18.3.2020
Kategorie: Společnost

Jak se odpovědně chovat v době epidemie

Sdílejte článek:

D. R. SCHUBERT

Kolega z praxe (zná dobře chod hygienických stanic) zpracoval velmi dobrý návod na to, jak se chovat v době epidemie. Velmi doporučujeme se ním řídit. Hysterie, kdy při každém zakašlání obtěžujete lékaře, ničemu neprospěje. Ubere lékařům pozornost, kterou mají věnovat skutečně vážně nemocným.
 

 

1) Přijel-li jsem ze zahraničí.

Volat lékaři a ten vystaví na 14 dní od návratu e-neschopenku, nebo si vzít home-office. Izolovat se doma na 14 dní bez ohledu na destinaci, z které se vracím.

2) Jsem-li nemocný – bez ohledu na to, zda jsem cestoval, či ne, zda jsem byl či nebyl v kontaktu s cizinci.

Vezmu okamžitě neschopenku až do úplného vyléčení, jsem doma v klidu, nepracuji, ležím na lůžku, s čaji a s vitamíny (Vit. D, C, B-komplex, Mg, Zinek, atd), intenzivní pitný režim. Neotravuji hygienu, ani krizové linky, ani nemocnice. Nepřecházím nemoc v práci!

3) Ani s vysokými teplotami nad 38 či kašlem neotravuji lékaře. 

To má kdekdo během chřipky a dá se to vyležet! Snažím se nemoc vyležet – dám tomu pár dnů, jestli se příznaky nezačnou zlepšovat, podpořím imunitu.

4) Urgent a linky 155, 112 volám či jedu až tehdy, když vím, že už to nezvládnu vlastními silami.

To znamená, že mám teploty + těžký kašel, trvající několik dní, zhoršující se potíže s dýcháním, bez účinku léků, malátnost apod.

5) Teď otravuje zdravotníky každý připosránek, kterého pálí na prsou, má zvýšenou teplotku či kašílek či se vrátil z lyží a má “obavy”.

Kvůli takovým hysterickým hyenám se nedostává péče opravdu závažným případům. Proto se nedá dovolat na hygieny, ani na krizové linky, prostě nikam a nic pořádně nefunguje.

Ti vážně nemocní budou umírat kvůli HYSTERII těch, kdo by to mohli vyležet i s těžšími příznaky jednoduše doma, tak jak by to udělali za jiných okolností bez nynějšího mediálního hysterčení.

Například dnes se se mnou pán chtěl zdlouhavě vybavovat o tom, že mu holič přejel nosík štětečkem na odmetání vlasů a že o tom máme okamžitě informovat v médiích, že se toto dělat nemůže! Tak jsem se jej optal na otázku, která v něm vzbudila agresivní proti-reakci: “A pane, nebylo by lepší v rámci prevence k holiči prostě nechodit a odložit ho třeba o 1 či 2 měsíce? Větší riziko je u holiče třeba čekárna či cesta autobusem než štěteček na vlasy!”
A k takovým dotazům či “diskusím” slouží krizové a informační linky hygieny, lékařů, laboratoří či nemocnic?!

6) Pro VŠECHNY – doma přísnější hygiena než obvykle.

Pravidelná dezinfekce a hygiena rukou, mytí ploch (podlahy, kuchyně, apod.), dezinfekce WC, klik, praní ložního prádla, aj. Omezit návštěvy všeho a všech. I holič či zubař se dá odložit o měsíc nebo ne? Preventivně vitamíny i u zdravých osob (vyjmenovány výše).

7) Nákupy.

Jsem-li v povinné karanténě – po návratu ze zahraničí, nemocen či po kontaktu s potvrzeným Covid-19, neměl bych chodit ven ani nakoupit pro jídlo – ideálně si zařídit to, že někdo jiný (rodinný příslušník či dobrý přítel či jídlo koupené “online”) mi přinese jídlo před dveře a odejde dřív, než si dveře otevřu.

8) Jakékoliv oslavy, akce, cesty, přednášky, návštěvy a jiné “neodkladné” plány s jinými lidmi nyní odložit tak na minimálně 1 měsíc. 

Vzít si třeba moudré knížky a něco se naučit, podívat se na zajímavé filmy nebo trávit více času s nejbližší rodinou ze společné domácnosti apod.

9) Odběry na covid-19 na přání (třeba na vlastní náklady).

Zatěžujete zdravotníky a laboratoře, riskujete při kontaktu s dalšími lidmi (MHD, fronty, čekárny), že se sami nakazíte či nakazíte jiné. Máte být izolováni doma a ne si běhat bezdůvodně na odběry. Odběry se indikují jen u vážných případů – cestovatelská anamnéza v posledních 14 dnech + těžký kašel s teplotami nad 38 °C, (už i tito se odebírat nestíhají). Spíše dodržujme body 1-8, než abychom žádali zbytečné odběry! K čemu mi bude, že teď zjistím, že jsem negativní na covid-19, když 5 minut po odběru na mě někdo kýchne a teoereticky jsem pak nakažený, i když s negativním výsledkem na papíře z předešlého dne. Personál vykonávající odběry tu je též jen pro vážnější případy!

10) Psychika je půl zdraví, takže kdo propadá strachu kvůli tomu, když onemocní, nahrává své nemoci, aby se v těle dobře šířila.

Kdybychom neslyšeli otřesné zprávy o covid-19 v TV či na internetu, vyleželi bychom to jako chřipku. Takto se každý nervuje kvůli jakýmkoliv, třeba i zcela triviálním příznakům.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 3,69 out of 5)
Loading...