14.3.2024
Kategorie: Politika

Kdo všechno je vlastně podle ministra Lipavského “bezpečnostním rizikem”?

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Je bývalý premiér Andrej Babiš skutečně bezpečnostním rizikem pro ČR, nebo šlo ze strany ministra zahraničí o účelovou diskreditaci předsedy nejsilnější opoziční strany?

Podle českého ministra zahraniční Jana Lipavského začíná být předseda hnutí ANO Andrej Babiš bezpečnostním rizikem pro naši zemi. Tento výrok Lipavský pronesl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce při debatě s bývalým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a někdejším místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou (viz odkaz zde).

Čímpak si bývalý premiér a nynější předseda nejsilnější opoziční strany takové otitulování zasloužil? Dle všeho hlavně tím, že v poslední době kritizoval například rozhodnutí české vlády přerušit tradici společných zasedání vlád ČR a Slovenska kvůli odlišným názorům na pomoc ruské agresi se bránící Ukrajině. Babiš totiž tohle rozhodnutí Fialovy vlády přirovnal k chování malého dítěte (viz odkaz zde). Případně tím, když kritizoval horování prezidenta Petra Pavla pro vyslání vojenských jednotek západoevropských států na území Ukrajiny (byť tedy ne bojových, ale těch, které by ukrajinské vojáky na jejich území cvičily). Případně pak to, že se Andrej Babiš na rozdíl od našich vládních politiků pravidelně setkává s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který je považován za jakousi “černou ovci” EU.

Samozřejmě, že názory na tyto Babišovy postoje jsou u různých lidí různé. Slovenský premiér Fico či maďarský premiér Orbán nemusí každému imponovat nejenom v otázce jejich názorů na pomoc Ukrajině, ovšem to, že se s nimi předseda naší nejsilnější opoziční strany setkává častěji než současný český premiér, za bezpečnostní riziko pro Českou republiku opravdu nepovažuji. Stejně tak považuji za zcela legitimní jak to, když někdo s ohledem na složitou situaci bránící se Ukrajiny říká, že vyslat tam nebojové jednotky je správné a potřebné, tak i to, když v tom někdo jiný vidí nebezpečí vtahování naší země, případně pak celé Severoatlantické aliance do válečného konfliktu.

Podle takové logiky ministra Lipavského by musely být za bezpečnostní riziko považovány například i dvě třetiny respondentů, kteří se v nedávné anketě agentury STEM vyslovily pro rychlé ukončení války na Ukrajině (i za cenu toho, že by Rusku zůstalo část okupovaného území – viz odkaz zde). Případně pak zemědělci, kteří nedávno přijeli do Prahy na traktorech demonstrovat proti Fialově vládě (podle “zaručených” informací Alexandra Vondry byl totiž jeden z jejích organizátorů proruským kolaborantem)…

Tímto dnešním článkem rozhodně neobhajuji to, jakým stylem Andrej Babiš na slova ministra zahraničí zareagoval – tedy zaúkolováním svých spolupracovníků, aby mu na Lipavského vypracovali “teze či podklady” (viz odkaz zde). Něco takového je jednoznačně odsouzeníhodné, ať už by Andrej Babiš takové “podklady” hodlal využít jakýmkoliv způsobem. Ovšem zrovna tak mi přijde odsouzeníhodné, když se vládní politik snaží předsedu nejsilnější opoziční strany zdiskreditovat tím, že ho účelově označí za “bezpečnostní riziko” pro naši zemi.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)