20.5.2024
Kategorie: Politika

Marketingově předvolební

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Viktor Orbán neříká, že chce Brusel opustit, on chce Brusel dobýt. Hodně bude záležet, jestli u toho bude Zdechovský a Nýdrmajer nebo jestli tam bude Konečná a Turek.

Volební kampaň vrcholí a v příštích dnech začnou všichni vynášet své trumfy. To, co si nachystali na závěr. To, co reaguje na současné dění i na kampaně ostatních. Pojďme si dneska krátce říci, jak jim to jde.

Začnu koalicí SPOLU, protože jsem v životě neviděl debilnější kampaň. Jednak se rozhodli především hejtovat Babiše, za což jim Andrej musí ohromně děkovat, protože letos ani kampaň hnutí ANO není nic extra. Velmi jim uškodil Řeporyjec Novotný svými řečmi (rádi jsme to zvýraznili), kterému asi nařídili, aby si nasypal popel na hlavu, protože chlapec bere zpátečku a hraje jim univerzálního obětního kozla.

Ovšem, Saša Vondra jim smrdí i na bilbórdech. Sakra, to nemohli svého lídra kandidátky trochu učesat, přistřihnout, napudrovat a použít zásyp? Ve kterém sekáči koupil to své žluté sako a nepadnoucí džíny? A oni si ho ještě placeně rozšířili po všech sociálních sítích. Darogoj drug působí jako tragická postavička, ale připouštím, že Nýdrmajer mu svým zjevem dost zdatně sekunduje. Sakra, Fialovi byli schopni nastřelit vlasy a načesat ala George Clooney a na Vondru už nezbylo? Nic nedokumentuje lépe krizi kdysi největší pravicové strany než právě umaštěný Vondra. Ano, bilbórdů si zaplatili hodně, ale v podstatě je přebíjí i mladý Kolář svými kecy o Slovensku a Rusku. Teď, po atentátu na Fica by to asi nejraději smazali, ale to jaksi nejde. Příspěvky jsou sponzorované a žijí na fejsbucích svým vlastním životem.

Piráty není vidět. Vůbec. Dokonce nejsou vidět ani na svých vlastních propagačních materiálech. Nejvíc kampaně Pirátům dělají jejich oponenti, kteří se jim vysmívají. Je vidět, že prachy došly. Za své čtyři poslance toho strana moc nedostala, na dvou ministerstvech nebylo dost místa pro všechny pirátské příživníky a tak všechny peníze rozežrali ještě před kampaní. Zbylo jim, jediné – nadávat na STAN za neférovou kampaň.

Starostové, a fakt z toho nemám žádnou radost, dělají svoji kampaň dobře. Cílí za zklamané liberály z ostatních stran. Vítek Rakušan se svými debatami bez cenzury včas vytvořil dojem, že vlastně nejsou součástí vládní koalice a podařilo se mu opustit potápějící se loď, i když zůstal u jejího kormidla. Jejich kampaň je liberálně pozitivní se zjevnou snahou, vydojit z toho pětidemoličního průseru všechno, co ještě vydojit jde.

Zároveň se Vítek poučil u Kalouska a prostě zmizel. Postaral se, aby co nejvíc zmizela jeho cenzorská minulost, jeho tetelení se nad Babišem, jak ho odvedou v klepetech, i jeho pytel na mrtvoly. Když teď někde promluví, tak to zní skoro rozumně a zřejmě doufá, že veřejnost má krátkou paměť a zapomene na všechny jeho křivárny i Dozimetr.

Nevýhodou je Danuše. Ta Starostům ubírá to, co jim marketér Řepa v potu tváře vyrobí. Ona je tak neskutečně blbá a podprůměrná, že to snad ani není možné. Jestli jsme naše vysoké školství dojebali tak, že Danuše není jediná výjimka, ale je tam takových víc, tak není co napravovat. Je zapotřebí příslušné univerzity ohradit plotem, označit morovým znamením a nechat je vyhynout. Napadá mě jediný důvod, proč si ji na kandidátku vzali – peníze. Když mohla zaplatit Středulovi pět mega za podporu, tak mohla zaplatit i Starostům tolik, že ji upřednostnili před Farským, kterého jim vyškolili přímo v USA. Kdyby STAN měl na prvním místě Farského, tak bych řekl, že by mohli být jedním z vítězů eurovoleb. Ale s Danuší to dopadne stejně jako v prezidentských volbách. Její potenciál je omezený na skutečné a nefalšované voliče imbecily. Těch zase není tolik.

