30.3.2023
Kategorie: Společnost

Jak si podříznout větev pod zadkem?

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Jak si podříznout větev pod zadkem? Stačí zavřít oči, nedělat nic a poslechnout Evropu. Vzhůru dolů k Euro 7. Ekologicky zcela nesmyslně, ekonomicky zcela sebedestruktivně. To sebemrskačství je už snad nějaká úchylka mocných, nebo si to opravdu neumím jinak vysvětlit.


Jinak je tento článek spíš takové mé povzdechnutí a osobní sonda do života jednoho automobilového města. Tak to tak prosím berte.

Před pár dny jsem měla setkání s pár lidmi z Mladé Boleslavi. Je to moje srdcovka, protože odtamtud pocházím a znám to město jako své boty. Moc dobře vím, jak životně závislí tam všichni lidé na Škodovce jsou. Jsou tam vysoké platy, benefity, o kterých se ostatním v jiných odvětvích může jen zdát. Ale taky vysoké ceny. Hlavně bydlení. Místy je nastřelené srovnatelně s Prahou, protože Boleslav na to má. Ale víte co mě naprosto fascinovalo? Ti lidé vůbec netuší, o co se tu teď hraje. A většinově je jim to naprosto jedno, protože prý zatím je co jíst. Takové to, když to neuvidím, ono se to nestane. Ale ono se to stane, chápete to? Boleslav už na to taky mít nemusí! Normálně se mi chtělo zařvat.

Chápete, že v případě zavedení nové emisní normy Euro 7, kterou loni na podzim představila Evropská komise, by tuzemská Škoda Auto musela uzavřít jednu výrobní halu a propustit asi 3000 zaměstnanců? Se započítáním dodavatelů by dohromady přišlo o práci až deset tisíc lidí. Deset tisíc lidí, kteří živí své rodiny, platí své hypotéky a ideálně vychovávají své děti. Ve městě, které má z leknutí i s okolím padesát tisíc obyvatel….Ve městě, kde se najednou budou potulovat stovky a tisíce lidí bez práce. A víte kteří půjdou první? No ti agenturní samozřejmě. A víte kam půjdou? Fakt si myslíte, že je ty agentury budou posílat expresem zpátky do Mongolska? Fakt si myslíte, že to podle slov policie není problém a ona to zvládne? Jak, když tu máme Divoký západ (spíš východ) už teď?

Ale to samozřejmě nejsou jen tito lidé. Návazně půjdou do kytek všechny zbytné služby a jejich zaměstnanci. Domeček se začne hroutit. I ten boleslavský. Na co celá ta Škodovka čeká? Na novou směrnici, jak šetřit vodou a nekonfliktně mluvit se zaměstnanci patnáctého pohlaví? Ano, to se tam skutečně se vší vážností řeší. Ne to že skončí všechna malá a cenově dostupná auta. Konkrétně Fabia, Scala a Kamiq budou dál absolutně nerentabilní. Ne, že ty kabely a nabíječky nebudou kde umístit. Ne, že když ve 14:30 bodne deset tisíc lidí auto do nabíječky, nejspíš budou ty dráty svítit až u Dukovan, ne že ty Dukovany nestačí…..

Pořád je co jíst a tak jdeme s proudem. No nevím. Nevím, jestli by nás za to naši předci pochválili a jestli bychom teď měli to, co máme, kdyby se chovali stejně. A co předáme našim dětem? Na tuto otázku jsem dostala odpověď, že ty děti to prý stejně nezajímá…….

Zajímá nás osud české houfnice v ukrajinském bahně a nezajímá nás osud vlastních dětí? Kam jsme se to dostali?

 

Jana Marková

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)