6.1.2024
Kategorie: Ze světa

Je-libo moučného červa?

Sdílejte článek:

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ

article_photoOd roku 2021 mapa chráněných území Natura 2000 v Nizozemsku vytyčuje oblasti chráněné před emisemi dusíku.

Každý nizozemský zemědělec, který provozuje farmu v okruhu 5 km od chráněné oblasti Natura 2000 musí výrazně omezit svou produkci dusíku, což pro něho znamená prakticky likvidaci.

Pokud by ale zemědělec chtěl svoji farmu prodat, má smůlu. Jiný zemědělec si tuto půdu nekoupí, protože na ní také nesmí farmařit. Tyto nemovitosti se tak staly bezcennými a stát u nich vlastně provádí nucené vyvlastňování.

Jen během jediného roku se následkem antidusíkaté politiky zvýšila cena krmiva o 60 až 70 %. Nucené omezování chovů musí zase nutně zvýšit cenu masa, protože ho bude méně a bude tak vzácnější. A vláda jde ještě dál. Už má připravený nový návrh, který má chovy omezit ještě víc. V některých oblastech klidně o 90 %.

Upozorňuji, že tu teď nemluvíme o zemědělských korporacích, ale bavíme se o nuceném omezování chovů v malých rodinných farmách, kde lidé se zvířaty doslova a do písmene žijí 24/7 – tak jako tomu bylo u sedláků u nás v 50. letech, kterým komunisté hospodářství násilně vzali. A to vše se děje z údajně ekologických důvodů, aby se snížila produkce dusíku! V 50. letech se něco podobného dělo i u nás z údajně sociálních důvodů, jelikož sedláci údajně vykořisťovali společnost tím, že vlastnili půdu.

Pokud zastánci Agendy 2030 ve jménu ekologie omezují rodinné farmy v Nizozemsku, čeho chtějí skutečně dosáhnout? Existují pouze dva scénáře. Buď je snahou přesun produkce jinam. Pak ale rozhodně nemůže jít o ekologii, protože jen těžko najdete zemi, kde je produkce ekologičtější než v Nizozemsku a navíc musíte připočítat ekologickou zátěž dovozu potravin odjinud, jako jsou pohonné hmoty, energie nutná k mražení atd.

Nebo je snahou snížení produkce jako takové. Ale lidi nepřestanou jíst.

Tzn. buď je cílem redukce populace, nebo odnaučení Evropanů jíst maso skrz jeho vysoké ceny.

Tímto se ale dostáváme k otázce, kde vlastně aktivisté vidí budoucnost zemědělství. Odpověď zní, že v chovu hmyzu. Evropská komise oficiálně prohlásila moučné červy za potravinu a už stihla schválit tři další druhy hmyzu pro lidskou spotřebu a mnoho dalších druhů čeká na schválení. Pravděpodobně budou schváleny během tohoto roku.

V propagaci hmyzu není EU sama. Organizace OSN pro výživu a zemědělství v roce 2013 vydala zprávu, ve které píše, že je potřeba, aby lidé ze západu začali jíst brouky. Aktivisté doufali, že se jim podaří udělat z moučných červů a cvrčků další zdroj bílkovin, který postupně vytlačí hovězí, vepřové a kuřecí maso. V západních zemích proto zahájili mediální kampaň podporující tyto myšlenky. Lidé ale k této změně zatím příliš nakloněni nejsou, proto je nutné zařídit, aby se ceny masa zvýšily natolik, že si ho běžní lidé nebudou moci dovolit. A v ranném stádiu tohoto zvyšování cen masa aktuálně jsme.

15. března 2023 získala strana BBB podporovaná nizozemskými farmáři v zemských volbách 15 křesel, čímž nizozemští farmáři získali pravomoc blokovat přísné vládní předpisy v oblasti životního prostředí. O měsíc později Evropská komise schválila dva nizozemské plány v hodnotě 1,47 mld. eur na odkup hospodářských zvířat od chovatelů za účelem snížení znečištění dusíkem. Nizozemská vláda uvedla, že má v plánu nuceně odkoupit a uzavřít 3 000 zemědělských podniků, aby splnila emisní mandát EU.

Zdůrazňuji výraz: NUCENĚ odkoupit a uzavřít. Najděte tři rozdíly proti NUCENÉMU odebírání statků v Československu v 50 letech.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)