27.9.2023
Kategorie: Společnost

Kanada se bouří proti genderu ve školách

Sdílejte článek:

MICHAL KOVÁČ

Protestující mimo jiné požadují uspořádání celostátního referenda týkajícího se pojmu „genderová identita“ ve federálních a provinčních kodexech práv.

Ve středu 20. září se v několika městech Kanady sešly tisíce lidí, aby vyjádřily svůj nesouhlas se způsobem, jakým se ve školách vyučuje sexualita a genderová identita, uvedla televize CTV News.

V kanadském hlavním městě Ottawě se u parlamentu sešlo více než 3 000 lidí, kteří skandovali „nechte děti na pokoji“. Rodiče, kteří se protestu nemohli zúčastnit, organizátoři vyzvali, aby 20. září na znamení nesouhlasu se směřováním školství neposílali své děti do školy.

Na organizaci protestů se podíleli křesťané i muslimové. Jedním z organizátorů byl například muslimský podnikatel Kamel El-Cheikh a zástupcem mládeže byl Josh Alexander. Tohoto sedmnáctiletého studenta loni vyloučila katolická škola za to, že otevřeně vyjádřil svůj nesouhlas s tím, aby biologičtí muži měli přístup na ženské toalety.

Protestující obvinili kanadské školství z toho, že vystavuje malé děti „genderové ideologii“, a vyjádřili názor, že rodiče by měli vědět o tom, jak k otázce genderové identity jejich dětí přistupuje školský systém.

Nechtějí, aby se v právním řádu objevil termín „genderová identita“

„Vyzýváme k zákazu takzvané tranzice (operace a zákroky vedoucí ke změně pohlaví, pozn. red.) pro osoby mladší 18 let,“

uvádějí organizátoři protestu na svých webových stránkách, kde mimo jiné zveřejnili i seznam doporučené literatury sloužící k argumentaci proti „genderové ideologii“.

„Děti nemají dostatečně vyvinutý mozek, nejsou dostatečně vyspělé, dostatečně moudré a ani nemají dostatek životních zkušeností, aby si byly schopny plně uvědomit dlouhodobé důsledky užívání blokátorů puberty, hormonálních přípravků či chirurgických zákroků, jejichž cílem je přiblížit se vzhledu opačného pohlaví,“

– tvrdí

Protestující rovněž vyzvali k uspořádání celostátního referenda, které by se týkalo odstranění pojmů „genderová identita“ a „genderový výraz“ z federálních a provinčních lidskoprávních zákoníků.

„Jedná se o ideologický konstrukt, nikoliv o lidská práva. Kanaďané si zaslouží možnost rozhodnout, zda chtějí, aby byla v kanadském právu institucionalizována ideologická či biologická definice pohlaví,“

– uvádějí

Trudeau tentýž den kritizoval „transfobii“

Účastníci protidemonstrace, kterých bylo podle médií výrazně více, obvinili protestující z importu kulturních válek ze Spojených států. Podle nich by se děti měly ve školách učit inkluzi v přístupu k transsexuálům.

Kanadský premiér Justin Trudeau v den protestu na sociální síti X napsal, že „transfobie, homofobie a bifobie“ do Kanady nepatří.

„Důrazně odsuzujeme tuto nenávist a její projevy a jednotně podporujeme 2SLGBTQI+ Kanaďany,“

– dodal

Kromě Ottawy se protesty konaly také ve městech jako Toronto, Calgary, Montreal a Quebec. Protestující se shromáždili také v menších městech, jako jsou Hamilton, Pickering a Mississauga v provincii Ontario.

Operace hradí stát

Minulý týden se kanadská Konzervativní strana na svém sjezdu shodla, že bude prosazovat věkové omezení pro tranzici, což v zemi pravděpodobně vyvolá určité napětí, upozorňuje UnHerd.

Server dále připomíná, že v Kanadě všechny provincie i teritoria náklady na operaci změny pohlaví proplácejí.

Nejširší škála zákroků je pokryta v Yukonu – od laserového odstraňování chlupů přes operace, které mužům dodávají ženský vzhled, až po operace hlasivek a úpravy hrudníku.

UnHerd zároveň uvádí, že stát přitom není schopen dostatečně zajistit ani základní zdravotní péči. Kanaďané v provinciích jako je Quebec, čekají roky na přidělení praktického lékaře, v Ontariu čeká více než 200 000 lidí na operace a to včetně těch životně důležitých.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)