Když škola směřuje ke „skleníkovému prostředí“
JOSEF NOŽIČKA
Čím vším škola dnešní žáky a studenty stresuje? Například tím, že se na většině českých škol stále známkuje, což podle některých vzdělávacích odborníků vede k tomu, že jsou žáci vystaveni nadměrnému stresu a úzkosti a může to pak negativně ovlivnit jejich výkon při zkoušení či testu. Jiní odborníci či „takéodborníci“ zase krituzují zadávání domácích úkolů, které způsobují přetěžování žáků a navíc jsou diskriminační. A podle některých odborníků je pak špatné i to, když jsou děti ve školách spolu nuceny navzájem soutěžit, neboť ty, které v té či oné soutěži neuspějí, to může psychicky poznamenat.
Samozřejmě, že je vždy potřeba vyvarovat se extrémů. V souvislosti se známkováním by neměl být tlak některých rodičů na dobré známky svého syna či dcery nadměrný. Když rodiče vidí, že se dítěti i přes jeho snahu nedaří tak, jak by si oni představovali, měli by ho naopak povzbudit a vysvětlit mu, že ten, kdo má lepší známky než on, se nutně nemusí lépe uplatnit i v životě. Učitelé by to zase neměli přehánět s kvantem domácích úkolů, které žákům zadávají – jejich množství a obtížnost by vždy měly být v rozumné míře.
Nicméně na druhou stranu si ani nemyslím, že by se mělo zadávání domácích úkolů úplně zakazovat (jak se o to někteří vzdělávací experti či aktivističtí rodiče snaží – viz odkaz zde), případně je vždy dávat pouze jako dobrovolné. Když si každý vzpomene na léta své školní docházky a položí si ruku na srdce: kolikrát by domácí úkol udělal, pokud by byl dobrovolný a příslušný učitel či učitelka by jeho splnění nevyžadoval? Případně, učil by se vždy se stejnou motivací, kdyby se ve škole neznámkovalo? Myslím si, že se asi shodneme na tom, že známkování sice má určitá úskalí a nemusí být vždy úplně objektivní, ovšem z hlediska motivace stále funguje u velké části žáků či studentů jako nejspolehlivější metoda.
Ono by se asi řadě žáků líbilo, kdyby se po nich žádné plnění úkolů nevyžadovalo, každý by dostal dobrou známku bez ohledu na předvedené znalosti či schopnosti, po absolvování základky by se každý dostal na vybranou školu bez nutnosti absolvovat přijímací zkoušky apod. Ale byl by potom takový žák připraven na reálný život? Ve svém budoucím zaměstnání ho jeho nadřízený nejspíš nebude chválit, pokud nebude pracovat na plný výkon, nebude dostávat stejnou finanční odměnu jako ti, co budou plnit požadované úkoly lépe než on. A principu soutěživosti s ostatními bude nejenom ve své profesi vystaven, ať už bude osobou samostatně výdělečně činnou nebo zaměstnancem.
Proto jako jeden z největších problémů dnešního školství vidím to, když snaha některých psychologů, vzdělávacích odborníků i části rodičů vede k tomu, že se ze škol dělá jakési „skleníkové prostředí“, ve kterém se usiluje o to, aby žák pokud možno nebyl vystaven žádnému stresu a dělal jen to, co ho baví. Ne zřídka se totiž stává, že se pak takový žák zhroutí po prvním nezdaru, který ho v životě potká.
- Signály světových lídrů ze summitu BRICS - 24.10.2024
- Trump míří k vítězství - 24.10.2024
- Boj o státní rozpočet? - 24.10.2024
Možná to dospěje ktomu, že za násobilku bude doktorát a bakaláři budou mít vystudováno psaní a čtení.
Kolik asi miliard asi stála ta neustávající likvidace ještě nedávno světem uznávaného československého školství ,záměrně a cíleně řízená prostitukami zemských škůdců všech barev stranických průkazek a spodního prádla.?
