24.11.2022
Kategorie: Ekonomika

Měnová krize

Sdílejte článek:

HOMER SIMPSON

Homer Simpson na základě požadavku čtenáře Šlápoty uvádí dostupné informace k poplašné zprávě zvaná Měnová krize v podání Nomury. Jak je obvyklé u tohoto tématu, co ekonom, to názor. Ovšem není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. 

Není dobré měnovou krizi brát na lehkou váhu, už vzhledem k enormní výši inflace, kdy ČNB pro udržení  stability měny utrácí miliardy ze svých devizových rezerv. Nákupy energetických nosičů  za přemrštěné ceny také obchodní bilanci nepřidají na kráse. Ale nelze očekávat, že za této situace bude ČNB vydávat nějaké informace, které by mohly být proti jejímu úsilí o stabilitu měny.

.
Ostatně stačí si připomenout sousloví “run na banku”. Ani úplně zdravá banka nemá tolik likvidních prostředků, aby zvládla požadavky davu střadatelů, které zdivočily poplašné zprávy o jejím bídném zdravotním stavu. No a stát, to je taková velká banka. 
.
Ne pro zprávu Nomury (která u mne ztratila kredit od kauzy IPB: vymačkat pomeranč a zahodit), ale kvůli vysoké úrovni inflace, kterou mohu přirovnat k vysoké horečce u pacienta, zesláblého minulou vážnou nemocí (covidem). Bude-li trvat delší dobu či dokonce růst, nebude to pro stabilitu měny dobré.
Vrátím se k tématu za nějaký čas, zatím uvádím tři zprávy z tisku k případné měnové krizi.
.
.
Negativních předpovědí je v dnešní ekonomice poměrně dost. Ne všechny člověk musí brát za zjevenou pravdu. Z jedné ale může pamětníky mrazit. Jestliže Nomura Česku předpovídá možnou měnovou krizi, tak to není poprvé. A naposledy se trefila.
.
U nás tahle banka nemá nejlepší kredit, a to v kvůli vlastnictví IPB. Nicméně její předpovědi mívaly ve světě vždy poměrně slušnou váhu. Někdy kolem roku 1997 varovala, že Česká republika čelí riziku měnové krize. Primárně samozřejmě kvůli narůstající vnější nerovnováze. Jinými slovy, příliš mnoho dovážela a málo vyvážela. K tomu se připojil skrytý deficit veřejných financí.
.
Nynější člen bankovní rady ČNB a kdysi zástupce ředitele Institutu ekonomie centrální banky Oldřich Dědek popsal tehdejší situaci v podrobné studii. Podle ní nejeden ekonom tento problém vnímal velmi vážně. A centrální banka se snažila mluvit s politiky o potřebě jej řešit. Avšak narážela na značnou neochotu.
.
To vše ale veřejnosti zůstalo skryto. Hospodářské noviny napsaly, že by to bylo k smíchu, kdyby nešlo o tak váženou instituci. Takže takto je spíše k pláči, jak může vydávat podobné nesmysly.
.
Světe div se, Nomura dokonce vydala jakési prohlášení, kde své závěry relativizovala. Pozornější pozorovatel si mohl položit otázku, nakolik to může souviset s jejími aktivitami v ČR. A s tím, že se v zákulisí mluví o propojení IPB s ODS.
Stává se vám často, že se musíte omlouvat?
.
Pro postoj mainstreamu ale byla spíš typická následující historka. Když se ke skupince českých novinářů v Londýně přidal český analytik Nomury, vyprávěje poměrně podrobně, co jeho zaměstnavatele k závěrům vede, zeptala se prestižní, dalo by se říct legendární redaktorka: „Stává se vám často, že se musíte omlouvat?“
.
Za smíchu většiny „kolegů a kolegyň“ debata skončila a dotyčný analytik zůstal na místě jako usvědčený hlupák. Ještě týž večer novináři v hospodě rozebírali, jak je možné, že někdo vydá takový nesmysl, když česká ekonomika je ve famózní kondici. Kdo nesouhlasil, byl za toho, „co pořád něco má.“
.
.
Česku, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším problémům. Podle agentury Bloomberg to v pondělní zprávě předpovídají analytici japonské finanční skupiny Nomura Holdings.
.
Varování se zakládá na analýze osmi indikátorů včetně poměru devizových rezerv k dovozu, krátkodobých úrokových sazeb a rozpočtových a obchodních ukazatelů.
.
Zranitelnost měn rozvíjejících se trhů se nyní podle zprávy nachází na nejvyšší úrovni za více než 20 let. Analytici uvedli, že měnové krize už zažily Egypt, Srí Lanka, Turecko a Pákistán. Upozornili přitom, že tyto země se stále potýkají s problémy.
.
Maďarský forint v letošním roce patří k měnám, které si v rámci rozvíjejících se trhů vedou nejhůře, k jeho prudkému poklesu přispěly spory kolem financí z fondů Evropské unie. Výrazně letos oslabila také česká koruna a rumunský lei.
.
Bankovní rada České národní banky začátkem listopadu podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Guvernér ČNB Aleš Michl po rozhodnutí bankovní rady uvedl, že centrální banka bude nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
.
V září ČNB podle analytiků v rámci intervencí na podporu koruny vynaložila 2,6 miliardy eur a od května takto utratila 25,5 miliardy eur. To je zhruba 16 % devizových rezerv z jejich maximálního objemu z letošního dubna
.

Eurozprávy(co bude)

.

Česká ekonomika je v současnosti sice v nerovnováze, měnová krize ale zemi v této chvíli nehrozí. Shodují se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Japonská finanční skupina Nomura Holdings v pondělí označila Česko spolu s Maďarskem a Rumunskem za země ohrožené měnovou krizí, opírala se přitom o poměr devizových rezerv k dovozu, o výši krátkodobých úrokových sazeb a o stav rozpočtových a obchodních ukazatelů jednotlivých zemí.

.

“V principu lze souhlasit s tvrzením, že se česká ekonomika momentálně nachází ve významné nerovnováze. Nepřeceňoval bych ovšem urgenci, se kterou by hrozila měnová krize. Česká národní banka má momentálně k dispozici dostatek nástrojů, jak hrozbu takového scénáře včas identifikovat a případně odvrátit. K jeho naplnění by mohlo dojít pouze za předpokladu, že by ČNB zcela rezignovala na plnění svých povinností, což v tuto chvíli nepředpokládám,” řekl dnes ČTK hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

.

“ČR má problém s obchodní bilancí, kterou výrazně ovlivňují vysoké ceny dováženého plynu a ropy. Nadšení nevyvolává ani hospodaření státu, nicméně země stále patří mezi nejméně zadlužené. Zcela absolutní převahu však ČR má, pokud jde o devizové rezervy, které jsou násobné třeba ve srovnání s Maďarskem,” uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Pokud by se koruna skutečně dostala pod tlak, bylo by to podle něj kvůli všeobecné averzi k rizikovějším aktivům na trhu.

.

Hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň na twitteru upozornil, že nelze srovnávat situaci Česka například se Srí Lankou, kterou letos měnová krize postihla. “Neplatí, že jsme jako letošní Srí Lanka. Její stát se zadlužil v dolarech, který letos zpevnil. Vláda tak nemá na splátky, tedy měnová krize. Česko je v eurech zadluženo málo, v dolarech téměř vůbec,” uvedl. Podle Bartoně model Nomury dobře předvídal měnové krize v 90. letech, kdy ekonomiky ovlivňovaly zejména poptávkové faktory, v současnosti ale mají dominantní vliv faktory na straně nabídky.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)