16.10.2022
Kategorie: Ekonomika

Když ignoranti a neumětelové sednou k počítadlům a počítají …

Sdílejte článek:

PETR VLK

Fiala  s Obludáriem  nás  zahrnuli  svou přízní  a genialitou.  Viz  to nekončící se  chlubení nejdříve  úsporným tarifem a  následně  zastropováním cen  energií. Ovšem na úrovních,  která je pro řadu domácností a firem likvidační tak jak  tak. Nemluvě  o tom, že  onen zázračný a bájný  úsporný tarif  zemřel  hned po svém narození. Což  precizně prokazuje  jak jeho životaschopnost, tak genialitu jeho tvůrců. Včele  se Síkelou  a Stanjurou.

Ale  to  dnes  řešit  nehodlám. Máme zde totiž  cosi jiného. To zastropování. Nikoliv ovšem  výši, na které to provedli a  dokonce  ani podvod a manipulaci, jíž se  oproti  hloupější části národa  dopustili, když  slavně  slavnostně  u elektřiny  vyjeli  s  cenou  tzv. silové elektřiny  bez  jakýchkoliv  dalších  připočítávaných doplatků, poplatků a daní a u plynu samozřejmě totéž. Takže konečná cena  není  6 000 Kč/MWh nýbrž  nějakých 9500 Kč/MWh  u elektřiny  a 5000 Kč/ MWh místo slavnostně velkohubě oznámených 3 000 Kč. Ačkoliv jde  o prvotřídní skandál,  nechám to být.

Jdu po něčem jiném. Co dokumentuje  nekonečnou genialitu všech těch  Fialů, Síkelů, Stanjurů a  dalších.

Už jsem na Kose publikoval  článek, v němž  je doloženo výpočty, že prostě  130 miliard, plánovaných na pokrytí   výdajů se zastropováním cen  nemůže  stačit,  a  že budem rádi, když nás  to nakonec  vyjde „jen“ na dvojnásobek!    V jednom roce!

Když se novináři pídili, z čeho ty  mimořádné  výdaje  hodlá  vláda pokrýt, Fiala, Stanjura a  Síkela hrdě  vypnuli hruď, bradu vystrčili s ještě  větší drzostí než obvykle a suverénně  ucedili do mikrofonů a kamer  – no přece  Z NEOPRÁVNÝCH ZISKŮ  BANK,  VÝROBCŮ ELEKTŘINY a  TĚŽAŘŮ.  Dostaneme  z nich  nejméně  85 miliard, vy trubky!

Minimálně  část národa, výrazně  větší  spokojeně  zavrněla -SPRÁVNĚ!!!  SPRÁVNĚ!!! SPRÁVNĚ!!!  Skoro  se skandovalo – už je to tady!!!

Nebudu to rozporovat. Ačkoliv je  mi záhadou, proč někdo chce  vzít  třeba bankám prachy, když se  blíží evidentní krize a  finanční domy   čekají  velké problémy. Tak velké, že  ECB  v pondělí vydala  varování, aby  evropské banky přehodnotily s předstihem svou dividendou  a  tantiemovou politiku a obojí chce opět silně regulovat.  Stejně tak je mi záhadou, proč  budou speciálně zdaněni  výrobci energií a těžaři, ale nikoliv obchodníci s energiemi!!!!! Zejména  ti největší, typu Unáiper, co prodávají plyn českým distributorům. A především  – proč  jsou  speciálně vyjmuti zbrojaři, dosahující opravdu enormních zisků!!!  A už vůbec  nerozumím setrvalému odporu všech  českých vlád sáhnout  na zdanění  dividend, odtékajících do ciziny, když  tuzemcům bere  stabilně 15%.  Takováhle daň zrovnoprávňující  české  a cizí investory  by sypala, rok co rok, do státní kasy nejméně  45 miliard. Ale to všechno- nulový zájem.

Vše se  koncentruje především na  ten ČEZ  a banky.  Od pohledu mi  to nevycházelo a  měl jsem to za další  bezobsažný kec a úlet.  Ale  nejsem schopen se dostat k metodice výpočtů. Takže  jsem čekal a hledal až někdo verzírovanější, s lepšími zdroji informací s  tím vyjede  a propočítá to za mne.

