9.7.2023
Kategorie: Společnost

Lepší svět je možný!

Sdílejte článek:

IVO BUDIL

Na úsvitu moderního věku se zdálo, že západní civilizace bude schopna využít svůj potenciál k vybudování demokratické, svobodné a prosperující společnosti, a to nikoliv prostřednictvím revolučního násilí nebo militantního aktivismu, ale prostým využitím svých produktivních sil a tvůrčího rozumu. Bohužel, ve dvacátém století byly ve jménu udržení kastovní nerovnosti a globálního apartheidu vypuštěny do světa elitářské ideologie šířící emoce iracionálních běsů a genocidní nenávisti.

Rozklad současné západní společnosti, ekonomický úpadek, otrocká lhostejnost širokých vrstev, fanatický aktivismus posluhovačů a chamtivost, arogance, hloupost a nezodpovědný militarismus vládnoucí třídy, to vše se jeví jako trest za opuštění vize, která otevírala před lidstvem netušené perspektivy. Přesto existuje naděje. Zdá se, že tradice původně západní výkonnosti a vynalézavosti ožívá v dynamismu a aspiracích některých mimoevropských, především velkých asijských zemí, které rychle ustavují globální komunitu vymezující se proti neoliberálnímu a militaristickému Západu. Strategie euroamerických vládců spočívající v ochromení racionálních a produktivních sil západní společnosti v zájmu zachování svých privilegií a výsad se obrací proti nim. Pandemie hlouposti, kterou rozpoutali, zasáhla je samotné.

Ztrácejí schopnost vládnout a efektivně řídit věci veřejné. Jediné nástroje hegemonie, které jim zbývají, jsou nenávist, persekuce a válka, k nimž se budou uchylovat ve stále větší míře. Nedělejme si iluze. Nemají žádné východisko nebo záložní plán, respektive nejsou schopni je vymyslet. Ocitli se v historické pasti. O to jsou nebezpečnější, bezohlednější a zákeřnější. Na druhé straně, ukázali svou pravou tvář a stále méně lidí se může uchýlit k alibistickému tvrzení, že nezná povahu reality, v níž se nacházíme. Tento boj bude nesmiřitelný a nemilosrdný. Lepší svět je ale možný!

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)