28.7.2014
Kategorie: Ekonomika

Fond na podporu zaměstnanosti mladých lidí?

Sdílejte článek:

OD: LADISLAV VÝSMEK 28|07|2014

Evropská unie se rozhodla bojovat proti nezaměstnanosti mladých lidí (do 25 let), která v některých regionech je na úrovni 25%. Celkem má tato legrace stát přes 16 miliard eur (432 miliard korun). V přepočtu každý obyvatel Evropské unie včetně všech miminek a důchodců zaplatí 864 kč.

 

[ad#hornisiroka]

 

EU si klade za cíl, aby žádný mladý člověk nebyl nezaměstnán déle než 4 měsíce, a jak vidíme je pro tento cíl ochotna utrácet mnoho peněz daňových poplatníků. Bude lidem platit učňovské přípravy, stáže, vzdělání a pravděpodobně i přímo dotovat pracovní místa.

 

Je nesmyslem brát lidem peníze na daních a na druhé straně tyto peníze používat k účelu umělého vytváření pracovních příležitostí. Zdravým způsobem je snížit daně všem, aby mohla vznikat pracovní místa a lidem zůstávalo více peněz v kapsách.

 

Není náhodou, že nejmenší nezaměstnanost mají země s nejvyšší ekonomickou svobodou jako je Hong KongSingapurŠvýcarsko, Austrálie nebo Nový Zéland. Naopak země jako je USA, kde byla ekonomická svoboda vždy vysoká a nyní tam roste byrokracie a sociální programy, tak tam v posledních letech nezaměstnanost roste, protože se na tyto projekty musely zvýšit daně.

 

 

Pokud je cena práce v průměru zdaněna kolem 50%, pak se nemůžeme divit, že nezaměstnanost roste a vzniká obrovský strukturální problém.

 

Další velký problém tohoto opatření je, že tedy bude skutečně výhodnější zaměstnávat mladé lidi, ale o to bude méně výhodné zaměstnávat lidi ve středním věku a starší lidi. Na lidech ve středním věku většinou závisí přežití celé rodiny a starší lidé v předdůchodovém věku jsou také velmi ohroženou skupinou. I samotní důchodci by měli mít právo ke svému malému důchodu si nějakou korunu přivydělat, mají-li zájem.

 

Žádná skupina obyvatel tedy není významnější než druhá a jedině volný trh může nezaměstnanost dlouhodobě snížit. Snižme tedy daně všem a nedotujme žádnou skupinu obyvatel.

 

ZDROJ: nedanim.cz

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...