Máslo za sto?
JAN KOVANIC
Ale samozřejmě! Příjmy od roku 1989, kdy stálo máslo desetikačku, vrostly asi desetkrát, proč by neměly podobně vzrůst i ceny? Brečíme nad penězi, které musíme cálovat za bydlení, včetně plateb za vodu, energie a paliva, ale i ty se za pětatřicet let zvedly „jen“ desetkrát. Ale ano, tyto výdaje vzrostly enormě, ale to jen proto, že celkově se cenová hladina zvedla jen pět a půlkrát, kdežto bydlení zachovalo stejný nárůst, jako příjmy. Takže zatímco v roce 1989 jsme za své bydlicí jeskyně dali 19,3 % příjmů, letos to bylo už 26,3 %.
Brutálně zlevnila elektronika a hlavně – k dostání je to, co před těmi lety bylo obsahem maximálně sci-fi. I automobily se s poměrnými cenami propadly asi na polovinu. Škoda 105 L byla k mání za 57.780 Kčs (pokud jste měli známého vedoucího Mototechny, nebo jste před ní strávili noc ve spacáku), což by odpovídalo letošním asi 600 tisícům, přičemž nejlevnější vozy na českém trhu lze pořídit kolem 300.000 – samozřejmě i s vyšší kvalitou a hlavně s bezpečnostními prvky. No a cenovou hladinu při zdi drží i potraviny.
Pamatuji se na šok – cenový i duševní – když 1. ledna 1991 vstoupila v život Klausova ekonomická reforma. Přesněji „byla zavedena vnitřní směnitelnosti měny“, čímž započal „transformační proces a rozsáhlá liberalizace cen a zahraničního obchodu“. Cenová regulace byla dočasně zachována ve zdravotnictví, dopravě, týkala se i cen státních zakázek, energií, vody, nájemného a „základních citlivých potravin“ (např. Sunaru). „Uvolňování cen“ (zdražování) probíhalo v několika vlnách ještě během celého roku. Na konci roku bylo tak zcela „uvolněno“ asi 95 % cen. Zatímco plné konvertibility (směnitelnosti) české měny bylo dosaženo během roku 1995 (a znamenalo to dvojí devalvaci koruny), pak konec regulace nastal až koncem roku 2012, kdy byly uvolněny ceny nájemného.
„Liberalizace cen“ k 1. lednu 1991 způsobila devalvaci koruny o více než 80 % oproti 1. lednu roku 1990, zatímco „průměrná inflace“ roku 1991 páčila 56 %. Což oproti sousednímu Polsku, kde se vlády ujala Solidarita už v roce 1989, byla jen skromná oběť při zavádění volného trhu (“kapitalismu“), protože Poláky v té době drtila hyperinflace ve výši 600 %. (Rovnice Poptávka/nabídka = cena tam vedla k řešení nulová nabídka = nekonečná cena.)
Pamatuju se na tehdejší český nářek právě nad máslem. V krámech vyletěla cena čtvrtky másla až na 40 i 50 Kč. A co se nestalo? Například na tradiční tržní místo na pražském Tyláku, kde se už za perestrójky prodávaly „farmářské“ květiny a brambory, přijel náklaďák z jižních Čech s plachtou. Přímo z korby tam do dychtivých rukou rozvášněných Pražáků prodávali dva mladíci čtvrtky másla za dvacku! Obchodníci to zkusili s nadhodnocenými cenami už tenkrát, ale tehdy se ke slovu dostal ještě základní zákon kapitalismu a během týdne se dostala do rovnováhy tržní poptávka s nabídkou. A máslo pak bylo na dlouhá léta za dvacku.
Vykašlete se letos na cukroví! Jak jsem byl výše psal: Nepeču, dostávám. Vloni od dcery, synovy kamarádky a neteřinky. Bylo toho asi půl kila celkem, snědl jsem to během dvou týdnů – a přibral kila dvě! Asi by se měla snížit poptávka, a protože je prý zimní mléko z nějakého důvodu tučnější, tak bychom se mohli dostat na smířlivou cenu za šedesát. Stovku z nadpisu za máslo dávat nechci ani po valorizaci své renty.
Ostatně včera koupila přítelkyně Karla máslo za 53,-, tedy dvě másla za sto tři kačky. V akci. V nichž se v Česku prodává až dvě třetiny potravin. Já si snídaňovou housku mažu většinou budapešťskou pomazánkou a přikládám na ni plátek sýra (levného z Penny). Teď mi budapešťák došel, tak jsem si včera v jedné nejmenované večerce koupil pomazánku Buko s paprikou a chili. 195 g za 9,90. Je dovezená z Německa, neoznačená českým přetiskem a drobně po minimální trvanlivosti. Snižmež spotřebu másla, obnovmež základní funkci cenového mechanismu a pamatujmež na staré cikánské přísloví:
„Věc má takovou cenu, za jakou se dá prodat.“
Tak zatím máslo za stovku ne! I když, jak jsem psal v úvodu, bylo by to i tak přiměřené. Vlastně nepřiměřené! Protože v tom roce 1989 varovaly zahraniční cestovní kanceláře západní turisty před konzumací československého mléka a másla, které byly plné jedů …
- Americká perestrojka - 7.11.2024
- Trumpovo vítězství, rozbitá média a jak je opravit - 7.11.2024
- Média implementují Sinvárovu genocidní strategii - 7.11.2024
Jak za bolševika, Nic nového, komunistická neschopnost české sračky v přímém podání !
