26.12.2017
Kategorie: Historie

Mince – němý svědek lidstva

Sdílejte článek:

DEXEMPO

Úžasný vynález, umělecké dílo, trvalá vnitřní hodnota, prestiž. Tak nějak by se dala charakterizovat mince v dobách nedávno minulých, kdy vládce zavedl nějakou svoji platební jednotku.

[ad#textova1]

IMG_20171223_112947Snad pokaždé ovšem došlo ze strany následovníků k nějaké podobě znehodnocení těchto peněz. Jestliže chcete zjistit stav společnosti kdykoliv v historii, není výmluvnějšího svědka, než je penízek z té doby. Naprosto přesně lze analyzovat míru darebnosti toho či kterého panovníka.

Protože není v mých silách popsat vše, co bych chtěl v krátkém článku, vybereme si jen něco málo k nastínění toho, v čem žijeme dnes. Mince měly v podstatě vždy svoji vnitřní hodnotu. A to díky tomu, že byly vyrobeny z drahého a tedy vzácného materiálu. Historicky tedy zlato, stříbro a měď. Výjimečně také i materiály jiné, jako třeba cín, bronz apod. Ano, i měď byla svého času vzácný materiál.

Přeskočme antiku a vrhněme se rovnou do středověku, kdy započala ražba pražského groše léta páně 1300 Václavem II. PG Václava II měl obsah stříbra asi 3,35g. V čase klesla tato hmotnost na pouhých 1,32gramu za vlády Jagellonců. IMG_20171223_113322Nicméně přesto šlo o velice oblíbené platidlo a vyraženo jich bylo na půl miliardy kusů. Chceme li ukázat prstem na skutečně hanebné chování potentátů k vlastnímu lidu, pak se nemůžeme nepodívat na Ferdinanda II a jeho přenechání královských mincoven takzvanému de Witteho konsorciu v létech 1620 až 1623. On byl Ferdinand poněkud ducha mdlého a celý podvod upekli nejspíše lidé okolo něj. Podstata celého podvodu spočívala v tom, že takto uchváceny mincovny začaly chrlit mince nízké ryzosti a nějakých patnáct prominentů se řádně napakovalo. Celé to skončilo velkým krachem, jak jinak. Doporučuji si něco o tom přečíst, zde na to nemám prostor.

Přeskočme ovšem do doby CK Rakousko Uherska. Na trůně sedí František Josef II. Daně jsou velice nízké, mince jsou měděné, stříbrné a samozřejmě zlaté! Platit zlatem je v této době naprostou samozřejmostí. 1 koruna je stříbrná, 10 koruna je zlaťák.

IMG_20171223_112611Šup a jsme v době vzniku ČR. Taťka Masárik trůní na pražském hradě a platit zlatem již nejde, mince jsou však ještě stříbrné. Zde bych se trošku pozastavil a zmínil bych se rád i o tom, že mince se právě v této době stávají i předmětem propagandy. Zatímco historicky je na mincí hlava panovníka, náboženský motiv, či erb a podobně, zde přichází doba převýchovy člověka. Jestli vás zajímá, kdy započala éra homosexualismu, pak si pečlivě prohlédněte 20 korunový nominál od soudruha Horejce. Horejc později nositel “ocenění” národní umělec.

Od těch dob to se státem a jeho mincemi jelo už jen z kopce. Bolševik razil “mince” do hliníku, stříbro neznal o zlatu nemluvě. Novodobý bolševik z líhně Havla či Zemana a dalších věrozvěstů demokracie a státismu razí mince do plechu. Opravdu, ač to málokdo ví, dnešní mince jsou z černého plechu a za pět let v zemi ji nenajdete. Vemte magnet a uvidíte. IMG_20171223_121151A jaký závěr nám z toho vychází? Z pohledu mincičkáře musím konstatovat, že to s námi jde od desíti k pěti. Ferdinand II. byl z dnešního pohledu učiněný poctivec!

 

 

[ad#pp-clanek-ctverec] 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...