21.3.2024
Kategorie: Společnost

Je tu nějak vedro

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Všude je hrozné vedro. Tak třeba v Brazílii, psali na Novinkách, bylo pocitových 62 stupňů Celsia. 62 stupňů, to našinec nemá šanci rozdýchat. Skutečný teploměr, ne ten pocitový, ovšem ukazoval v Brazílii 35 stupňů. Ale pocitově bylo 62. Musíme tu atmosféru konce světa rozhicovat. Musíme. A víte, co se stalo celosvětovým mediálním trendem? Každá země na světě se otepluje dvakrát rychleji než jiná země. A je jedno, že ta jiná země se také otepluje dvakrát rychleji. Píšou o tom renomovaná média, musí to být pravda.

Loni v létě se svým pohledem upřeným přímo do středu apokalypsy náš ministr Hladík za lidovce chmurným hlasem jako z kazatelny sázel do českého obyvatelstva svá moudra. A mezi nimi utrousil i jednu nosnou myšlenku. Česká republika se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Bože můj, to nerozdýcháme. Proč zrovna my, v té naší kotlině, se musíme stůj co stůj uvařit dvakrát rychleji než ostatní. To je k zbláznění. Dvakrát dražší všechno, dvakrát menší výplaty a teď ještě dvakrát rychlejší var. Ne nadarmo je ministrem pro dvojnásobně rychlejší uvaření Hladík, když se nás vedro rozhodlo dvakrát rychlejší vyhladit.

Ve stejný rok ovšem přišel vědeckotechnický magazín Popular Science s tím, že Austrálie se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. To je hrozné. Příšerné.

No jo, ale jak se z toho dostat a nepropadnout z matematiky? Pokud se Česká republika otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa, ale zároveň se Austrálie otepluje taktéž dvakrát rychleji než zbytek světa, tak musíme vzít jako pevně danou konstantu, že se Austrálie otepluje dvakrát rychleji než Česká republika, ale zároveň Česká republika se otepluje dvakrát rychleji než Austrálie. V tu chvíli se dostáváme do hodnot, které atakují nekonečno. Protože když oni dvakrát víc, tak my také dvakrát víc, pak ale oni dvakrát víc. A takhle stále dokola a dokola. Prostě oproti Austrálii a České republice je ve středu slunce docela chládek. Řekl bych.

Ale ne, to by ten výpočet byl strašně jednoduchý. Přidáme další proměnnou. Do fronty žadatelů o paniku se staví BBC a referuje o Kanadě. No co byste řekli, že se děje v Kanadě. No ano, otepluje se dvakrát rychleji než zbytek světa. Opravdu. Kanada je ovšem napřed, začala s tím už v roce 2019. Alespoň to tvrdí BBC. Ne, nebuďme troškaři. Vědecký server InHabitat hlásí, že dvakrát rychleji se otepluje i Finsko. CBS Boston hlásí, že oblast USA New England (Nová Anglie) se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Skutečně, takhle zní titulky článků. Server Ynet hlásí, že dvakrát rychleji než zbytek světa se ohřívá Izrael. Server Infocus hlásí, že dvakrát rychleji než zbytek světa se otepluje celá Afrika. Tam to vzali jedním vrzem, aby nemuseli vyjmenovávat jednotlivé země Afriky. Dobře dělají.

Jen vědeckotechnický server Phys.org jde proti proudu a hlásí, že jižní pól se otepluje hned třikrát rychleji než zbytek světa. Třikrát! Ministře Hladíku, neměl byste zahanbit Českou republiku a s heslem dohnat a předehnat nahlásit do světových médií, že Česká republika, ta se otepluje už čtyřikrát rychleji než zbytek světa. Ať nežerem.

A teď je tu otázka. Skutečně je podle fyzikálních zákonů i zákonů matematiky možné, že se všechny země světa oteplují dvakrát rychleji než všechny ostatní země světa? Nebo je to jen ukázka práce médií, která jsou schopná pro tu senzaci napsat už ale úplně cokoliv? I to, že v brazilském létě, kdy rtuť vyhopsá na letních 35 stupňů, je teplota vlastně pocitových 62 stupňů? A taková otázka – neotepluje se Brazílie dvakrát rychleji než zbytek světa? Měl by to už konečně někdo říct, nebo se nám bude špatně usínat.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (39 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)