Od zveřejnění výsledků francouzských parlamentních voleb v červenci 2024 se prezidentu Emmanuelu Macronovi nepodařilo získat většinu v Národním shromáždění, které je rozdělenější než kdykoliv v historii „páté republiky„.
Francie válčí sama se sebou
DRIEU GODEFRIDI
Z voleb vzešly tři silné politické bloky, které se vzájemně nenávidí: levice sdružená kolem krajně levicové strany Nepoddaná Francie (La France Insoumise) Jeana-Luca Mélenchona, Macronova centristická strana Obnova (Renaissance) a pravicové Národní sdružení (Rassemblement National) Marine Le Pen.
Otevřený či skrytý konflikt bude ve Francii zřejmě dále narůstat – a to ze tří důvodů.
1. Nedemokratická Republika
Účelem každé demokratické i republikánské formy vlády je chránit své občany před zahraničními i domácími hrozbami a dohlížet na pokojné předání moci. To, zda je ještě ve Francii možné změnit vládu pokojně prostřednictvím volebních uren, není jisté.
Tím, že mnoho kandidátů Macronovy strany z voleb odstoupilo ve prospěch kandidátů Nové lidové fronty (narychlo sestavené koalice levicových a krajně levicových stran vedené Mélenchonovou Nepoddanou Francií), Macron a část středopravice ve volbách zvrátili demokratickou vůli francouzského lidu vložit zákonodárnou moc do rukou pravice, která má v zemi většinovou podporu.
Francouzi, kteří dali v prvním kole nejvíce hlasů „pravici“, byli ohromeni, když z druhého kola voleb vzešli jako vítězové levicové a středové strany – Národní shromáždění ovládané levicí a centristy nereprezentuje současný stav ve Francii.
Mezi prvním a druhým kolem voleb jsme byli svědky surrealistické podívané „pravicových“ kandidátů (včetně bývalého premiéra Édouarda Philippa), kteří vyzývali lidi, aby volili komunisty a „zablokovali“ tak „extrémní pravici“. Tak tohle se snad může stát pouze ve Francii!
2. Nejvíce protizápadní politická „levice“ na světě
Politikařením v zájmu záchrany své parlamentní frakce Macron nabídl (relativní) vítězství krajně levicové straně Nepoddaná Francie, která patří k nejzavilejším nepřátelům západní civilizace v Evropě. Nepoddaná Francie je marxistická strana, která počítá s násilím jako s prostředkem k získání moci a jako s technikou vlády.
Neuplyne den, aby Nepoddaná Francie nevznesla požadavek na převzetí vlády, nepožadovala jmenování toho či onoho člověka na pozici premiéra – podle ústavy je to výsada prezidenta – nevyzývala k sesazení Macrona a nehrozila „pochodem na Elysejský palác“, pokud její požadavky nebudou splněny. Tyto vyděračské požadavky připomínají spíše vzbouřence pokoušející se o státní převrat.
Mélenchon se snažil zalíbit především radikálním muslimským voličům a pronesl řadu pobuřujících výroků ve prospěch Palestiny a nenávistných verbálních arabesek o Židech. Levicově orientovaný deník Le Monde napsal:
„Za posledních deset let pronesl zakladatel Nepoddané Francie řadu poznámek inspirovaných antisemitskými stereotypy. Jeho výroky vzbudily nepochopení i v jeho vlastním táboře a v posledních třech měsících přispěly velkou měrou k růstu napětí ve společnosti.“
Zdá se, že zde jde o až příliš známý marxistický koncept Volksrache (lidová pomsta): vyvolávání nenávisti a její nasměrování proti „nepřátelům režimu“ s cílem je zlikvidovat. Vražda policisty, vypálení synagogy, smrt delikventa, válka na Blízkém východě, volby, žádné volby: aktivisté Nepoddané Francie použijí jako záminku cokoliv k rozdmýchávání nepřátelství a zejména antisemitské zášti. Podle všeho podněcují násilnou – dokonce teroristickou – militantnost v tradici francouzského teroru 18. století. Vypadá to jako by se demonstranti snažili podněcovat násilí proti dosud vzdorujícím segmentům populace: židům, křesťanům, sekularistům, sekulárním a umírněným muslimům, „pravici“, tzv. „krajní pravici“, „středu, „středolevici“ a „buržoazii“.
3. Lze dnes Francii vůbec vládnout?
Důsledkem Macronova politikaření mezi prvním a druhým volebním kolem je ve Francii aktuální bezvládí. Ačkoliv se mu podařilo zablokovat vůli lidu, tak nebyl schopen pomoci levici získat většinu, aby mohla něčeho dosáhnout. Zatímco země s federálním systémem, jako je Belgie, jsou schopny přežít a fungovat i bez centrální vlády, o Francii se toto říci nedá.
Problémem není ani tak historicky častý rozpor mezi prezidentem a Národním shromážděním, jako spíše neschopnost kterékoliv politické strany získat v parlamentu většinu. V současné situaci je těžké sestavit koaliční vládu. Krajní levice a středové strany se, zdá se, nenávidí, a středové a některé pravicové strany označují pravicové Národní sdružení Marine Le Pen za ďábelskou stranu. Bez většinové koalice nemůže Národní shromáždění fungovat a francouzský státní aparát je na odpis.
Kvůli volebnímu úspěchu krajní levice, který Macron naservíroval na stříbrném podnosu nejextrémnější straně v Evropě, a neschopnosti najít parlamentní většinu se Francie, zdá se, pomalu a jistě propadá do chaosu – živné půdy pro násilí. Mélenchonova falanga a s ní i ostatní nepřátelé Západu už vidí na obzoru svůj konečný cíl – likvidaci Západu.
Drieu Godefridi, překlad původního textu: France at War with Itself, překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská
Drieu Godefridi, je právník a filosof, absolvent Saint-Louis University of Louvain. Má doktorát z teorie práva z Université Paris IV-Sorbonne. Je také podnikatel, generální ředitel skupiny evropského soukromého vzdělávání a ředitel společnosti PAN Medias Group. Je autorem knihy The Green Reich.
- Trump složil přísahu a je opět v čele USA - 20.1.2025
- S Trumpem se vrátí politika tvrdé ruky a snaha splnit nemožné - 20.1.2025
- Rumunský scénář? - 20.1.2025
Rozděl a panuj. Vzájemná nenávist je to, co Macron chce. Národovci, i ti zdivočelí komunisti by si to měli uvědomit. Měli by se dohodnout.
Principem té dohody by mohlo být, že realizují to na čem se programově shodnou a vše ostatní nechají beze změny jak je. Na další volby, nebo pokud se pochlapí, na přímou demokracii. Ale mohli by například pohnat před soud Macrona a jeho klaku za brutalitu při protestech žlutých vest. Nebo by mohli zabavit majetek dědičným miliardářům, protože svým zhoubným vlivem nastavili protilidovou politiku jak Francie, tak EU.
Řádným potrestáním libtardů by tuto skupinu dlouhodobě oslabili a zajistili pro obě svá uskupení výhodnější pozice.