10.1.2023
Kategorie: Politika

Kam šly peníze z presidentské kampaně odborového papaláše?

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Když vrchní odborář Josef Středula po televizní Superdebatě odstoupil, první co mě napadlo bylo, kolik za to dostal. Podotýkám, že to byla pouze moje, s realitou zcela nesouvisející letmá myšlenka, která v žádném případě nesouvisí ani s tím, že se dnes ukázalo, že téměř těsně předtím dostal pan Středula od miliardáře Beníška z ODS 5milionů na kampaň.


Když ohlásil kandidaturu na prezidenta šéf největší odborové centrály ČMKOS Josef Středula, tak nějak jsem se domnívala, že je to v zájmu toho, aby dál a lépe prosazoval zájmy těch, kteří jej za to platí. Tedy tisíců členů, kteří jsou v tomto svazu sdružení. A plat to není malý, jedná se o zhruba 110 tisíc korun měsíčně čistého. I když se v předvolební kampani objevily i spekulace o náhradách a dalších částkách, které se celkově šplhaly až ke 420 tisícům. Ale to nechme stranou, je to v podstatě jedno, jak říkám, to jsou spekulace a nemá smysl se jimi zabývat. 

Kampaň odborového předáka mi nepřišla nijak oslnivá, zakončená byla v podstatě neúspěšnou demonstrací na Václavském náměstí, která vypadala s pár stovkami odborářských členů jako chudá příbuzná těm, které jsme viděli předtím. Nicméně jeho program odpovídal tomu, co bych od něj čekala. Právo na důstojnou mzdu, na zdraví, na teplo, na bydlení a mobilitu. Zkrátka pomáhat lidem, kteří celý život poctivě a mnohdy i těžce pracují. Hájit jejich zájmy a nechat se za to platit. 

Když jsem ho viděla v nedělní Superdebatě, tak jak jsem už psala mi to nepřišlo tak hrozné, jak jsem původně očekávala. Co mě ale překvapilo, byla jeho až zbytečná útočnost na Petra Pavla a Andreje Babiše. Skoro mi to připadalo, že vyletí od toho pultíku a půjde si to s bývalým „rozvědčíkem a komunistou“ rozdat ručně. I útoky kvůli nepřítomnosti Andreje Babiše mi přišly už lehce přes čáru, ale říkala jsem si, že se chce asi hodně odlišit a pro své odboráře zviditelnit. Koneckonců, proč ne.

Jenže na konec přišla bomba. Josef Středula odstupuje. Musím uznat, že mě to takříkajíc posadilo do židle. Teď? Myslím, že jsem to možná řekla i nahlas. Po tom všem co absolvoval, po tom co předvedl v debatě, a teď to položí? Jedno velké proč. Ale pak přišla pecka ještě větší. A podporuji v kandidatuře Danuši Nerudovou. Proč proboha ji? On? Člověk, který má hájit zájmy lidí co pracují, střední a nižší vrstvy chce na Hrad rádoby intelektuálku Danuši, která chce od zpoplatnění školství, zdravotnictví, přes adopce homosexuálů až po euro snad všechno možné, jen ne hájit tu stejnou skupinu lidí? Proč narostlo do obřích rozměrů. 

A dnes se dozvím, že ani ne 14 dní před touto Superdebatou, obdrží pan Středula od miliardáře z ODS 5 milionů korun, ze kterých mu ke konci kampaně nezbyde ani nudle. Tedy asi 3600,-. Pan Středula se hájí tím, že třeba jen půl milionu korun stálo focení. To jako vážně? A kdo ho proboha fotil? A to se to vážně všechno vyúčtovalo až v 14 posledních dnech? Nebo ty peníze prostě chyběly a bylo potřeba je někde vzít, a panu Beníškovi se protikandidátovi paní Nerudové jen zželelo? Najednou ho osvítila myšlenka, že vlastně to nemá celé cenu a po roce kampaně to položí? Že Danuše Nerudová je jako koaliční kandidát pro jeho ovečky to nejlepší? Nebo z čela svazu hodlá zmizet taky? Všechno je samozřejmě možné a nemusí na tom být nic zvláštního. Jen teda kdybych to věděla už v tu neděli, tak mě to do té židle rozhodně takhle neposadilo. Maximálně bych vyloudila lehký úsměv.

 

Jana Marková

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (35 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)