Promrhaných miliard za brutálně násilné vnucování nesmyslných,života neschopných experimentů pošahaných aktivistických fanatiků a jeho cílených zdeformátorů do školních tříd a poslucháren.
Hnusu měnící učitele na vystrašené agitátory a úplatné děvky.
Škol, po třicet let záměrně a cíleně ničících v našich potomcích všechny atributy člověka lidského a přemýšlejícího,
Touhu po poznání,slušnost a úctu ke slovům:
rodina národ a vlast ,pokora ke tradici.své rodné země,
snahu vyniknout,potřebu pomoci druhému, umění čestně žít nebo i přežít!
To všechno patřilo k základním úkolům všech typů škol,od vzláštní po vysokou.,
Jakýkoliv režim pro svůj prospěch takto vybavených
“lidských zdrojů “nutně pořeboval ke své vlastní existenci,
Současné 21,století strachu ,nedůvěry a nenávisti lží podrazů a svinstev zjevně potřebuje v zemích určenách k zániku pravý opak.
Nemyslící mediálně a dálkově ovládaný kanonenfutr a roboty na jedno zneužití z vestavěnými ,pozlátkovými sebelikvidačními prvky.
A právě součásti tohoho sebevražedného svinstva mají všechny školy “civilizovaného světa” do svých ke zkáze odsouzených obětí,jakýmkoliv způsobem naroubovat a nevratně ,doslova na krev přivařit,.
My psychiatři nebudeme nikdy be práce.
Ono by se asi řadě žáků líbilo, kdyby se po nich žádné plnění úkolů nevyžadovalo, každý by dostal dobrou známku bez ohledu na předvedené znalosti či schopnosti, po absolvování základky by se každý dostal na vybranou školu bez nutnosti absolvovat přijímací zkoušky apod. Ale byl by potom takový žák připraven na reálný život? Ve svém budoucím zaměstnání ho jeho nadřízený nejspíš nebude chválit, pokud nebude pracovat na plný výkon, nebude dostávat stejnou finanční odměnu jako ti, co budou plnit požadované úkoly lépe než on.
———-
Ale kdepak, chtít po někom práci a výkon je buržoazní přežitek, který soudruzi neomarxisté ve velkých korporacích již úspěšně zrušili.
Rozhodující je skóre ESG, genderová, rasová, sexuálně-orientační rozmanitost, jízda na elektrické koloběžce, aby se snížila uhlíková stopa, kádrové prověrky dodavatelů, jestli jsou dost ESG atd
Práce? Na tu už v korporátech naprosto nezbývá čas. Ještě štěstí, že mají oligopolní nebo rovnou monopolní postavení, takže zatím mohou prožírat ekonomickou podstatu celého kolektivního Záchodu
Proč by někdo chodil do školy,když si může titul koupit od kdejaké zfetované vexlandy na internetu.
Řekla bych, že učitelé to vůbec nemají v dnešní době lehké…Nemůžou vůbec nic a když už je extrém, tak povětšinou naběhne rodič a pěkně mu vyčiní. Neberu situaci, kdy si zasedne učitel.
Školství klesá a klesá…
Možná by bylo dobré, kdyby si to přečetli diskutující tu, co ta změna dalším ve školství vlastně znamená. Nakonec se k tomu mohla vyjádřit široká veřejnost. Kolik vás to udělalo, vy chytráci? 🤷🏻♀️
Žádné skleníkové prostředí, ale debilizace. Oni sice stále snižují nároky, aby se žáci “nestresovali”, ale současně je vystresují mnohem víc tím, že je nacpou do jedné třídy s násilníky, psychopaty a šílenci. Učitelé s tím už nemohou dělat vůbec nic, takže tam bují šikana, krádeže i různé prasárny. Dokud nepřizabijí učitele, je vše OK.
Proto také vrchnost chce zakázat žákům mobily – aby ti mentálové nenatáčeli co tam vyvádějí a nechlubili se tím na internetu. Tak totiž vznikají největší průšvihy, nikoli tím že se to děje.
Kartán go ..bebe berle
https://www.youtube.com/watch?v=68Zj7wG9dOc