Stalo je. Práci si s tím dalo analytické oddělení J and T  banky  a od něj to ve dvou článcích převzal finanční web Kurzy.cz.  Nejsem překvapen, co v JT spočítali!!  Vůbec ne. Ale  že  to jsou  Stanjura  jeho ansámbl až takový lepáci, tak to překvapení  už je. Uvidíte  sami.

Nejprve si dáme  zlatou slípku, tedy  ČEZ.  Kde  fakticky  dojde jen k okradení drobných investorů,  jimž  stát  speciální daní pokrátí dividendu.

ČEZ: Vláda představila parametry daně z mimořádných zisků. Pro firmu je to negativní, navíc s řadou nesrovnalostí

Ministerstvo financí představilo návrh zákona zavádějící daň z neočekávaných zisků (Windfall tax – WFT). Zdanění by se mělo týkat společností z oblasti výroby a obchodu s energiemi, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Vyměřovacím základem by měl být průměrný zisk za roky 2018-2021 zvýšený o 20 %. Sazba daně by měla být aplikována jako 60% přirážka k dani z příjmů z rozdílu mezi daňovým základem v daném roce a uvedeným vyměrovacím základem. V platnosti by měla být po dobu 3 let (2023-2025). Zdanění bankovního sektoru by se mělo týkat bank s čistým úrokovým výnosem nad 6 mld. Kč v roce 2021, tedy šesti největších bank, u energetického sektoru je hranice příjmů z daného segmentu na úrovni 2 mld. Kč. 

Vláda odhaduje, že v roce 2023 získá z této daně 85 mld. Kč, z toho 50 mld. z energetického sektoru a 33 mld. z bankovního sektoru. Dalších 15 mld. by pak měly podle vlády přinést do státního rozpočtu cenové stropyenergií. V roce 2024 by pak výběr daně měl dosáhnout 39 mld. Kč a v roce 2025 25 mld. Kč. Podobně jako u bank naše propočty nesedí s čísly ministerstva financí ani u ČEZ. Společnost má otevřenou pozici, tedy doposud neprodanou elektřinu na příští rok, v objemu přibližně 15 TWh. Při konzervativním odhadu průměrné prodejní ceny na úrovni 400 EUR/MWh by byl výnosstátního rozpočtu 220 EUR za MWh, tedy celkem přes 82 mld. Kč. I při zohlednění toho, že zastropování cen na úrovni 180 EUR/MWh zatím platí jen do konce června (očekáváme prodloužení), by příjem státního rozpočtu mohl být okolo 40 mld. Kč.

Další nesrovnalost, které prozatím detailně nerozumíme je poměrně rychlý pokles očekávaného výběru mimořádné daně, pro který nevidíme z pohledu zmíněných parametrů důvod. Zde by to mohlo být dané případným klouzavým obdobím pro výpočet vyměřovacího základu, nicméně nic takového v návrhu není uvedeno. 

Z pohledu ČEZu považujeme zveřejněné informace za negativní. Nejen že jakýkoliv zisk z prodeje elektřiny nad úrovní 180 EUR za MWh bude daněn 100 % ve formě stropu, který navrhla EU, ale i tento „upravený“ zisk bude dále daněn dalšími 60 % ve formě tzv. windfall tax. Detailnější propočty dopadu na hospodaření společnosti publikujeme v nejbližší době po vyjasnění nejasností, které ohledně aplikace daně máme.

.
Takhle to vidí, JT  banka.
.
Já k tomu dodám následující.  Její analytici spočítali, že  celkem ona speciální daň hodí státu 40 miliard navíc. Z těch mimořádných zisků. Ale  to je  opět jen růžová mlha, stejná jako u  těch cenových stropů na elektriku a plyn, kde konečná  cena pro spotřebitele  je úplně někde  jinde, než komunikuje  vláda!!!!
.
Jestliže  stát  získá opravdu těch 40 miliard, pak platí, že BEZ mimořádné  daně by  z ní, přes  výplatu dividend získal 70%. Tedy 28 miliard tak jak tak. Zbývá 12, vyplacené  drobasům.  Jenže ti, jak už jsme si řekli, pokud jsou tuzemští,  z ní stejnému státu zaplatí 15% daně. Což je  1,2 miliardy. Něco by šlo do zahraničí bez ní. Takže  to zaokrouhlíme na  miliardu  jednu. Dohromady  28+1= 29miliard, které by s tát  získal v každém případě i bez  speciální daně. Takže  v případě  ČEZu je skutečný  reálný výnos  ubohých  11 miliard!! Pamatujme  si to! A to sdílím všechny obavy  JT ohledně  věrohodnosti vládních předpovědí a údajů!!!!
.
A nakonec  vždycky  dávám to úplně nejlepší!!! V tomto případě  BANKY!!! To nelze označit  jinak  než buď jako úder  válečným štváčům  nebo  hodinku počtů Pepka  Vyskoče! Ale přečtěte si sami, co spočítal v  JT Research:
.

