
Jak to, že vidíš langos v oku svého bratra
D-FENS
Celý liberálně demokratický svět byl hnusen. Živnostník na Slovensku dostal pokutu 1500 EUR, protože jeho elektronická pokladna tiskla slovo langos bez diakritiky. Já byl zhnusen též. Celkem bych to nazval dalším vítězstvím banálního byrokratického zla.
Konkrétně se stalo to, že v květnu 2026 slovenská rodinná provozovna v Kvetoslavově dostala od Finanční správy pokutu 1 500 eur (zhruba 38 000 Kč) kvůli tomu, že její pokladní systém nevytiskl na účtence dvě slova s diakritikou. Jednalo se pouze o technický nedostatek v nastavení tiskárny, účtenka byla dále srozumitelná, tržby byly řádně evidovány a chyba v nastavení tiskárny byla na místě napravena. Po medializaci případu a široce negativní reakci veřejnosti se úřad, který původně zastával neochvějně svou pozici, musel omluvit a pokutu zrušit.
Bohužel, pro pana Antonína Paška, který byl majitelem provozovny, neskončil případ happy endom, protože na začátku června zemřel náhle na infarkt. Nakolik k jeho úmrtí přispěla kauza s pokutou, která vzhledem ke své výši snesla označení likvidační, netroufám si odhadovat, jsem si však jistý, že mu tahanice s úřady život neprodloužila.
My si však všimneme něčeho jiného.
Úředníci slovenské finanční správy postupovali zcela podle slovenských zákonů, a to i při stanovení výše sankce, která odpovídala dolní hranici sazby. Podle zákona musí tiskárna umožňovat tisk všech znaků slovenské abecedy včetně interpunkčních znamének. Úředníkům nic nebránilo v tom, prodejci langošů prostě říct, aby si to opravil a bylo by cíle dosaženo. Jenže asi taky dostávají za vybrané pokuty čárky jako policisté, takže to prostě neudělali a dali přednost vyměření likvidační sankce.
Jak by řekl Ládík Větvička, oni jen dělali svoji práci, podobně jako Adolf Eichmann.
Slovenská finanční správa svůj postup dlouho obhajovala. Ohradila se proti tomu, že se celá věc zjednodušuje na pokutu za „měkčeň“ (háček) ve slově langoš: „Taková interpretace je nepravdivá, manipulativní a představuje dezinformační výklad reality. Ve skutečnosti jde o vícenásobné porušení zákona č. 384/2025 Z. z. Ze zveřejněných pokladních dokladů zároveň vyplývají vážné indicie porušení zákona o DPH, zejména nesprávná klasifikace zboží a služeb do příslušných sazeb DPH,“ uvedl úřad na sociálních sítích.
Tím se však prolhaný státní orgán ocitl v rozporu se svým vlastním rozhodnutím, ve kterém stojí: „Po vizuálním prověření pokladního dokladu č. 4 bylo zjištěno, že uvedený pokladní doklad neobsahuje interpunkční znaménka. Ve všech slovech, která by měla obsahovat interpunkční znaménka, tato interpunkční znaménka chybějí.“ To je vše. Dodejme, že „všechna slova“ byla dvě slova langoš (uvedeno „langos“) a Pašek (uvedeno Pasek).
Mimochodem, už je to tu zase. Kdo si dovolí kritizovat úřední orgán, ten je dezinformátor. Ještě mi tam chybělo, že používání slova langos pomáhá Putinovi a kdo nepíše háčky, ten je ruský šváb.
Šéf finanční správy jménem Kiss nejprve vsadil na to, co je pro úředníky vždy první volbou, tedy na přezíravost, povýšenost a aroganci. Cože? Ten ksindl občanskej dělá problémy? Sankci vydržel úřad dlouho obhajovat a nechal toho, až když pro něj byla situace neudržitelná. V jednu chvíli se dokonce zdálo, že se Kiss musel zbláznit a že je naprostý idiot. Stalo se totiž, že lidé ze solidarity začali v langosárně nakupovat a zavalili prodejce objednávkami, což přimělo Kisse k následujícímu prohlášení: „Za 1500 eur v prime time reklama vo všetkých hlavných správach. Tržby mu narástli o niekoľko 100 percent. Takže ja si myslím, že sme mu až tak neuškodili,“ nechal se slyšet vrcholový státní úředník.
Defenestrace ani odvolání nenásledovaly.
To už asi bylo na občany moc a já se vůbec nedivím.
Událost měla nemalý přeshraniční dosah. V českých liberálních médiích byla uváděna do kontextu s Robertem Ficem a vládou hnutí SMER na Slovensku, zhruba podle vzorce „jen se podívejte, co se na tom Slovensku děje“. Podobný narativ v minulosti zvolila česká mainstream média například u neexistující kauzy s „předepsanou rychlostí chůze“.
