Pane doktore, co říkáte na rozhodnutí polského Ústavního soudu, podle něhož je Green Deal v rozporu s polským ústavním pořádkem a nesmí být v jejich zemi implementován?

ETSII zdraží život o 10 až 15 tisíc měsíčně, to musíme zastavit
PL/JINDŘICH RAJCHL
Občané by v referendu měli rozhodnout, zda chtějí, či nechtějí Green Deal. Pro ParlamentníListy.cz to říká předseda strany PRO, právník Jindřich Rajchl. Varuje před revolučním systémem emisních povolenek pro domácnosti. „Zdraží to život o 10 až 15 tisíc měsíčně, to musíme zastavit,” varuje s tím, že zavedení do praxe bude znamenat problém a bídu v Evropě.
Polský Ústavní soud jako první nezávislá soudní instituce v Evropě se jednoznačně postavil proti Green Dealu a jeho rozhodnutí může mít dalekosáhlé důsledky i s ohledem na to, že polský prezident Karol Nawrocki už před volbami slíbil, že pokud vyhraje, využije svých pravomocí a vyhlásí referendum o odmítnutí Green Dealu. Poláci se nechtějí vzdát uhlí a nechtějí zavádět emisní povolenky, které by dle expertů znamenaly obrovský problém.
Za stranu PRO říkám, že bychom podobné referendum měli vypsat i u nás, jelikož zavedení systému ETSII bude mít dlouhodobé důsledky pro všechny české domácnosti a podnikatele. Jsme přesvědčeni, že jedinou autoritou, která o tom může rozhodnout, jsou občané České republiky.
V případě Ústavního soudu ČR, kvůli jeho složení vybranému prezidentem Pavlem a jeho lidmi, asi nelze očekávat podobné rozhodnutí, nebo ano?
Je to tak, u nás by Ústavní soud patrně tímto způsobem nerozhodl, protože je mnohem víc evropsky konformní a ukazuje to, že Česká republika se chová nesmírně servilně v rámci EU a neumí si uhájit svoje vlastní priority a zájmy. To je věc, která je chybou nejen EU, ale i naší politické reprezentace a celé naší legislativy, která fakticky dává přednost předpisům EU před našimi zákony. My to chceme otočit. Musíme dávat přednost Ústavě ČR a českým zákonům před evropskou legislativou.
Za druhé, hodláme vyhlásit referendum o zásadních otázkách, tedy o Green Dealu, o tzv. migračním paktu a o přijetí eura. Jsou to všechno otázky dalece přesahující mandát jedné vlády, protože to naši budoucnost ovlivní nejen na čtyři roky, ale na padesát let. Tudíž o tom musí rozhodovat přímo občané naší země jako nejvyšší demokratická autorita.
Vraťme se ještě k systému ETSII, protože zdaleka ne všichni občané vědí, o čem to celé je. Můžete se dotknout ještě tohoto?
Jde o systém, jenž od roku 2027 zásadním způsobem rozšiřuje systém emisních povolenek, který zde byl zatím jen na výrobu elektřiny v elektrárnách, které nejsou bezemisní. Nyní by emisní povolenky dopadly na zemní plyn, uhlí, pohonné hmoty, na potraviny a v konečném důsledku na ceny všech komodit v České republice.
Původně byla navrhovaná cena emisní povolenky 45 eur za tunu CO2, později vyskočila na 76 eur a po týdnu obchodování na jedné menší burze její cenu obchodníci vyhnali na 81 eur za tunu CO2, což je dvojnásobek proti původním předpokladům. Kalkulačka, kterou odborníci připravili, aby šlo jejím prostřednictvím spočítat vliv těchto emisních povolenek na život domácností, už je nepoužitelná, protože má nastavenu maximální hodnotu emisní povolenky 70 eur a těch 81 eur už tam ani nezadáte.
Jaké zdražení životních nákladů průměrné české domácnosti by tento systém přinesl?
Mnozí experti dnes předpokládají, že by emisní povolenka nakonec mohla stát 150 až 200 eur za tunu CO2. To by přineslo zásadní zdražení, u plynu o 50 %, u uhlí třeba o 100 % a dle výpočtů našich expertů by to pro běžné domácnosti přineslo zdražení životních nákladů o 10 až 15 tisíc korun měsíčně.
