22.8.2022
Kategorie: Ekonomika

Dojde tváří v tvář katastrofálním následkům protiruských sankcí pro evropské obyvatelstvo k jejich přehodnocení?

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Zdá se, že na rozdíl od činovníků Evropské komise či české vlády se ozývají i ve vládních stranách v sousedních zemích hlasy, které volají po racionalitě. O občanech ani nemluvě. Nejen v Rakousku, kde je podle průzkumů 52 % obyvatel pro okamžité ukončení protiruských sankcí, ale i v Německu roste odpor vůči sankcím EU proti Rusku. Řemeslníci v Sasku-Anhaltsku vyzývají v protestním dopise kancléře Olafa Scholze, aby veškerá opatření zastavil:


„My jako řemeslníci z mnoha rozhovorů s našimi zákazníky víme, že drtivá většina není ochotna obětovat svůj těžce vydělaný životní standard pro Ukrajinu. Není to ani naše válka!“ To stojí v protestním dopise spolku řemeslníků Halle-Saalekreis v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko kancléři Olafovi Scholzovi (SPD). A pokračujte: „Chcete být kancléřem, který zničil Německo? Opravdu chcete obětovat svou zemi?”

Ruský útok na Ukrajinu je závažným zločinem a „jasným porušením článku 2 Charty OSN“. Signatáři dopisu však mají „starost o budoucnost našich dětí a vnoučat, strach o další existenci našich podniků a strach o naši zemi“. Navíc „průměrně vydělávající občan“ už brzy nebude schopen platit za své živobytí, pokud budou ceny nadále růst, kritizují řemeslníci.

V případě Ukrajiny se prý navíc nedá mluvit o bezchybném demokratickém státě. Řemeslníci se odvolávají na publikaci Transparency International, v níž se země prezidenta Volodymyra Zelenského v roce 2021 umístila na 122. místě v korupci – žádná jiná evropská země si nevedla hůř. „A vy za to chcete vystavit Německo riziku?“ kritizuje na závěr 16 signatářů, představitelů všech řemeslných cechů.

K tomu dodejme, že Wolfgang Kubicki, místopředseda německých Svobodných (FDP), kteří jsou součástí vládní koalice, volá po co nejrychlejším spuštění plynovodu Nord Stream 2, aby se zabránilo negativním důsledkům nedostatku plynu pro domácnosti i hospodářství, „alespoň do doby, než naplníme zásobníky“. A hejtman rakouské spolkové země Horní Rakousko Thomas Stelzer (vládní ÖVP) se také kriticky vyjádřil k sankcím EU proti Rusku – pokud škodí našemu hospodářství a životní úrovni, je třeba si uvědomit, že „nejsou tesány do kamene“.

U nás se v řadách vládních politiků nehýbe nic.

 

 Ivan David

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (42 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)