

No a to, co mohou banky, to za určitých předpokladů samozřejmě může i stát.

Evropské právo dovoluje evropským vládám v situacích ohrožení státu sáhnout na úspory občanů, které mají v bankách za předpokladu, že jim to parlament schválí a jsou přitom dodrženy všechny adekvátně paragrafy evropského práva. Dokonce i vyvlastňování občana státem je za jistých předpokladů v EU legální.

V Německu smí spolková vláda v případě závažného ohrožení ekonomiky v zemi vydat bankám nařízení, aby zablokovaly na dobu neurčitou všem střadatelům přístup k jejich vkladům.

To znamená, kdyby korona krize dosáhla takových rozměrů, že by státu chyběly peníze na cokoliv, co s ní souvisí a čím by ji mohl zmírnit, tak vláda to může prohlásit za ohrožení ekonomiky a sáhnout na peníze občanů.

Němci se stále častěji ptají i v médiích:

“Ist mein Geld trotz Corona-Krise jetzt noch sicher?” “Nemusím mít obavy o mé peníze teď, když přišla korona krize?”

A mnozí se dokonce ptají, zda si nemají nyní vybrat své úspory z banky a ukrýt si je někde doma.

Samozřejmě, že média je uklidňují, že se nemusí obávat.

Ale dnes by měl každý občan, který není velkým boháčem, určitě mít doma odložené nějaké peníze na “zlé časy” a nemít všechno jen v bance.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...