Vidíme, že Piráti už vymýšlejí, že to chtějí domácnostem vracet na nějakých dávkách, což ukazuje totální nesmyslnost celé zelené politiky. Lidem to vezmou – a pak že jim to budou vracet. Vždyť to je absolutní šílenost. Podle některých ekonomů by zavedení systému ETSII znamenalo totální ochromení evropské ekonomiky, protože obrovské množství firem by z Evropy odešlo. Ceny energetických vstupů by byly tak vysoké, že v rámci globálního trhu by zdejší firmy nebyly absolutně konkurenceschopné. Firmy by ve velkém odcházely, hlavně do Asie, kde jsou ceny energií nesrovnatelně nižší, a to by přineslo zásadní propad a obrovskou ekonomickou krizi celé Evropy.
Co tedy s tím?
Systém ETSII je třeba za každou cenu zastavit a nevratně zrušit. Jiné řešení neexistuje. Tohle není o tom, zda je to dobré, nebo špatné řešení – tohle už je v rámci našeho pudu sebezáchovy. Pokud tohle bude zavedeno, bude to konec Evropy. Naprosto zásadním způsobem před tím varuji a za stranu PRO říkám, že uděláme všechno, abychom to zastavili.
PL
- Novináři mezi námi - 26.6.2026
- Volba menšího zla - 26.6.2026
- Když narostou křídla - 26.6.2026


Kdyby si právníček ujvědomil jaké lejno je pro společnost s pohledu užitečnosti a zodpovědnosti za svoje dílo tedy výsledek svého jednání nikoliv zlodějské nic negarnatující „služby“ … něco jako mám dest tisíc paní … jo tak je vysol na stůl a di si to udělat pod most bo za to nic nebude … a borec musí vysolot deset chc nechcá jen vlezl do bordelu ani z toho nic neměl … a přiznal si že i ta uklizečka mái větší spoleenskou hodnotu a dělá přitom za minimulku teyd právničci by měli mít mnohem méně protože za nima žádná práce nidky nebyla a není natož odpovědnot za výsledek díla tak bbyse emuselo tolik krást aby se ta banda právníčků měla jako prasátka v žitě ….za co jako? Přece nedznalost zákoan neomlouvá tak jakýpak tisíce na hodinu .. zaruč mě snad ty tisíce za hodinu podle zákona jasně vyhranej spor se státem výhru a peníze co mi náleží .. tudle nudle … stejně si to udělá daší právníček soudce jak chce zákon nezákon .. tak za co takové prachy … borec na stavbě taky nedostane statisíce měsíčně za to že práci zmrví a barák spadne a je vod pohledu nakřivo …… ručí za dílo tak jako tak smlouva nesmlouva …. no halvně že nechce pryč z fašistické diktatury ojrosajuzu … tak japak to ten breptal a udavač udělá jindra asi? DEjte mě mandát imunitu a jí vám ukážu udávání a kurty to se budete divit holoto? Takovejch einreichlů už bylo … pamatujete vvčka? taky jedou v projektech …. to ale není pro každého to se musíte správně narodit že …. to je jejich jediná kvalifikace …
Co to údajné stopadeáste trtní oznámení jindro? U6 seděj ty tuneláři velkozloději na vazbě? Ti tvoji hošánci od fízl jak si jim prej přenášel právní vzdělání jsou kde s klepetma pro tu bandu? Taky žádná odpovědnost co za žumpu odpad společnosti o si z nich vyučil za práce neschopné zákony nectící hovada…..hlavně že prachy si za to dostal co …. kdyby frata bezdoomvec dostal šnaci je školit aby měl na bydlení auto dovču ženu děti možná to vyšlo líp nemyslíš jindro? Pro tebe drobné pro frantu bezdomovce přiležitost změnit svůj život k lepšímu ….. že franta nestudoval tu právnickou školu a nemá ty konexe .. no a co .. stejně by ti fízlové nehnuli prstem tak jako tak podle zkona a služební povinosti dané záukonem tak co … nelíbí kritika no … to se nelíbí každému lehkoživkovi bez špetky odpovědnosti za svoje dílo štědře placené …. i na hloupé radio je rok záruční doba a musí fungovat .. a stojí kolik .. stovku dvě nové nablejskané stovkyu inženýrů a dělínků se na něm nadřelo za pár šušní … ne právníčci naběhnou vnutí služby k ničemu s nulováýma výsledkama ještě plivají na klinety okradené o vše vylobujou vnucení služeb za nic nenesou odpovědnost ale prachy by chtěli jako králové …. a slibujou a slibujou a slibujou .. jako petulka …. prej budou blokace vládních budov dokud … pamatuješ jindro .. já jo … blbý co … slony nesnášíte právníčci a lháři že…
„Mnozí experti dnes předpokládají, že by emisní povolenka nakonec mohla stát 150 až 200 eur za tunu CO2. “
Kdo byl inteligentní, nakoupil lacino. Ano, cena roste a kdo zaváhá, bude platit. To je trh. A ti chytřejší nechají blbce trochu se podusit. I kdyby nějaká ta povolenka zbyla neprodaná, tak zdražení to vynahradí. Blbci si musí uvědomit, že kdo je blbej, musí platit. Je zde tolik peněz, že jen za jejich zlomek není problém zařídit, aby byl systém udržitelný i přes protesty těch, co vydělat nedokážou. Čím jste lepší, tím více máte peněz a čím více máte penz, tím více můžete ovlivnit politiku aby byla taková jakou potřebujete. Kdo to nedělá, musí prohrát v konkurenci a fňukat. Jenže většina lidí není dost inteligentní na to, aby přijala realitu a budou mít různé komunistické žvásty, že je to špatně.