To však bylo zcela odtržené od reality, protože slovenská vláda se do kauzy nijak výrazně nezapojovala a sám Fico se vůči postupu úřadů výrazně a jednoznačně vymezil (zde se nabízí consideratio futura o tom, jak by v podobném případě reagoval náš hradní komunistický panák, který svoji kariéru staví na vyhraněném konformismu a kritika úřadů z takové pozice nepřipadá v úvahu. Jinak řečeno, česká hradní guma úředníky nekritizuje a plní jejich rozkazy, místo aby to bylo naopak).
Pohoršuje vás, co „se na Slovensku děje“?
Jak tam hamižní přemotivovaní úředníci šikanují lidi?
Jo jste si jisti, že by se něco takového tady nestalo?
Jste si jisti, že se to právě teď neděje?
Tak koukejte:
Co že to tam stojí? Nejmenovaný občan, jehož identita je redakci známa, se jako řidič vozidla dopustil pirátského řádění ve městě Liberci, když překročil nejvyšší rychlost jízdy stanovenou obecnou úpravou silničního provozu o celé 3 km/h, za což byla vlastníkovi vozidla v příkazním řízení vyměřena pokuta, ve výši 2.000 Kč. Pokud se bude bránit a neuspěje, pokuta vyroste o náklady řízení ve stejné výši 2.500 Kč.
Překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 3 km/h je zcela bagatelní prohřešek, který nikoho neohrožuje. Takové překročení rychlosti je z pozice řidiče stěží postřehnutelné a vede k absurdnímu stavu, kdy by řidič neměl během řízení dělat nic jiného, než sledovat tachometr.
Nicméně liberecký správní orgán je tohoto názoru:
Vidíte. Máme vlastní langose. Ne jednoho nějakého stánkaře, těchto řízení budou právě v běhu jen v Liberci desítky a v celé zemi tisíce.
Kde se bere ten doublethink? Naši libtardi se rozněžňují kvůli stánkaři ze Slovenska, který vyráběl mastné kečupové buchty v nějaké prdeli, kam nejspíš za celý život nezavítají, a přehlížejí to samé v bledě modrém zde, právě teď, třeba v jejich městě, kde šikanují jejich souseda?
Budou naše liberální média také tak usilovně obhajovat pachatele domnělého přestupku? Budou kritizovat libereckého starostu Ing. Jaroslava Zámečníka, zvoleného za koalici SLK, TOP09 a lidovců? Ne? Nebo náměstka primátora Ing. Jiřího Janďourka, osoby arogantní úplně stejně jako slovenský daňový vyděrač Kiss, rovněž zvoleného za koalici SLK, TOP09 a KDU-ČSL, samozřejmě velkého příznivce nulové tolerance, represivních radarů a obecního radarbyznysu?
Není to tak docela problém Fica nebo SMERu, ale zparchantělých úředníků, kteří se vymkli kontrole a odírají občany pokutami za bagatelní delikty. V čem mám vidět rozdíl mezi tím, co se děje na Slovensku? Že se nepsaly zaplacené články o tom, jak se podařilo polapit langosového piráta a státní úřady pomocí mastných pokut učinily obchod s ještě mastnějšími kečupovými buchtami transparentnější, aby ochránili zákazníky a udrželi férové obchodní prostředí?
Jsou zde určité rozdíly. Zatímco slovenský stánkař se pokutě právní cestou ubránil a zastání našel, náš vlastník vozidla, který není modelový, ale zcela skutečný, se pravděpodobně neubrání. To je proto, že okolo měření rychlosti automatickými systémy vznikla taková zvláštní pragmatická koalice mezi vládou, místními orgány a soudy. Všichni sice vědí, že jízda rychlostí 53 km/h nikoho neohrožuje, ale nemohou a nejspíš nesmějí to říct, protože na tom panuje nějaká neveřejné dohoda. Ta umožňuje, aby správní orgán bez důkazů v rámci správního uvážení deklaroval za pomoci právně vypilovaných floskulí, že ohrožuje a basta, protože jsme to řekli a pomocí copy paste to řekneme i vám, pokud budete mít potřebu do Liberce jezdit a v zájmu bezpečnosti vaší i ostatních odtrhnete na chvilku oči od tachometru.
Takže bacha s těmi langosi. Nepřiměřené tresty za bagatelní delikty nemusíme hledat na dalekém Slovensku v boude s langosema ani vyvozovat z nich dalekosáhlé politické závěry, stačí hledat v prostředí našich liberálních samospráv ovládaných obecními zloději z řad hardcore liberálů od lidovců a z TOP09. Můžete jezdit prstem po mapě tady u nás a najdete různé další Ing. Zámečníky, kteří se chovají úplně stejně jako slovenská finanční správa.
D-FENS




tak soudruh Fico se vymezil ? h o v n o