21.4.2020
Kategorie: Politika

Je vláda ČR řádný hospodář?

Sdílejte článek:

JIŘÍ HOJGR

Každý, kdo zastává manažerskou pozici by měl tuto vykonávat s potřebnými znalostmi, s pečlivostí a směřováním ke stabilitě a prosperitě. To ať v malé soukromé firmě, ve středně velké či velké firmě. A nejen v období konjunktury, ale i v době krize. Jen pod vedením řádného hospodáře je možný nejen rozvoj svěřené společnosti, ale i přetrvání krize. Opakem řádného hospodáře je ten, kdo nedbale jedná ten, kdo není péče řádného hospodáře schopen a nevyvodí z toho pro sebe důsledky. Takový člověk by měl pozici uvolnit sám, nebo být z manažerské pozice odvolán odpovědným vedením společnosti.

Vláda České republiky by, podle mého názoru, měla být příkladným, svědomitým a odpovědným řádným hospodářem, neboť spravuje majetek nás všech. Měla by tedy konat ku prospěchu všech obyvatel České republiky a ne vybraných jedinců či skupin. Je tomu tak?

Domnívám se, že nikoliv, jak je možné doložit několika příklady. V období konjunktury ministryně financí uvedla v život loterii, která měla za úkol jen ulehčit práci MF, stala se časem předmětem spekulativních nákupů, ale to nejdůležitější nakonec. Stála nás (ne paní ministryni) 223 milionů Kč. V období před současnou krizí ministr dopravy zadal systém na provoz dálničních známek a supervizi dálničních známek za neuvěřitelných 602 milionů Kč. Byl sice odvolán, ale nový všehoministr sice upravil cenu, ale aktivita hackathonu, i přes propagandistickou návštěvu ministra dopravy a premiéra, přišla vniveč a ministerstvo dopravy v tichosti postupuje svojí cestou.

V únoru a březnu se naplno projevil koronavirus, též označovaný za „čínskou chřipku“ podle místa vzniku a zatloukačského způsobu řešení čínským vedením. Opět se projevila naplno neschopnost vlády vykonávat své funkce s potřebnými znalostmi, s pečlivostí a ku prospěchu všech obyvatel ČR. Jak jinak si můžeme vysvětli např. „šachy“ s Ústředním krizovým štábem, neschopnost ministerstva zdravotnictví objednat roušky dle nabídky z Číny (pominu, že tyto roušky ČR dodala do Číny jako humanitární pomoc, aby je obratem předraženě nakupovala). Nákup roušek ministerstvem zdravotnictví za 1,24 miliardy Kč, přes firmu, která v loňském roce neměla žádné tržby a na dodávce si realizuje marži a zisk nám utajený. Čím je vysvětlitelný odpor vlády k nákupu ochranných a dezinfekčních prostředků od českých výrobců a podnikatelů (s výjimkou PREOLu z koncernu Agrofert)? Ministr vnitra si libuje v tom, že konečně je u moci a užívá si „policejní stát“ s nezbytným špehováním a udáváním na základě jím vydaných zákazů. Nikdo z vlády ale neumí, nebo spíš nechce objasnit, proč své provozovny nemohou otevřít drobní čeští živnostníci, kteří by rozhodně svědomitěji dodržovali hygienická pravidla, než zahraniční hobbymarkety. A kteří jsou současnými rozhodnutími, nařízeními a populistickými sliby vlády jen a jen decimováni. Jak může vládní zmocněnec pro zastupování státu prezentovat odblokování dotací pro Agrofert za období kdy A.Babiš nebyl ve vládě slovy: „Vyhráli jsme“? Vždyť přeci ČR nevyhrála, v\hrál Agrofert.

Vláda by stejně jako tým odpovědných manažerů a ne slávychtivých jedinců měla být jednotná ve svých vzkazech veřejnosti. Nestávali bychom se svědky spíše propagandistických a populistických vystoupení jednotlivých ministrů, mnohdy se i navzájem popírajících

Našli bychom určitě další excesy našich současných ministrů. Ministr vlády je politická pozice, ale rozhodně by člověk na této pozici neměl postrádat základní znalosti svěřeného oboru, měl by mít alespoň základní ekonomické myšlení a hlavně konat ve prospěch všech občanů České republiky.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...