30.7.2014
Kategorie: Ekonomika

Daňové úniky jsou naprosto přirozené

Sdílejte článek:

BRONISLAV ŠIMONÍK 30|07|2014

Výnosy daní by v ideálním stavu měly státu sloužit jen na nejnutnější funkce státu, které si občan není schopen zajistit vlastními silami, nebo které ze své povahy nemohou být předmětem standardní tržní směny. Mezi tyto funkce patří soudnictví, bezpečnost, obrana a částečně i školství či péče o opravdu bezmocné.

 

[ad#hornisiroka]

 

Všechny ostatní služby a statky si občan může pořizovat sám a to buď přímým nákupem nebo formou nějakého komerčního pojištění případně nějakou rámcovou dohodou s paušální úhradou.

 

Od dob poslední Klausovy vlády se přerozdělování takřka ztrojnásobilo. A co je ještě mnohem znepokojivější, je skutečnost, že rok od roku nezadržitelně roste podíl mandatorních a kvazimandatorních výdajů.

 

Nezastaví-li se tento negativní trend, nebude dlouho trvat a mandatorní výdaje převýší veškeré příjmy státu.

 

Tohle, přeloženo do běžné řeči znamená, že stát si bez souhlasu občanů, nárokuje stále větší prostor každodenního života občana, který navíc víc než mizerně financuje.

 

Není tedy divu, že ti, kdo hodnoty vytváří (aby potom byly bez jejich souhlasu “účelně” přerozděleny) začínají být ve stále větší míře tímto stavem znepokojeni a výrazně klesá jejich ochota, finančně se podílet na bezbřehém plýtvání státu a na jeho nezodpovědných a šílených experimentech. Nehledě na to, že na každou takto „účelně“ vydanou korunu, potřebuje stát alespoň dvě koruny lidem sebrat.

 

Naprostá většina podnikatelů a živnostníků (až na pár parazitů jako třeba jeden bývalý donašeč StB), od státu žádné milodary nepotřebuje a umí se svými prostředky hospodařit tisíckrát efektivněji , než stát a naprostá většina jeho úředníků.

 

 

Je zcela pochopitelné, logické a správné, že každý rozumně hospodařící soukromý subjekt si chce o co největší části svého výdělku, rozhodovat sám.

 

Toho se dá dosáhnout v zásadě dvěma způsoby. Za prvé, podnikatel přesídlí do daňově přívětivější destinace, nebo své náklady a výnosy rozumně optimalizuje. Obojí je naprosto legální.

 

Primární příčinou snahy občanů a podnikatelů platit co nejmenší daně je právě bezmezné plýtvání státu, pokrývané stále se zvyšující daňovou zátěží. Chceme-li zlepšit hospodaření státu, je především nutné osekat a zrušit zbytečné výdaje, smířit se už konečně s tím, že nejvyšším suverénem, který rozhoduje o svém životě je svobodný občan a ne všeobjímající stát. Dále je nutno nastavit daňový systém tak, aby byl přijatelný pro ty, kdo hodnoty vytvářejí, nikoliv ty, kdo je spotřebovávají.

 

Až si toto naši politici uvědomí a budou podle toho konat, bezpochyby se zlepší hospodaření státu a daňové „úniky“ ztratí svůj smysl.

 

ZDROJ: Bronislav Šimoník

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...