Do školy za vzděláním? Nic takového se tu neděje. A dít nebude
ŠTĚPÁN CHÁB
Vláda Petra Fialy vstupovala do svého mandátu s tím, že radikálně zefektivní školství. Pirátští kolchozníci razili líbivé předvolební heslo „mozkovna místo montovny“. Jen blb by jim na to skočil. Po třech letech vlády, která si do programu jako stěžejní bod vetkla kvalitní školství, jsme tam, kde jsme byli. Přibylo jen trochu té novodobé ideologie v osnovách a zdvojili jsme si jeden zbytečný typ školy. Jo a ještě nám začali umírat na podvýživu kuchařky a školníci.
Kdysi jsem byl až militantním odpůrcem toho, aby se školství odtrhlo od státu a dostaly ho do pazour soukromé peníze. Při pohledu na onen až nemístný „nevývoj“ a naprostou zkostnatělost ve školství postupně přehodnocuji.
Myšlenka musí jít jediným směrem. Škola má vést k tomu, aby se dítě po dospění ve světě neztratilo, aby mělo vědomosti a dovednosti, se kterými ve světě obstojí, aby se hledal talent dítěte, aby se co nejvíc lidí našlo v tom, co dělá. Zároveň aby se škola stala jakýmsi (použiju moderní anglické označení, omlouvám se), aby se škola stala jakýmsi hubem propojeným ne s úřadem práce a sociálkou, aby se hlídala docházka a trestali rodiče za její neplnění, ale propojená s firmami, se společnostmi velkých peněz, s vědou, s velkými kulturními institucemi, s „big tech firmami“. A klidně i nadnárodními. Hrát si v tomto případě na českého Honzu, co se mu nechce vstávat z pece, je pro škodu všech. Regulérně ano.
Ale my neustále jedeme systém Marie Terezie a zarputile tvrdíme, že když se dítě posadí v osm ráno do lavice a ve dvě odpoledne vstane, je to nejlepší forma školy. Není, je to nejhorší forma vzdělávání, jakou jen můžeme nabízet. A to násobně proto, že je pod kuratelou státu. Ne, nepřehodnocuji postupně, já spoluúčastí státu na vzdělání začínám pohrdat. Brzdí každého jednotlivého žáka a studenta.
A šel bych ještě dál. Necentralizovat. Zavést i systém učedníků. Vždyť o kolik lepšího truhláře si vyškolí truhlářská dílna než nějaký truhlářský učňák, kde víc řeší kázeňské přestupky, než dobře říznuté prkno na poličku. O kolik lepšího programátora vyškolí firma, která programuje třeba počítačové hry než střední škola, kde se z 90 % učí státem nařízený balast. Proč by takoví studenti nemohli už za studia a s podporou školy vydělávat, zakládat své firmy, budovat a jít si za svým? Už jen to by zvedlo zemi o značný kus. A proč by v české garáži s podporou školy nemohl vzniknout nějaký budoucí Google, budoucí Microsoft, budoucí cokoliv, jen ne budoucí fronta na pracáku. Nebo fronta před montovnou.
Co stihla naše vláda, která si vetkla jako stěžejní bod zefektivnit a zkvalitnit školství? Zavedla do rámcového vzdělávacího programu kontroverzní otázky a vytvořila takzvaná všeobecná lycea, tedy obdobu všeobecných gymnázií, kterých je všude jako malých psů. Zefektivnění? Nulové. Zkvalitnění? Nulové. Vize? Žádné. Jen další byrokratický krok.
Ale právě s decentralizovaným školstvím, které by nebylo pod kuratelou státu, by nám tady teprve vznikla ona „mozkovna místo montovny“. Nynější systém školství vede k průměrnosti a k neschopnosti. A k neohebnosti.
A že by rodiče měli problém takové školy uplatit? Stát by na takovém přístupu nesmírně zbohatl, nechával by logicky daleko víc peněz v peněžence lidí a ekonomika celé země by raketově rostla. Naopak, to, že jsme neustále v závěsu za státem, zdržuje a vede do chudoby. Pryč s tím. Jak říkal Petr Fiala před volbami a po volbách na to dokonale zapomněl: „Jestli mám na něčem v politice padnout, tak méně státu, méně byrokracie, více svobody a menší daně, to za to stojí.“ Je to slohově trochu kostrbaté, pravda, ale je to pan premiér Fiala, od něho nemůžeme chtít moc.
Vyčítal bych si, kdybychom z opatrnosti nevyužili příležitost na snížení daní. Za to jdu i na barikády. A jestli mám na něčem v politice padnout, tak méně státu, méně byrokracie, více svobody a menší daně, to za to stojí!
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 22, 2020
- Bezcenná Evropa - 29.11.2024
- Sociální státy NATO se k USA chovají jako k pokojové službě - 29.11.2024
- 93 % je hodně, ale není to málo, soudruzi? - 29.11.2024
Mame, co jsme (ja volil Okamuru) si zvolili, doufejme, ze jsme se “Poucili z krizoveho vyvoje”.
