23.2.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Kde je tedy pravda? A kdo lže?

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Americké noviny přinesly zprávu, že Rusové zajali více než tisíc Ukrajinců u Avdijivky. Ukrajinci to popřeli s tím, že se jednalo maximálně o pár vojáků. Přitom si sami odporují, když před tím prohlásili, že požádali mezinárodní organizace nad dohledem nad zajatými ukrajinskými vojáky, kterých je několik stovek.

V našem tisku vyšlo, že Rusové u Avdijivky utrpěli těžké ztráty v řádu tisíců. V diskuzích pak, že Ukrajinci zlikvidovali několik ruských divizí, to jen na okraj. Německý Bild přinesl zprávu, že jen za leden 2024 Ukrajinci ztratili téměř 24 tisíc mužů. Což odpovídá i výpovědím ukrajinských vojáků, kteří řekli, že aniž viděli ruské vojáky, tak denně umíraly stovky jejich spolubojovníků. Nejen díky ruským útokům, ale také nedostatečné lékařské péči.

Náš tisk převzal od ukrajinské tiskové agentury, že ukrajinská armáda spořádaně ustupovala podle plánů a že Avdijivka nebyla strategickým bodem.

Skutečnost je taková, že ještě 16. února Zelenský zakazoval ústup, kvůli Mnichovské konferenci a Syrský tam poslal elitní jednotku složenou z bývalých příslušníků praporu Azov, která tam dojela a hned odjela, když důstojníci viděli situaci. Syrský zároveň zakázal vojákům opouštět pozice v době, kdy většina ukrajinských jednotek již byla na útěku. Den po Mnichovské konferenci dal Syrský příkaz k ústupu, ale raněné ponechat, v bunkrech vše spálit, bez ohledu, zda jsou tam ranění.

Ukrajinští vojáci byli tímto příkazem zděšeni, žádné evakuační jednotky a navíc tam museli nechat svoje zraněné druhy, ale nakonec každý utíkal a a bojoval sám za sebe. Kdepak o tom náš tisk nic nenapíše.

Ale napíše, že Rusové postříleli v Avdijivce šest ukrajinských raněných vojáků. Je to pravda? Rusové zveřejnili záběry zajatých ukrajinských vojáků, včetně raněných. Proč by měli zastřelit šest zraněných v bunkru, který opustili ukrajinské vojenské jednotky? To, že žili před příchodem Rusů se navíc staví na telefonátu, kdy jeden z těch zraněných měl volat své matce, že čekají na Rusy, protože nemohou odejít. Samozřejmě telefonátu zveřejněném ukrajinskou tiskovou agenturou.

Podobné to je, že Rusové zastřelili vzdávající se ukrajinské vojáky. Všichni jsou v zákopech vedle sebe, pak dva vystupují a bum bum bum a jsou mrtví.

Stejné uniformy, stejné zákopy, prý záběr z dronu. A aby bylo poznat kdo je kdo, tak se u těch co se “vzdávají, ač normálně vylézají ze zákopu jsou ukrajinské vlaječky a u těch ostatních ruské” Jinak by to mohlo zmást a někdo by si mohl myslet, že ukrajinští vojáci střílí do vlastních.

Je asi tradicí, že když se Ukrajincům nedaří, tak se jim daří, jako například, že zlikvidovali šedesát ruských vojáků jedním výbuchem. Je třeba Západu ukázat úspěch. Na tom by nebylo nic zvláštního, nedávno Rusové podobně zlikvidovali přes 1500 ukrajinských vojáků, ale o tom se u nás nepsalo. Problém u Ukrajinců je, že ty jejich záběry mrtvých ruských vojáků byly jako z filmu. Perfektní záběry na mrtvá těla a nepoškozená výbuchem. Pozvali tam snad Rusové ukrajinské kameramany?

V posledních měsících a je to zvláštní, když se Rusům něco povede, tak se o tom nemluví a za pár dní se objeví zpráva z Ukrajiny, přesně kopírující to co se Rusům povedlo, ale místo Rusů se dosadí Ukrajinci a zveličí se to.

A Ukrajina nemá problém jen na frontě. V posledních několika týdnech byly spáchány atentáty na členy ukrajinských nacionalistických skupin. V ukrajinských městech záhadně hoří zásobníky na naftu, jsou vyhazována kolejiště a k tomu se hlásí Ukrajinská partyzánská skupina odporu. Nevím kdo jsou zač. Ukrajinský tisk mluví o ukrajinských kolaborantech a vzácně je nespojuje s Ruskem.

V Oděse si začali vyřizovat účty s ukrajinskými nacionalisty a veřejnost odmítla přejmenování ulic, kdy byl návrh, aby se odstranily názvy ulic podle ruských klasiků a ulice se pojmenovaly po ukrajinských hrdinech. Stejně se proti podobným věcem postavili lidé v Charkově.

V našem tisku? Ani slovo.

A teď malý rozpor. Podle ukrajinského tisku už ve vítězství Ukrajiny nevěří většina obyvatel, ale podle stejného tisku a průzkumu je většina obyvatel odhodlána bojovat až do konce. Což je v rozporu, ale i v rozporu s tím, že většina těch co mohou bojovat, se snaží z Ukrajiny utéci.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (39 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)