Hnutí ANO si hraje svou vlastní hru. V podstatě nemá soupeře, což ho svým způsobem limituje. Jak říkal Mára Prchal, bez soupeře nevyrostete. Kampaň je viditelná, kandidáti jsou nabrífovaní, stranická mašinérie šlape jako hodinky, ale už to nejsou ty ohnivé spory jako třeba ještě v prezidentské volbě. Andrej prostě hraje jinou ligu než všichni ostatní a je vidět, že je si předem jist vítězstvím. Pořád od nich čekám na nějaký trumf. Něco, co všem vytře zrak. Ale je možné, že se nedočkám. ANO to nepotřebuje. Vyhraje i s tím, co dělá.

SPD přelepilo svoje bilbórdy s Le Pennovou a Salvinim a naopak se na nich objevil lídr kandidátky, Petr Mach, kterého obrazně jistí Tomio Okamura. Jejich nic neříkající heslo „odvážně“ bylo nahrazeno jasnými NE, což si myslím, že bude fungovat. Petr Mach zatím ani slovem nezmínil svoje libertariánské recepty na vybřednutí ze současného marasmu, takže bych si myslel, že jsou ve hře a vše funguje, jak má.

Svobodní se podle mě dostali do hry také. Překvapil mě průzkum, který se zaměřil na to, kam odcházejí zhrzení voliči SPOLU a Svobodní tam figurovali na prvním místě, což bych nečekal. Pokud má tento průzkum pravdu, odvedli Diviš, Gregor a Vondráček velmi dobrou práci.

Motoristé s Přísahou se etablovali. Jejich bilbórdy jsou všude, museli do toho dát opravdu hodně peněz. Vlastně mě překvapuje, že to nejsou oni, kdo by nejvíc oslovovali zklamané modroptácké voliče. Vždyť jsou spojeni se starým Klausem a nejvíc dávají najevo, že oni jsou tou skutečnou, nefalšovanou pravicovou ODSkou za kterou je ta obrovská nostalgie. Přesto je u SPOLUvoličů předbíhají Svobodní a to o dost.

Napadá mě jediné vysvětlení – Šlachta. Od začátku říkám, že je jak tajemný hrad v Karpatech a nikdo moc neví, co si o něm má myslet. To prostě budí nedůvěru, obzvlášť u skeptických Čechů. Pokud slyším ohledně Motoristů nějakou nevoli, vždycky to má něco společného s Přísahou. Pokud na tom Motoristé chtějí do voleb ještě něco změnit, měli by Šlachtu trochu ukázat a udělat z něj člověka. Jinak to bude vypadat, že se jen snaží zviditelnit pro senátní volby, které se na podzim budou odehrávat i v jeho domovském městě a bude Turkovi ubírat hlasy.

Osobně věštím, že Motoristé a Svobodní svedou souboj o jeden euromandát. Motoristé jsou akceptovatelní pro pravicovou veřejnost, Svobodní jsou akceptovatelní pro bývalé voliče ODS.

Aliance nemá žádnou šanci. Pardon, že to tak říkám. Nic proti nim v principu nemám, ale prostě nemají dost peněz, aby mohli začít s kampaní těsně před volbami a neměli nic jiného. Aby Blaško mohl uspět, musel by začít o dva roky dřív než začal. Vandas a Bartoš jsou také limitující faktory a nic se na tom nezmění. Kampaň je neviditelná a pokud náhodou vidět je, strefují se do Kateřiny Konečné, čímž jí ještě dělají reklamu.