Základní školství má naučit základy. Číst, psát a počítat. Obecný rozhled týkající se země ve které žiji a obecné předměty jako dějepis a zeměpis.
Pak má být výběr již podle toho kam chce žák směřovat a jaký má talent. LIdé pracující rukama, lidé tvořící (sochy, knihy, vědu) a lidé pro „ehm“ vyšší poslání :( (právníci, soudci, manažeři čehokoliv). Filozofie se nenajíme.
To platilo za Marie Terezie a platí to stále…
Pane Cháb !¨
Cílevědomý člověk z dostačnými všeobecnými znalostmi. dokonce vychovaný k vytvoření si vlastní myšlenky a obraně svého názoru nemá v podmínkách
progresívního 21.století přece co pohledávat!
Takto dnes už jen vzácně vyskytující skupinky a jedince je zájmu pokroku a ideálů gendrových návratů zpět do jeskyň a korun stromů, je nutno náležitě viditelně označit,separovat od hlavního stáda vovcí a vehnat do předem připravených ohrad a příkopů, přísně střežených bdělými strážci z řad našich informátorů a cizopasných příživníků,k jejich postupnému a potupnému vyhnívání.
To co se ještě dnes archaicky nazývá školou, má už dnes za hlavní úkol povinnost zbavit budoucího dálkově ovladaného robota jakýchkoliv pocitů ,vztahů a citů .
Od potřeby nážitosti k rodině,přátelům ,národu a své vlasti,přes touhu z někým jemu obdivně sympatickým žít a skutečně počít a vychovat své pokračovatele až po nezvratnousvoji potřebu reálně všem svým škůdcům zakroutit definitivně krkem.
Tyto odporné pozůstatky člověka v lidech je škola povinna všemi způsoby a postředky z pomocí loajálních medíí a virtuální realitu přinášející audiovizuálních pomůcek nevratně vymýtit,
Jen tak se vybraným jedincům možná i povede dosáhnout svých zářných zítřku v řadách příslušníků Zlaté miliardy.
Debilní školství má jako následek jedince typu Jolana.
Jolana je progresivně liberálně demokratická, čemuž se odborně říká městská chátra.
Proč by měli autore článku chodit do práce, když studují?Kdo zavedl inkluzi do škol? Byli to vážně Piráti? Tenhle Váš článek je hodně mimo mísu.
Dědku plesnivej bláznivej žvatlavej, cos to zase spatlal?
Cos to zmatlal zas, ty vostudo? To je hrůůůůza, to je děs…
I malé dítě napíše správně:
“Frigo, jeden z mnoha – originál”.
Ale i tak je to kravina, musíš to konkretizovat, aby to mělo smysl, například:
„Frígo, jeden z mnoha žvatlavejch a slaboduchejch“.
Ty jsi, plesnivko, takovej patlal, že zmršíš i svůj idiotskej nick, svou vizitku. Vlastně, tu zmršenou vizitku máš správnou, – přesně vystihuje, jakej seš patlal.
Poucit se mohou jen lide s mozkem. Ty se take nepoucis, ze elektroauta jsou debilismus. Tim padnes stoprocentne do tveho auticka. Dojedes s tvym elektrostrojkem 1000 kilometru jako ja do Zlina ze Saarska? A to jedu tech povolenych 130kmh. Ty smis jezdit nejvys 110, abys uz nekam dojel.
Mně se líbí, jak pan Cháb popsal školu v budoucnu
je ti lépe Franto.?
Kdysi jsem byl až militantním odpůrcem toho, aby se školství odtrhlo od státu a dostaly ho do pazour soukromé peníze. Při pohledu na onen až nemístný „nevývoj“ a naprostou zkostnatělost ve školství postupně přehodnocuji.
———
Soukromé „vysoké“ „školy“ i soukromá „gymnázia“ jsou naprosto dokonalým, odstrašujícím příkladem naprosté dysfunkčnosti soukromého školství – nic nenaučí (kromě žvanění hovadin a povrpojntových prezentací) a ani největšího trotla nevyhodí, protože by přišly o prachy.
Beru tento článek dvěma způsoby: Buď je to ironie nebo se autor zbláznil/byl sjetý.
Nedovolte škole aby vám vzala možnost vzdělání !
Školy fungují přesně jak mají. Když budete žádat o zaměstnání, personalista se nezeptá co umíte, ale jestli máte titul (titul jde ověřit hned, s tím někoho zkoušet co umí je moc práce a nikdo rozumný stejně neřekne pravdu). I kdyby jste se něco naučili, stejně to nevyužitete. Znalosti jsou v moderní ekonomice na nic. Důležité je umět se prosadit a být asertivní. Myslet si, že vás budou dobře platit jen proto, že něco umíte, tak to je vážně k smíchu. Podívejte se, jak to vypadá v USA – veřejné školství nenaučí nic a to soukomé nenaučí o moc více. Ale jsou nejvyspělšjší stát na světě. A o tom to je.
IRO … vy jste se zbláznil…
Soudruh Bek hodlká nahradit matematiku „ekologickou výchovou“, tedy naprosto bezcenným žvástáním hovadin.