15.3.2024
Kategorie: Společnost

Jsem dezolát, když lpím na právu a faktech?

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

Jsem asi trochu postižena tím, že lpím na logice. Mým oblíbeným předmětem byla matematika a miluju, když čísla a fakta tvoří logickou konstrukci. Stejně tak se pídím po přesných významech slov, chci je mít podložená fakty a trvám na přesnosti. S tímto “postižením” se dnes těžko žije.

Dnes si každý tvrdí cokoliv o čemkoliv. Bez ohledu na fakta a na logiku. Zvykli jsme si, ale mně to vadí. Jak je možné, že v médiích mohou politici tvrdit cokoliv a nikdo se nad jejich tvrdými obviněními ani nepozastaví? Neměli by je novináři nutit, aby své výroky aspoň o něco málo opírali? V podstatě se už nemohu dívat na politické diskusní programy, protože u toho trpím jako zvíře.

Například takový ministr zahraničí – řekl, že Václav Klaus vlastně nic nedokázal. Jen si to tak plácne a nic. Nikdo po něm nechce, aby to nějak doložil, vysvětlil, obhájil. Jak může pronést tak očividný nesmysl a nic se nestane? Nebo když řekne, že Andrej Babiš je ohrožením bezpečnosti země. Čím ji jako ohrožuje? Takové tvrzení by měl vysvětlit, doložit, objasnit. Přece nemůže tak vážnou věc tvrdit, aniž by se na něho snesly nekompromisní dotazy z médií! Ale nestane se nic – řekl to ministr ve veřejnoprávní televizi, žádná tvrdá reakce nenastala, tak to je asi pravda.

Kdokoliv – vlastně ne úplně kdokoliv – může tvrdit úplné nesmysly jen tak a nic se neděje. Například ohledně Ruska. Běžně tvrdí novináři i politici, že Putin potáhne na Evropu. Ale na základě čeho to tvrdí? Vždyť to jsou jen dojmy vyvolané nenávistí a mediální masírkou. Tvrzení o tom, jak ruské tanky potáhnou na naše hranice, nemají oporu naprosto v ničem. A už vůbec nemají žádnou logiku. Přesto se s tímto tvrzením šermuje a na základě tohoto tvrzení se utrácí miliardy a eskaluje se válečný konflikt.

Jak moc bych si přála, aby se s tím přestalo. Aby lidé vzali rozum do hrsti a nenechali se tlačit do životu nebezpečných situací jen na základě hesel a výkřiků, které nejsou ničím podložené. Ale to se nestane. Stejně jako v období covidu lidem stačí málo. Klidně si nechali píchnout do těla neprověřený jed a dnes klidně ženou zemi do války. Kdyby věděli, jaké důsledky jejich naivita má, asi by trochu zbrzdili. Ale oni to neví…

Neexistuje ve veřejném prostoru žádná síla, která by požadovala přesnost, logiku, zkoumání faktů a trvala by na chladném rozumu. Politici nemají žádnou zpětnou vazbu, média absolutně selhávají. Mohu sice sledovat alternativní média, která fungují jinak a je tam té přesnosti a logiky mnohem více. Ale nic to neřeší. Většina se stále více a více od logiky vzdaluje.

Doufám, že aspoň na Slovensku se podaří vládě Roberta Fica dotáhnout do úspěšného konce eliminaci ze zahraničí placených aktivistů a také nastavení nových podmínek fungování veřejnoprávních médií. Aspoň někde by mělo platit, že fakta, právo a slušnost jsou víc, než ideologický fanatismus. Třeba, když uvidíme slovenský příklad, vezmou si opoziční politici z toho příklad a udělají po volbách něco aspoň s veřejnoprávními médii. Ale ztrácím jakoukoliv naději, že se v budoucnu cokoliv změní.

Svět založený na dojmech, na falešných domněnkách a na fanatismu je svět plný nespravedlnosti. Bůh s námi.

 

evahrindova.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)