24.6.2023
Kategorie: Ze světa

Má Prigožinova vzpoura šanci na úspěch? Události se daly prudce do pohybu

Sdílejte článek:

SM

Podle nejnovějších informací v noci začala eskalace napětí mezi vlivovými strukturami, přesně řečeno mezi ministrem obrany Sergejem Šojguem a majitelem soukromé armády Wagnerovců Jevgenijem Prigožinem. Má také docházet i k bojovým střetům mezi ruskou armádou a Wagnerovci. V Petrohradu údajně zasahuje policie na velitelství Wagnerovců. Otázkou je, zda Prigožinova vzpoura dosáhne kýženého výsledku.

Již delší dobu docházelo k napětí především mezi ministrem obrany Šojguem a šéfem soukromé armády Wagnerovců Prigožinem. Zajímavé na tom je, že oba jsou Putinovi muži a ten se k jejich sporům zatím nikterak veřejně nevyjádřil. Možná tím sleduje, když se do hry zatím nijak nemíchá, krom zapojení dalšího svého člověka, tedy Ramzana Kadyrova. Požadavek ministra Šojgua na podřízení Wagnerovců ministerstvu obrany má paralelu v situaci, jež je v Súdánu, kdy požadavek na podřízení milice RSF ministerstvu obrany vedl k současným bojům mezi armádou a RSF. Jenže Wagnerovci operují i v jiných částech světa, a tím by se ruský stát oficiálně vojensky zapojil do lokálních aktivit, především v Africe. A uvolnění Wagnerovců z kontraktu a jejich zařazení do ruské armády také není možné, pokud nejsou občany Ruska.

Nelze srovnávat podmínky v Súdánu a v Rusku, ale Rusko má celkem tradici v silových řešeních situace na domácí scéně, obdobně jako mnohé země třetího světa. Bohužel je to ale jaderná mocnost. Komplikací je, že nyní jsou zapojeny i zahraniční síly, kdy Wagnerovci jsou nájemná soukromá ozbrojená skupina „posbíraná“ kde jen to lze, Kadyrovci jsou Čečenci a ruská armáda je, dá se říci multietnická, nejsou to jen Rusové.

Plánovaný přesun Wagnerovců směrem na Moskvu je sice pro Rusko komplikací, pokud je zavázáno do bojů v rámci ukrajinské ofenzívy, ale stále má větší zdroje a prostředky než soukromá milice, a to Wagnerovci bezpochyby jsou.

Převraty jsou založeny na náhlém či rychlém převzetí moci v centru vlády, separatistické aktivity jsou založeny na obsazení a oddělení části území. Ale to, co momentálně předvádějí Wagnerovci, je spíše jen momentální demonstrace moci, jež ale bude v krátkodobém či dlouhodobějším horizontu odsouzena k zániku. Nemá většinovou podporu obyvatelstva, většiny ozbrojených sil ani jiných mocenských struktur. Pokud budou Wagnerovci klást ozbrojený odpor, může dojít k nevídanému krveprolití, kdy proti sobě stanou sami Rusové jako soupeři.

Při sondě do historie zjistíme, že jediný úspěšný převrat byla Říjnová revoluce v roce 1917, která začala útokem na Zimní palác, tedy centrum moci. Nikoliv pochodem na Petrohrad. Všechny další pokusy byly státní mocí zničeny či zardoušny v zárodku. Lze připomenout Kolčakovu armádu, Vlasovce nebo pokus o puč Lavra Kornilova v roce 1917. Snad jediným výraznějším aktem byla operace v Moskvě v roce 1993 v boji o „Bílý dům“. Ale vždy se jednalo o akce v centru moci. Dalším závažným faktem je, že vždy je nutné obsadit vládu, parlament, silová ministerstva a média.

A toto vše obvykle selhalo. Stejně jako Prigožin se chce probojovat do Moskvy a odstranit Šojgua a jeho prvního náměstka a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, dal jasně najevo své záměry, jsou evidentní přístupové trasy, jeho možnosti a nemá pod kontrolou klíčové faktory, jak bylo uvedeno výše. Vyloučeno však není, že může vypuknout „bratrovražedný boj“, kdy ruská vláda bude moci nasadit všechny dostupné prostředky, legislativní opatření a vyhlásit výjimečný stav.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
152 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)