28.12.2013
Kategorie: Ekonomika

Je neplacení daní nemorální?

Sdílejte článek:

OD: MARTIN BULÁK 27|12|2013

Jak byste označili člověka, který odmítá zaplatit daně státu? Předpokládám, že nejdříve byste ho označili za kriminálníka, jako neplatiče daní, nebo jako daňového podvodníka. Daněmi přitom myslím všechny poplatky státu, přímé i nepřímé, od licenčních poplatků, přes kolky, cla, dph, spotřební daně, odvody až po daň z příjmu. Přímých, nepřímých a různých skrytých daní je nepočítaně , ale je neplacení těchto daní skutečně nemorální?

 

[ad#hornisiroka]

 

Definice neplatiče daně

 

Neplatič daně je člověk, který např.. nabyl jakýkoliv druh kapitálu, který je zákonně vázán zdaňováním a nezaplatil z něj zákonem stanovenou daň. Jinými slovy, pokud si vypěstujete ve vlastní zahradě jablka a budete jich mít tolik, že pro vlastní spotřebu jich budete mít příliš mnoho a následně prodáte část z nich svému sousedovi, aniž byste byli registrovaní na několika úřadech jako podnikatelský subjekt a neodvedli z toho daň, porušujete zákon. Stáváte se kriminálníkem. Určitě jste už někdy něco takového udělali a asi ne jednou. Což? Měli byste sedět v base! ;-)

 

Je tedy správné, označovat neplatiče daní za nemorální osoby a trestat je až trestem odnětí svobody? Z pohledu zákona je to jasný případ a takový člověk koná nelegálně, ale jsou skutečně všechny zákony i morální? Já si myslím, že ne. A pokud se mnou souhlasíte, budete souhlasit i s tím, že porušování nemorálních zákonů není nemorální.

 

A proto třeba v životě vždy rozlišovat mezi zákonností a morálkou.

 

Kdo by stavěl cesty?

 

Stále se vracíme ke staré známé otázce: “Kdo by stavěl silnice” pokud by nebyly daně?” Já na to odpovídám pořád stejně – lidé, tak jako i nyní. Člověk nemusí mít centrální řízení (stát/vláda) pro financování produktů a služeb, pro kterých je na trhu poptávka. A co s těmi po kterých není poptávka? Ty prostě zmizí, protože nejsou potřeba.

 

A co slabí a chudí? Solidarita se slabšími (i když to dnes zejména politici chápou “trochu” jinak) je v dnešní společnosti přirozená vlastnost každého. Rozdíl je pouze v míře solidarity u každého z nás. Tak jak fungoval solidární systém v Americe kdy neexistoval sociální systém, fungoval by i dnes, ale mnohem mnohem lépe. Různé nadace fungují dokonce i dnes na dobrovolné bázi, přesto že existuje stát, který toto sociální zabezpečení garantuje. Lidé se tedy spoléhají na garanta, čímž jejich ochota solidarity výrazně klesá.

 

 

Jiný příklad, tak jak říká Williams: Představte si, že jste na ulici, vidíte žebráka který nemá peníze a prosí vás abyste mu pomohli, ale vy nemáte jak, neboť také peníze nemáte. Chcete mu pomoci, tak okradete nejbližšího člověka, který projde kolem. Za tyto peníze se nejdříve půjdete naobědvat a část z nich dáte tomu chudákovi. Jak byste označili takové jednání? No určitě za trestuhodné! Samozřejmě, ale v úplně stejné pozici se nachází i vláda a koná přesně stejně, jak jsem popisoval.

 

Proč by tedy nějaká skupina lidí (vláda) měla mít právo okrádat, pokud ho nemáte vy? Na základě nějakého papíru (zákona), který si oni sami napsali?

 

Závěr

 

Placení daní nemá proto reálné opodstatnění, je nemorální ve své podstatě a jediný jeho výsledek je to, že odčerpává násilným způsobem obrovské zdroje ze společnosti, která by je uměla použít mnohem efektivněji.

 

Kriminalizace a odsuzování neplatičů daní není na místě. Trestat třeba ty, kteří násilným způsobem tyto daně od lidí vybírají. Pokud se někdo placení daní vyhýbá, nedělá nic jiného, ​​jen že brání svůj vlastní majetek před krádeží.

 

A toto konání nemorální není!

 

[ad#velkadolni]

 

 

ZDROJ: menejstatu.sk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...