10.2.2019
Kategorie: Společnost

Facebook má právo mne zdarma zabanovat a ČT má právo mi za mé prachy lhát

Sdílejte článek:

JITKA MOODY

[ad#textova1]

Facebook coby soukromá společnost si může dělat co chce

Neumím si tak úplně představit, že jeden den někomu po telefonu řeknu, že je debil a druhý týden mi T-mobile oznámí, že si můžu na měsíc iPhone dát do šuplíku.

Pochopitelně, že Zuckerbergův Neverland má při mazání obsahu obzvlášť spadeno na vše, co nezapadá do báječného sluníčkového světa. Napíšete něco proti radosti multikultury, vítačské politiky nebo samotným migráčkům, úplná facebooková sebevražda je potom psát a hlavně postovat obrázky proti islámu, to je velké NENE. To jsem ale jen začala konstatováním zjevného.

Na Facebooku vám neprojdou ani antické sochy nebo leckterá fotka z National Geographic. Ikonická fotka z vietnamské války jako memento brutality. Nicméně za hate speech už označili základní kámen USA, tedy Vyhlášení nezávislosti. Docela by mne zajímalo, jestli je nenabonzovala anglická královna, té se to jistě může jevit jako projev nenávisti.

Ono to ale s tou nezávislostí na FB fakt nebude tak horké.

Je naprosto zřejmé, že mazání kritiků migrační politiky třeba v Německu je jasně na politickou objednávku establishmentu. V Číně vláda blokovala FB celé roky a vloni se dohodli na takové čínské verzi Facebooku, která dovolí publikovat a sdílet vše, co je v souladu s komunistickou propagandou asijské velmoci. V Thajsku chtěla sestra krále kandidovat na premiérku, ale po rozmluvě s ním si to „rozmyslela“. Dnes jsou stránky, které ji do této funkce podporovaly, úspěšně zabanovány. Roku 2017 týpka v Pákistánu odsoudili k smrti za rouhání na Facebooku.

Ano, vlastní pravdu si jde u FB objednat za peníze podobně jako reklamu.

Zatímco pravicoví uživatelé brblají, když dostanou měsíční ban za roky starý příspěvek, tak levicová individua to vidí úplně jinak. Prý že kdyby Facebook pečlivěji promazával hate speech, tak by se neděly takové excesy jako Putin v Rusku, Trump v USA nebo Salvini v Itálii. Docela idiotsky mají za to, že kdyby se část pravdy jednoduše vykázala z informačního prostoru, byl by ten svět takový růžovější, bezpečnější a úžasnější.

Říkají, že jestli se mi to nelíbí, nic mne na FB nedrží. Oni mi nic nedluží, profil mi tam laskavě nechávají úplně zdarma a já se můžu zkrátka sebrat a odejít. Odborník ČT vyrukoval s názorem, že kdyby se třeba Facebook rozhodl blokovat obsah lidem na S (a logicky i na Š), tak je to v mezích volného podnikání.

Dejte mi chvilku, abych si představila, jak krásný by byl svět sociálních sítí, do kterého by nepřispívali ekonom Sedláček, senátor Štětina, herečka Štěpánová, novinář Šafr. Ach ano, také ombucmanka Šabatová nebo rovnou aktivista Šimůnek. Nebo Martin Stropnický, u něj fakt nevím, jaké povolání mu přiřadit bez uvozovek.

Ale nemusíme zůstat jen v českém rybníčku. Vždyť si představte, že by Facebook blokoval Soroše!

ČT je veřejnoprávní služba, která neslouží veřejnosti

Naprosto nedobrovolně nás pouhé vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače staví do role poplatníka. To je jako by vlastnictví auta znamenalo, že musíte platit dálniční známku v Rakousku, i když byste jim tam po dálnici ani jednou nejeli. Ale měl jste tu možnost a ony ty rakouské dálnice odněkud vzít peníze na svůj provoz musí, že.

Česká televize a Český rozhlas vybírají povinné poplatky od většiny, aby přinášela službu poplatnou menšinám. Ani mi nevadí všechny ty artové filmy, které prostě nedáte, pokud si taky nedáte šluka či dva. Zajímavé dokumenty si najdu na internetu v originále. Drobet mi hýbe žlučníkem, když přímý přenos finálového souboje Petry Kvitové na Australian open musíte sledovat na slovenské televizi. Ale co už, nikdo není dokonalý.

Úplně jiný příběh je pak podpora vybraných českých filmů. Výsledkem je šílená kvantita o velmi pochybné kvalitě filmů, která každoročně vypadávají z české továrny na sny jako bobky z kozy. Z vašich našich peněz se tak dotují desítky filmů ročně, to je několikanásobek toho, co bylo běžné ještě před před třemi lety. K tomu jako dárek na Štědrý večer dostanete Kouzelníka Žito a dobře vám tak.

Zpravodajství je ale ten opravdový důvod, proč zatím odolávám a televizi ani rádio si nepořídím.

Vyváženost. Aktuálnost. Férový příděl důležitých informací. Debaty opravdových oponentů. Různorodost odborníků a jejich názorů. Dokud tohle ČT ani nezkusí, nemá právo nazývat se veřejnoprávní službou. Nemá právo nařídit nám držet ústa a krok, když se sápe do našich peněženek. Zatraceně, výsměchem je už to, že si říkají služba.

Jistěže někomu slouží, ale není to český národ, není to ten, kdo jim celou tu srandu platí.

Čtyři roky starý výrok radního ČT Michala Jankovice je už dlouho hitem internetu: „Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení. Česká televize se na to nesmí dívat tak, jako kdyby byla součástí současného Ruska, které nikdy žádné humanistické tradice v evropském slova smyslu nemělo. To bychom museli vystoupit z Evropské unie.“

Kontrolu nad veřejnoprávními médii si EU nedá vzít. Je tou poslední holí, kterou ještě nad svými státy Evropská unie má. Ví to samozřejmě i Babiš, dlouhodobý kritik ČT. Když se mu to právě hodí, tak jim tam do Brusele jezdí krapet rebelovat. Kdyby ale dopustil, aby se současná podoba ČT a ČR otřásla nebo dokonce byla spláchnuta do kanálu, ví, že pověstné Junkerovo oko by se na nás zaměřilo. Dusili by nás stejně jako Polsko a Maďarsko. Takže výroční zprávy hezky poslušně dá schválit a pak bude hrdinsky nadávat na ČT stejně jako každý bezmocný občan.

Co říct závěrem. Z Facebooku neodejdu a televizi nekoupím. Tím jsem využila všechna svá práva, víc jich není.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor:

jitka-prikrylova8629960_0

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...