29.11.2021
Kategorie: Ekonomika

Drahé energie jsou také produktem ze „štrasbursko-bruselské dílny“

Sdílejte článek:

JIŘÍ JOHN

jiri-john68356105_0Regulace, dotace, nařízení, kvóty, omezování, plýtvání. To jsou produkty vedení Evropské Unie. Před cca 10 lety v „energetických balíčcích“ schválená, nedomyšlená legislativa, prosazená Německem, přináší hořké plody.

Současný růst cen energií je důsledkem nekompetentních, krátkozrakých rozhodnutí bruselské vrchnosti. Evropská unie nastavila před cca 10 lety tzv. „energetickými balíčky“ přísnou regulaci trhu s energiemi. Výrobci, přepravci i prodejci musí být oddělení a musí vyrobenou energii nejdříve prodat na energetické burze. Do řetězce mezi výrobcem a spotřebitelem je tedy vloženo několik dalších firem: provozovatel přenosové soustavy, provozovatel distribuční soustavy, operátor trhu a obchodník s elektřinou, což energii konečnému spotřebiteli prodraží.

Tato legislativa nějak fungovala, dokud nabídka energie převyšovala poptávku. Postupně se omezovaly dlouhodobé kontrakty na dodávky plynu, v nichž cena byla stanovena buď pevně nebo na základě nějakého vzorce, např. s vazbou na cenu ropy v minulém kvartálu. Obchodníci s energiemi nakupovali čím dál větší podíl energií na spotovém trhu, tedy uzavírali pouze krátkodobé kontrakty. Např. plyn je v létě podstatně levnější, protože není tak velká spotřeba a dá se uskladnit v zásobnících.

Ceny energie ve všech státech se tedy odvíjejí od burzovní ceny. To znamená, že když se na území jednoho ze států EU přestane vyrábět část energie, např. tím, že v Německu přestane foukat a nebude svítit slunce, tak lokální nedostatek začne mít vliv na cenu v celé Evropské unii.

Obdobně to funguje i s plynem. V zásobnících je u nás uskladněno přes 3 miliardy m3 zemního plynu, ale ten patří obchodníkům a ti ho mohou prodat tam, kde chtějí, tedy i mimo území ČR.

Pokud budou v platnosti „energetické balíčky“, nařízené Evropskou unií, tak žádná státní energetická koncepce nemůže zajistit trvalý dostatek levné energie pro ČR. I kdyby u nás postavili třeba 5 dalších elektráren.

Další „vynález“ bruselské vrchnosti jsou „emisní povolenky“, s nimiž se obchoduje a dokonce spekuluje. Při výrobě 1kWh elektrické energie v uhelné elektrárně vznikne cca 570 g CO2. Za „emisní povolenku“ na 1 tunu CO2 se v současnosti platí přes 70 €. Pro domácí spotřebu vyráběná elektřina by mohla být převážně z „čistých zdrojů“. Protože se ale vyváží české uhlí ve formě elektřiny (vývoz činí cca 20% vyprodukované elektřiny), tak i český spotřebitel platí více na emisní povolenky.

Naši legislativci nezaostávají v tvorbě absurdních regulací za „bruselskými“. Dopravit elektrickou energii z vlastní solární elektrárny na střeše domku svému známému na druhé straně ulice stojí více než dvojnásobek, než dopravit stejné množství energie v zemním plynu z Ruska do ČR. V tom jsme na tom ze všech států Evropské unie asi nejhůř.

O cca 40 miliardách Kč, které u nás každoročně platíme solárním baronům, je zbytečné se rozepisovat. Jen připomenu, že tento megatunel, který nám sebere celkem cca 1 000 miliard Kč, je také důsledkem nekompetentního naplňování rozhodnutí bruselské vrchnosti našimi politiky. Nebo byl tento megatunel zorganizován záměrně a umožnil zbohatnout těm, kteří měli včas potřebné informace, dokončili stavbu elektráren v krátkém termínu a tím získali nejvyšší dotace na vyrobenou elektřinu? Ty informace mohli získat nejdříve pouze od politiků…

Přiměje současná energetická krize naši a bruselskou vrchnost ke změně legislativy, nebo se máme připravit na pravidelné opakování krizí a další zdražování?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...