iro, koukni se, jestli nemáš v kalhotách ptáka ohníváka, jestli už ti uplně neuhnila obřízka, lezou pak ty kosher bacily na mozek.
Příště si tu slátaninu po sobě přečti a oprav chyby troubo „programátore“!
Verim, ze lide v referendech odmitnou Green Deal i dovoz negru, nejake referendum o EU by nebylo?
Aby ses honzíčku z toho zlodějskýho udavače slibotechny a řízené mafiány placené opo v krokodýlteniskách nepo…..chytráčku co dostával vod paní čelky na základce zmláceno za pravopis a dnes jeto jeho jedinej vlhkej sen a smysl života ani si nevšimnul že součástí genocidy bude samozřejmě i likvidace toho jazyka jako takového ……. přesně vo takových vovcích kolaborantech co namísto zaměření pozornosti na nepřátele buzerují ty ve stádě kolem sebe jako správné smějící se bestie systém fašounů potřebuje aby mu vše hladce prošlo a dokonal fašounské dílo …..
Jenže tupé, vyžilé a konzumní ojroovce žádný pud sebezáchovy nemají. Kdyby měly, nedopustily by otevřenou fašizaci celé ojrouhnije.
Tupé ojroovce neřeší nic ohledně své budoucnosti, řeší kde si půjčí na dovolenou, nebo co si na dluh koupí aby si vylepšily sociální status.
Krach ojrouhnije je neodvratný a zaplatí ho tupé ojroovce. Dobře jim tak.
Co uděláte? Slibem neurazíš! Stejně jako i teď Babiš slibuje a slibuje, přitom nejenže evidentně špatně slyší, neboť na jasný dotaz – stejný 5x dnes položený paní Tománkovou neodpověděl. I s pamětí má zřejmě nějaký problém. Opět cintal, sliboval, ještě chyběol aby se dušoval a přísahal na zdraví svých dětí. Mimo jiné až tam zase, a já to vnímám jako totální a pomalu totalitní bohužel, bude, dá prý za sport. Kde je pane Babiši ta sportovní hala, kterou jste slíbil slečně Sáblíkové?
Třeba jste myslel nafukovací a ještě nedošlo k nafouknutí? Nebo je fuč? Něco jako vzdušný zámek?
Ta paměť, ta paměť! Vy všichni jednodušší zase uvěřte, uvěřte i jiným slibotechnám a žvanilům.
Za méně než 100 dnů jsou volby, ale koho volit?
Slibují zase všichni. Co komu a kolik dají, přidají. Avšak kde na to vezmou? Někdo víc, někdo méně.
Ve výhodě relativní jsou ti, kdo nahoře ještě nebyli.
Takže, Jindřichu? Ani přesto Vás nikdy!
ovcanci si radi priplati, hlavne kdyz je to na dobrou vec….viz tank Tomas, nebo raketomet Vampyr co se umi trefit na stadion kde maji deti hodinu telocviku.
takze ja rikam ano! za cely nas panelak prijimam zavazek…za litr benzinu klidne i 100kc! hlavne kdyz to pomuze.
valka musi bejt, vy kluci pitomi…na Belehraad! pardon na Teheran..ne na Moskvu..! At zije premieer!