Česká neschopná, schopná všeho, politická smečka od r. 48 ruinuje své poddané otroky.
Zem smrdí : KOMUNISMEM !!! Rovnostářství a zlodějna. To je komunismus.
Konec Benešových dekretů je cestou ke konci samostatnosti českého komunistického chlíva. Konec české samostatnosti je nadějí pro všechny normální lidi v česku.
Česká ubohost , na smetiště dějin !
Já máslo nekupuji ani chleba a pečivo takže na ně nic nemažu, takže mě ty ceny jaksi netrápí.
Počmelouni milijón i dva nebudou stačit šestidemolka dá, nežene
& 1:18:33
https://www.facebook.com/camillo.paja/videos/1132210741847493
Plné jedů, tak jasně. Podívejme se na nějaké staré třicet a více let fotky, jak vypadali běžní (především mladí) občané tehdy a jak vypadají dnes.
Teprve budou nativně.
https://play-lh.googleusercontent.com/RL_os67Fecps9mSWUv0_a4iDIvjvk2vWmvBqMsoKYQKCH60_2pqJAc3rwXE8mDohAg
OffTopic-Mnozí z nich mají šest dětí nebo “dětí”, což může činit až 70 000 NOK měsíčně. Kromě toho existuje běžné sociální zabezpečení ve výši 47 600 NOK. Pak jsme až na měsíční plat kolem 117 470 NOK. Pak přichází pomoc s bydlením a další podpora. Skupiny, které mají v Norsku největší problémy s integrací, jsou také ty, které mají nejvíce dětí a praktikují bigamii – něco, nad čím norský stát často zavírá oči.
Pokud se podíváme na měsíční plat přibližně 118 000 NOK a vynásobíme to čtyřmi ženami, které povoluje Korán, může příjem domácnosti dosáhnout 472 000 NOK měsíčně. Kromě toho je tu její manžel, který se možná také “rozvedl”. Ti nejchytřejší mají několik identit, takže zde můžeme snadno vytáhnout kalkulačku. Zprávy psaly o jedné osobě, která měla sedm identit….
https://inyheter.no/02/11/2024/refleksjoner-over-innvandring-og-alderdom/
Ono pri dnesni drahote a kvalite potravin se uz vyplati doma chovat cunika a nejake slepky na vajicka a na maslo si zajet do Polska.
Tady u nas, uz chodime do palenice jen moje rodina a par znamych, jinak v sirokem okoli lidi pali koralku uz doma v ilegalite.Tu mi jeden rikal, ze ve vedlejsi dedine o 1100obyvatelich je 62palenic.To vite, paleni zdrazilo a chteji v palenici pod statnim dozorem uz 350kc za litr.To mate to samy jako driv se chodilo do hospody na pivo, to tam vecer hucelo jako ve vceline, dnes hospody zaviraji nikdo tam nechodi, nebot pivo tocene je extremne drahe.
Minulý týden jsem byl 1 km za hranicí v Polsku v Bedronce byla akce a čestvé máslo 200g stálo 3,69 zl tj kolem 20 kč…Nevím kolik stojí hluboce mražené máslo (II.jakost) v Deutschlandu ale určitě ne tolik co v Protektorátu BuM… Takže je jasné kdo na tom rejžuje – Hitlermárkety…A proč s tím skorumpovaná a prolhaná Fialová fláda nic nedělá??? Čím jsou dražší základní potraviny tím více vybere na DPH do své dluhové kasy…A ikdyby s těmi cenami potravin vláda před volbama třeba chtěla něco dělat tak je majitelé Protektorátu Helmuti z Vaterlandu sejmou a zruší jak Nečasovou vládu…Inu pořád žijeme v Protektorátu a to mějte na paměti a buďte poslušmí sloužit EUroříši…
Su z Moravy a tu maloobchodni siti dominuje Hruska,zasobuje obchody regionalnim nedopekanym pecivem z pekaren Slavicin,Strelna,Bojkovice,Topolna a maslo jsem kupoval u Hrusky tento tyden za 50,- Skutecne, regio chleba z techto pekaren vydrzi tyden a neplesnivi, proste moravsky chleba nema konkurenci jako ten dopekany ze zapadu, je tvrdy na druhy den a za 3dny plesnivi.Hruska bezne ma stare pecivo pro kraliky jako chleba na druhy den za 10kacku,v supermarketech jsem levny chleba pro kraliky nikdy nevidel,prej to ten stary chleba svazi a melou znovu do testa,proto to tak hned plesnivi?