Banky: Přehled propočtů daně z nadměrných zisků pro jednotlivé obchodované banky

.

Ministerstvo financí představilo návrh zákona zavádějící daň z neočekávaných zisků (Windfall tax – WFT). Zdanění by se mělo týkat společností z oblasti výroby a obchodu s energiemi, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Vyměřovacím základem by měl být průměrný zisk za roky 2018-2021 zvýšený o 20%. Sazba daně by měla být aplikována jako 60% přirážka k dani z příjmů z rozdílu mezi daňovým základem v daném roce a uvedeným vyměrovacím základem. V platnosti by měla být po dobu 3 let (2023-2025). Zdanění bankovního sektoru by se mělo týkat bank s čistým úrokovým výnosem nad 6 mld. Kč v roce 2021, tedy šesti největších bank, u energetického sektoru je hranice příjmů z daného segmentu na úrovni 2 mld. Kč. 

Vláda odhaduje, že v roce 2023 získá z této daně 85 mld. Kč, z toho 50 mld. z energetického sektoru a 33 mld. z bankovního sektoru. Dalších 15 mld. by pak měly podle vlády přinést do státního rozpočtu cenové stropy energií. V roce 2024 by pak výběr daně měl dosáhnout 39 mld. Kč a v roce 2025 25 mld. Kč

Tabulky níže ukazují náš propočet daně z nadměrných zisků pro jednotlivé obchodované banky. Výpočty vychází pro zjednodušení z konsolidovaných čísel, zatímco daň bude aplikována na části skupiny s bankovní licencí, nicméně rozdíl ve výsledcích by byl zanedbatelný. Dopad do hospodaření je relativně omezený vzhledem k tomu, že neočekáváme, že by zisky v následujících letech byly až tak výrazně nad vyměřovacím základem. Tato daň, tak jak je navržena a jak chápeme její implementaci, přinese do státního rozpočtu podle našich propočtů maximálně jednotky miliard a nerozumíme tomu, jak vláda došla k očekávanému výběru 33 mld. Kč z bankovního sektoru. Pokud je naše chápání implementace daně správné považujeme opatření pro banky za přijatelné a negativní dopad do hospodaření je již v ceně akcií reflektován.
.

Výstřižek 

.
Lapám po dechu! Tak vláda  si usmyslela, že  vysosá  z bank  33 miliard???  A co nám říká  tabulka  s výpočty  JT Research??
.
Že  pro tři ze  6ti bank, jichž se  daň  týká?  Že  v prvním roce  od nich dostane  max. 3,5 miliardy!!! Pak 3,3 miliardy a nakonec 3,7. Znásobme  to  dvěma – za  ČSOB, Raifku  a Unicredit. Takže   7, pak 6,6 a nakonec  7,4. Dohromady  ZA TŘI ROKY 21 miliard!
.
Připočtěme  k tomu  těch slavných  nikoliv  40, ale jen  doopravdy 11 miliard  navíc  od ČEZu navíc k tomu co by dostali stejně!!!!!!!
Takže konečný účet  21+11+10+7  = 49 miliard. Celkem za TŘI ROKY!!! Ovšem oni podle nich zaplatí za to zastropování  prý 130. ZA JEDEN JEDINÝ  ROK!!! Já tvrdím, že ale  nejméně  dvakrát tolik!
.
To jsou ale  péra!!!! Prostě frajeři největší!  A jak se  v tom vyznají!!!!!
.
Zkrátka geniové při práci!!! Takováhle pádla  jsme tu od převratu doopravdy ještě neměli. Proti nim  Plánovací komise  za bolševika  byl sbor nobelistů v oboru ekonomie!  Od  těhle  leze  čekat opravdu všechno. Kromě  rozumného vedení státu a nějakého smysluplného  hospodaření.  Jak dlouho je necháme patlat  tuhle  zemi?
.
To netvrdím já, to spočítali  analytici  J and T Research! Já ty  jejich výpočty jen okomentoval.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)