PRO dělá viditelnou kampaň, která by asi dobře fungovala, kdyby se o stejné voliče nehlásily další čtyři pravicové strany. Motoristé, Svobodní, Aliance, Mach a PRO, tihle všichni soupeří o stejné voliče. Připočtěte k tomu, že i Babiš si nějaké zhrzené voliče SPOLU stáhne k sobě, takže z toho vychází, že na všechny prostě nezbyde. PRO má poměrně vysoký voličský potenciál, ale z něj právě budou ukusovat všichni. Jindra Rajchl si to určitě uvědomuje, takže do letákové a bilbórdové kampaně dali fakt hodně peněz.

Musím konstatovat, že na svém odhadu, že se tentokrát mezi sebou vystřílejí především pravicové strany, nemusím nic měnit. Napravo je přetlak, nalevo je prázdno. Podle toho volby dopadnou. Tečka.

SOC-DEM je mrtvá. Z důvěryhodných zdrojů mám informace, že Zaorálek se sice snažil a říkal to, co levicový volič chtěl slyšet, ale Šmardovci mu za to ještě vynadali a omezili ho. Proto teď Zao zalezl do ulity a pokud už někde mluví, tak kecá nesmysly, které mu nařídili straničtí kolegové. SOC-DEM má sice velký voličský potenciál, ale díky Šmardovi ho nevyužije a přenechá ho takřka celý Kateřině Konečné.

Paroubkova ČSSD ubere SOC-DEM a sama nic nezíská. Proč? Protože Paroubek s Volfovou už tolikrát neuspěli, že to mají ve stranické DNA. Nevím, čím přesně to je, nevidím jim do struktur. Ale prostě je to tak.

Koalice STAČILO! stále roste, je stále volitelnější a prostě bere celou levou část voličského spektra. Je přijatelná pro voliče ANO, voliče SPD, voliče SOC-DEM, postarala se, aby byla přijatelná pro řadu vlasteneckých voličů a má přesah i k umírněným anticovid voličům. Kačka Konečná si od poněkud zdomestikované SPD vzala zpátky punc protestní strany a programově staví konzervativní levicovou stranu podle podobných záměrů, jak stavěl partaj kdysi Miloš Zeman.

Zároveň dává najevo, že u ní je prostor i pro lidi z jiných stran, je schopna poměrně širokého názorového rozkročení a je schopna si v koalici udržet pořádek. Kateřina sama říká, že si jde pro dva mandáty, ale mylím, že pomalu může realisticky snít i o třech. Já jim to hodím, protože to prostě dělají dobře. K tomu si zakroužkuju Petru Rédovou, se kterou jsem absolvoval značnou část své dvouleté práce.

Navíc… Kateřina Konečná byla vlastně jediná, která byla po atentátu na Fica schopna ukázat na ty, kteří u nás doopravdy rozeštvávají společnost a odmítla hrát hru na falešnou korektnost. Poté, co se podělaly odbory a zemědělci svůj protest odsunuli, zůstává v podstatě jediná, kdo na politické scéně reálně hájí jejich zájmy.

Pokud se nic nezmění, faktickým vítězem voleb budou Starostové a STAČILO! Na procenta samozřejmě vyhraje hnutí ANO, ale vážně přemýšlím, jestli bude mít víc mandátů než minule. Poražena bude SPOLUkoalice, nejspíš i Piráti. SPD nejspíš zůstane na svém a spíš bude zajímavé, jaké kandidáty jejich voliči vykroužkují. Mimoparlamentní pravicové strany pravděpodobně svedou souboj o jeden mandát. Nejblíž k němu má podle mě Filip Turek, ale víceméně nikdo z trojice Motoristé, Svobodní a PRO není bez šance, což v praxi také může znamenat, že ho nedostane nikdo, protože všichni zůstanou pod pětiprocentní hranicí.

Mám takové tušení, že celé Evropě ještě zasáhne do kampaně Robert Fico nějakým projevem z nemocničního lůžka a dost možná se schyluje k dalším černým labutím. Třeba v Íránu teď hledají vrtulník, co spadl s jejich prezidentem. V Gruzii se majdanuje a jsou krůček od násilí, Azerbajdžán se prý dohodl s Arménií, takže se brzy bude střílet i tam a západní deníky jsou stále skeptičtější ohledně války na Ukrajině… ba i Bílá chýše je skeptická…

Prostě až do poslední chvíle se budou dít věci, na které nikdo kampaň nenaplánoval.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)