Máslo je už nějakou dobu divné, asi tam přidávají ztužovače. Jednu dobu se to roztékalo, páč rostlinné tuky, ale už to opravili a teď se nedá povolené ani rozetřít. Pamatuji si máslo, které se dalo rozetřít, ale ani se nerozblebtávalo….tak co tam sakra zase se rou?!
Polsko–Máslo z Ukrajiny, rýže z Myanmaru, len z Kazachstánu, okurky z Ruska. Inspektoři kvality v poslední době zablokovali dovoz mnoha přeprav potravin do Polska. Z jakých důvodů? V dávce 20 tun mraženého másla byl zjištěn příliš vysoký obsah vody. …pokrač zde
https://www.farmer.pl/fakty/woda-w-masle-cyrylica-na-ogorkach-ijhars-wstrzymala-import-zywnosci,153244.html
Široké tratě již nebudou zasahovat do obchodu Ukrajiny s celou Evropou
To umožní dodávky ukrajinského zboží přímo do Španělska, kde mají kolejnice rozchod 1668 mm.
https://www.farmer.pl/fakty/szerokie-tory-przestana-przeszkadzac-ukrainie-w-handlu-z-cala-europa,153314.html
——————————————
a: Od 11. října 2024 Rusko dodává obilí a výrobky z obilovin přímo do řady spřátelených zemí, bez zásahu mezinárodních obchodních společností. O tomto přístupu rozhodl Ruský svaz vývozců obilí na jednání s Ministerstvem zemědělství.
Dodávky obilí do 13 zemí směřovaly přímo k vládním úřadům a státním příjemcům,” uvedl prezident asociace Eduard Zernin. Zmínil zejména Egypt, Tunisko, Alžírsko, Maroko, Jordánsko, Saúdskou Arábii, Bangladéš, Katar, Kuvajt, Jižní Koreu, Pákistán, Indii a Irák…
Ruská logistická skupina Rusagrotrans mezitím očekává, že vývoz pšenice ze země dosáhne v říjnu 5,4 milionu tun. To by překonalo rekordní objem 5,1 milionu tun dosažený ve stejném měsíci loňského roku. Společnost uvedla jako hlavní důvody zvýšení dodávek rostoucí ceny obilí a silnou globální poptávku po ruské pšenici.
https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/rosja-dopiela-swego-eksportuje-zboze-bez-miedzynarodowych-posrednikow,153241.html
Jak říká Vidlák, ať se výrobci domluví ukáží faktury za máslo…hned budeme vědět, kdo nás ojebává….zatím se nám Prouza směje do obličeje!
Dajo, palmovy olej ten davaji snad vsude do vsech potravin aby to dlouho vydrzelo a melo glanz.
Jsem si vyhledal videa z 2016 mi spadla brada,co to je za swinstvo
karel bulík 3.11.2024 01:03:19
bulík, bulík nomen omen
http://smileys.cz/smiles/smajlici-vyplaznuty-jazyk/smileys-cz-80.gif
Leopold 3.11.2024 09:29:12
Jaky zase ilegani palirny …… co to povidate za desinformace ….. postavit deckam na par kapek k vedeckym ucelum destilacni stroj aby meli z fyziky jednicku zakazano neni ……
Podporovat nacismum ale zakazano je … takze kdyby se objevil nejakej ten nacek v cernym s SS znakama na auti tak snad lide vedi co maji podle zakona o moznost svepomoci pachatele trestneho cinu zadrzet udelat …..
No jeto napovazenou, take by se nemelo platit tolik dane 352 ,- za paleni od 1 laa povolene paleni destilatu na domacnost v omezenem mnozstvi je 30litru, jeto sikana od statu ale paleni na cerno by se take nemelo tolerovat.To je podobny jako vinari, ti neplati zadnou dan z ticheho vina a vino je take alkohol.Oni z necim zase prijdou, az jim tu ve state dojdou suroviny,tak vyhlasi amestii na palenice a budou mit mosazi a medi na hylzny pro UA dostatek. Nemci za druhe svetove,tu take zrekvirovali na kazdem kostele zvony.
Výše ceny másla je kolektivní chybou,dobře nám tak a bude hůř.
Hera vole je vlastní sestra másla , žerte Heru ! 😂
„Věc má takovou cenu, za jakou se dá prodat.“
čecháčkům prodáš kozí bobek za litr když bude made in germany
Hlavne margarin ne,toho jsem se na konci valky a po ni najedl dostatecne dost, pro nasince maslo a mleko nebylo, aby se narizenim od angloamiku snizila vyskova populace, ve stredni Evrope maslo a mleko bylo jen pro vandraky z vychodu.
Tak docela ráda bych viděla tu statistiku, podle které jsme údajně dali v socíku cca 19 % příjmu za bydlení. Za více než osmdesáti metrový čtyřpokoják jsme platili celé inkaso (nájem, rozhlas, televize, teplo, vodné, stočné, plyn a elektřina – internet ještě nebyl) cca 680 Kčs, to bylo max. deset procent našeho tehdejšího příjmu. Dnes platím zhruba desetinásobek, ačkoli ten byt mám dnes v osobním vlastnictví… Kdybych ho měla v nájmu, pod 25 tis. bychom se asi nedostali…