15.10.2022
Kategorie: Ekonomika

Energetická krize na věčné časy a nikdy jinak?

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Základním důvodem energetické nouze v Evropě jsou podle maďarského ministra zahraničí Petera Szijjartó geopolitické a bezpečnostní problémy. Energetická krize tak bude trvat roky.


Pokračující energetická krize v Evropě má být dlouhá a bude trvat nejméně do roku 2024 a možná i dál, varoval maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto po středečním setkání ministrů energetiky EU.

„Nyní jsme svědky první globální energetické krize v historii a je dlouhodobá,“ prohlásil Szijjarto a vysvětlil, že krize je živena základními „strukturálními geopolitickými důvody spojenými s bezpečností“, které vyžadují „dlouhodobá řešení. “ Poznamenal také, že „mezinárodní instituce, které si stále zachovávají alespoň minimální množství zdravého rozumu“, varují, že jde o dlouhodobou krizi a problém, který bude existovat „nejen tuto zimu, ale i tu příští a následující.“
Szijjártó také zmínil, že vlastní dodávky energie pro Maďarsko byly zajištěny poté, co země dosáhla dohody s Ruskem a plynule odebírá plyn přes plynovod TurkStream.

„Proto maďarská vláda věnuje zvláštní pozornost zajištění fyzického a právního fungování Tureckého proudu, protože to je základním zájmem naší národní bezpečnosti,“ uvedl s tím, že maďarské zásobníky plynu jsou naplněny na 48,2 % roční spotřeby, zatímco průměrná úroveň naplnění zásobníků pro ostatní Evropu je v současnosti na 26,9 %.

Maďarsko odebírá asi 80 % svého plynu od ruského plynárenského gigantu Gazprom. I když Rusko přerušilo dodávky plynu do řady zemí, Maďarsko podepsalo koncem srpna s Moskvou dohodu o dalších dodávkách nad rámec již dohodnutých objemů.

Maďarský prezident Viktor Orbán již dříve obvinil vedení EU z podněcování probíhající energetické krize zavedením „kontraproduktivních“ sankcí na ruskou energetiku kvůli probíhající vojenské kampani Moskvy na Ukrajině. Budapešť opakovaně vyzývala ke změně „neúspěšné bruselské politiky“ a poznamenala, že sankce „nesplnily naděje, které do nich byly vkládány“, kdežto Evropa „pomalu ale jistě krvácí“.

Ale namísto politiky zachování průmyslu a konkurenceschopnosti Evropy se „prosankcionujeme“ k energetické a na ni navazující široké bídě. Naordinované těmi, kdo sami strádat rozhodně nebudou, zato hodlají sledovat, při jaké teplotě v kanceláři už lidé pro ztuhlost prstů nemohou pracovat na počítači či při jaké teplotě definitivně ztuhnou pacienti v nemocnicích.

Péter Szijjártó ostatně, vida patrně bezmocnost “mocných”, odletěl bezprostředně po summitu EU do Moskvy na tamní týdenní ekonomické fórum, kde doslova prohlásil, že “každá vláda je povinna zajistit svým občanům dostatek energií”.

 

Ivan David

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)