Inflace rychle brzdí. Mnozí se začínají bát deflace
VLADIMÍR PIKORA
Český statistický úřad dnes zveřejnil data o únorové inflaci. Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle doprava a v oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu.
Za meziměsíčním růstem cen stály zejména ceny pohonných hmot, které si připsaly 4,3 %. Nafta se v únoru na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 38,10 Kč/l a benzín Natural 95 za téměř 37,80 Kč/l.
Za meziročním zlevnění stály hlavně potraviny. Např. ceny zeleniny přešly z původního růstu o 13,3 % v pokles o 0,1 %. Naopak nahoru tlačily cenovou hladinu nájmy. Ty zdražily o 6,8 %. Elektřina je dražší o 13,1 %.
Inflace ČR a eurozóny jako nebe a dudy
Abychom mohli inflaci mezinárodně porovnat, potřebujeme udělat malé úpravy. Podle předběžných výpočtů vzrostl v únoru harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v ČR meziročně o 2,2 %. Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v únoru 2024 za Eurozónu 2,6 %.
To je velmi zajímavé. Rozdíl mezi českou a evropskou inflací se rozevírá. Češi mají s korunou nižší inflaci než ti, co platí eurem. Přitom minimálně rok jsme slýchali vylhaný argument, že kdybychom měli euro, měli bychom nižší inflaci. To byla mantra mnoha politiků. Nyní se jasně ukazuje, že to byl nesmysl. Nikde však neslyším korekci a omluvu. Bohužel mnoho lidí, kteří věci nerozumí, statistiku nesledují. Naopak věří tomu, co jim bylo řečeno, a falešně proto sází na euro jako na spásu.
Co udělá centrální banka?
Z pohledu centrální banky je jasné, že to otevírá nový prostor pro snížení úrokových sazeb. Ačkoli centrální banka vloni říkala, že bude snižovat úrokové sazby jen pomalu, tak podle mě je současný vývoj tak překvapivý, že bude muset snížit úrokové sazby radikálně. Už na posledním zasedání hlasoval jeden člen bankovní rady pro snížení repo sazby o 0,75procentního bodu. Nyní se podle mě posouváme k tomu, aby se centrální banka rozhodovala o snížení sazeb o jeden až 1,25procentního bodu.
Riziko deflace
Pokud nebude repo sazba rychle klesat, začnou se objevovat obavy z toho, že přijde deflace. Ta přitom teoreticky může přijít, pokud repo sazba nebude klesat s každým zasedáním bankovní rady alespoň o jeden procentní bod. Ekonomika je slabá a potřebuje podpořit. Vize, že v roce 2024 ekonomika výrazně ožije, se už rozplynula a nejspíš budeme rádi, pokud porosteme alespoň o pár desetin. Deflace se přitom léčí hůř než inflace.
Co na to trh?
Z pohledu koruny to přinese tlak na oslabení. Z pohledu dluhopisů to přinese tlak na pokles výnosů. Z pohledu akcií to nepřinese nic. Burzu se už politikům podařilo téměř zničit. Už tam je jen hrstka titulů. Socialismu jsme opět o krok blíž.
- Co všechno mohla vláda premiéra Fialy splnit, nebýt války na Ukrajině? - 14.1.2025
- Čas vytažených trumfů - 14.1.2025
- Jakékoli „maření“ elektřiny bude vždy produkovat teplo - 14.1.2025
Stádovitost a tendenčnost.
Nějaký čaroděj první kategorie naslintá
v ekonomistických tiskovinách nějaká „moudra“,
načež se to mezi politikáři začne bezhlavě papouškovat a jaký je po čase výsledek?
Průser na všech frontách.
Přesně tak, paní Olgo,
ne nějaký, ale přímo slinta konkrétní. Když si myslíte, že patří do první kategorie, tak si to myslete.
A to by bylo! Když je to černé, proč to není bílé a naopak.
V čí zájmu, v čí režii a co ev. za to?
Deflace….bu bu bu,
ekonom spad´ na hubu!
Čas 1:37:00 // Prostě tržníci businessmané se starají o rozvoj defraudantů v niveč zmarů a vaše záhuby? Jenom se ptám.
https://www.facebook.com/libor.maly.56/videos/307287498730909/
Okradení obyvatel o cca 30% během posledních 4 let končí. Zapomeneme na to ?
Jde jen o pokles meziroční inflace, ceny tedy zůstávají podstatně vyšší, než před 4 roky.
Bát se deflace po 50-ti procentní inflaci se může bát jedině Pikora a jemu podobní pseudoekonomové a ještě tak politici závislí na výběru přímých daní. Ještě jsem neviděl spotřebitele, který by se bál deflace, česky řečeno snížení cen. Obzvlášť, pokud je to v pouhých desetinách „procentních bodů“ (jak tomu říkají dnešní ekonomové, my vzdělanci říkáme procento a promile).
no to je k o k o k o t , ani už se nedivím že tyhle k r a v i n y hlásá tenhle košer slintákov PP ze základny na Měsíci
tady další voháňka:
Zlato i „digitální zlato“ – bitcoin – jsou nejdražší v dějinách. Kvůli obavě z bobtnajícího amerického dluhu i z Trumpa v Bílém domě
Autor: Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
11.03.2024 11:21:51
Gram zlata má pořád hodnotu gramu zlata. Jen ty peníze už nejsou, co bývaly ;)
přesně !
Ekonom je totéž co idiot. Ale vychcanej idiot.
A čím víc studovanych ekonomu, tim jsme vic ve sračkach.
S tou deflací je to složitější a od kritika níykých sazeb a nezodpovědné měnové politiky zní za stávající situace dost podivně. Mírná deflace na úrovni pár promile je/byla jedním z projevů zdravé ekonomiky, která rosta rychleji než její peněžní zásoba. Ano, bylo to v době, kdy peníze byly Peníze a ne jen potištěné papírky kryté naší vírou v zítřejší hezké počasí. Ale to neznamená, že by centrální banka (když už tu takovou instituci vůbec máme) neměla směřovat ke stejnému stavu.
Jádrem je zda chceme dluhovou ekonomiku, kde je výhodné riskovat a nevyplatí se spořit nebo naopak zodpovědnou ekonomiku, kde se každá investice víc promyslí a pak toho méně krachuje. Já jsem zastáncem druhé cesty: propady nejsou tak drastické a sociální nůžky se svírají.
Lžeš hovadiny! Když ti skokově zdraží o 30 až 200% vše a pak to udržuje, tak jasně že nikdo na to nemá!! Pak jasně ceny stojí ale to neznamená že je nízká inflace debile! Dopočítej si k tomu 80%!