Předseda odborů České televize zdůraznil, že návrh představuje „de facto likvidaci médií veřejné služby“. Podle odborářů by schválení zákona vedlo k masivním škrtům v rozpočtech – Česká televize by přišla o více než miliardu korun ročně a Český rozhlas o stovky milionů.
Mediální analytička a lektorka Alena Maršálková se pro ParlamentníListy.cz vyjádřila k aktivitě odborů České televize a Českého rozhlasu a iniciativy Veřejnoprávně:
ČT je NAŠE! Neberte si občany jako rukojmí!
Svolat briefing, vyhlásit neomezenou stávkovou pohotovost, a přitom stát pod transparentem s nápisem ČT JE VAŠE! je známkou obrovského pokrytectví. Zaměstnanci veřejnoprávních médií si ČT a ČRo zprivatizovali a mysleli si, že jsou nedotknutelní a budou nám všechno diktovat. Ale tato éra končí. Ovšem ne tím, že dojde ke změně financování, ale musí dojít k zásadním změnám ve fungování veřejnoprávních médií, ve stylu jejich práce a konečně k naplňování poskytování veřejné služby. A to se jim nelíbí!
ČT je naše, nás občanů, voličů a poplatníků! Voliči v parlamentních volbách dali jasně najevo, že chtějí změnu financování ČT, byli to voliči, které teď zastupuje vláda. Koho zastupují zaměstnanci veřejnoprávních médií? Pokud se ohánějí tím, že slouží nám, tak většina z nás chce zrušení poplatků.
Prohlášení zástupce odborů ČT a aktivisty, reportéra Jana Moláčka, který hovořil za jakousi iniciativu Veřejnoprávně, byly zase jen dokola opakované floskule. Prostě jen kecy. Celou dobu jim jde o jediné! O peníze a o to, aby si s nimi mohli dělat, co chtějí. Změnou financování jim to však skončí, jejich utrácení bude pod kontrolou
Mnozí zaměstnanci se jistě shlédli v okupační spacákové stávce, která proběhla na přelomu 2000/2001. Ovšem od té doby jsme, pokud jde o technologie, hodně pokročili. Bez vysílání ČT a ČRo se mnoho občanů obejde, tisíce lidí je už mnoho let nesledují a neposlouchají. Zaměstnanci sami sobě škodí a pokud zahájí stávku, budou se divit. Mnohým nebudou vůbec chybět.
Stávková pohotovost a stávka je legitimní, mají na ni právo, ale pokud chtějí docílit změny politického rozhodnutí, pak je potřeba nejprve jednat, domluvit se, připravit návrhy řešení, a ne okamžitě přistoupit k nátlakové akci. Navíc v den, kdy mělo proběhnout jednání mezi předsedou vlády a generálním ředitelem ČT. Polední akce před budovou ČT byla jen divadelním představením, kterému přítomní hlasitě tleskali.
ČT JE NAŠE NE VAŠE! Je vtipné, když se zaměstnanci veřejnoprávní televize ohánějí transparentem ČT JE VAŠE! Tak pokud to vědí, tak my, občané, voliči, poplatníci, jsme rozhodli, že chceme změnu financování veřejnoprávních médií.
Odboráře a aktivisty v čele s reportérem Janem Moláčkem, který hovořil za iniciativu Veřejnoprávně, jsem si poslechla. Je to opravdu jen parta lidí, kterým nejde o veřejnou službu, ale o to, že přijdou o peníze, nic více v tom není.
A doporučila bych na příště se lépe připravit. Ale potlesk jim šel dobře.
Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) představila minulý týden návrh zákona o médiích veřejné služby, který počítá se zrušením koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas od roku 2027. Financování by mělo být nově zajišťováno přímo ze státního rozpočtu.



„Z 25 stanic budeme muset zrušit až 19, nastiňuje ředitel Českého rozhlasu.“
Věděl někdo z vás, že rozhlasový moloch má 25 stanic?
K čemu 6 stanic? 1 zprávy, 1 pro důchodce (přání k narozeninám, dechovka), 1 pop, 1 klasická hudba. To jenom, aby se zachovala tradice. Jako veřejnoprávní by samozřejmě stačila stanice jedna. Náplň 25 stanic si ani nedokážu představit.
Fakt si nepamatuji kdy jsem naposledy poslouchal rádio, ale je to víc než dvacet let.
Já poslouchám rádio jen v autě a to Rock Max ze Zlína nebo Rádio Oldies – písničky 60-80 let. Manželka na chalupě Frekvenci 1.
ČRo nikdo z rodiny neposlouchá, tak nechápu, proč bych ho měl povinně platit.
I rozhlas vykládá o neviditelné ruce trhu a nutnosti vydělávat na sebe.
Ale když dojde na ně chtějí maximální levicovost.
Ale tupé ojroovce raději zaplatí na dluh, než by kously.
Zrušit 19 stanic z 25 je nic. Je potřeba zrušit všech 25.
I kdyby zbyla jen jedna bude razit bruselskou propagandu.
Povinné rozhlasové poplatky musíte platit i když nemáte rádio, ale máte telefon, tablet ,počítač…zkrátka všechno co umí poplatková média zprostředkovat. A když nezaplatíte a osud si na vás zasedne, tak se můžete dopracovat až do exekuce . A je to stát, jenž si sami platíme, který nás sráží do otrockého, bezpravého postavení, ve kterém jsme nucení konzumovat, co sami nechceme a ještě za to platit. My si platíme tento stát a tak chceme, aby tzv. státní média byla placena z peněz, které sátu odvádíme. Peněz je evidentně dostatek, jenom se nesmí vyhazovat za ukrajince a ukrajinu.
Jenže Babiš na Ukry nedá dopustit, neřekne proti nim ani slovo, protože je potřebuje jako lacinou pracovní sílu Agrofertu. V tom je úplně stejný jako Fiala, který to ale dělal z nenávisti k Čechům. I Okamura pod Babišem zkrotnul. Takže Babiš musí škrtat Čechům.
Dalo se snad při IQ vyšším než 107 očekávat něco jiného?
Já Babiše nevolil.
25 stanic? To je právě přesně ono, zaměstnat co nejvíce vyřírek ze svých známých a kamarádíčků, sosat na to státní dotace. Co tam na tom mohou hrát, či tedy vysílat?!!
To je to samé s tím pojebaným satelitem, my jsme si to tenkrát koupili jen kvůli tomu, že tam byly české stanice, které nám buď dost zrnily a všelijaké ty duchy. Satelit má sto programů a na všem jsou ouplný kraviny, ale fak hrozný hověziny. Jen to jeden cáluje, když se zeptáte poskytovatele jestli to nejde ty programy upravit, dle potřeby, tak veliký kulový. Plať šmejde.
Proč teda ty hověziny sledujete a hlavně platíte?
Já nééééé, to babička chce koukat na ty píčoviny, já mám internet.
Uz me gebelsatori z necesky geblsovize zacinaj dost srat asi si koupim kanistr benzinu a pujdu jim tu zumpu zrusit kdyz se ktomu nikdo jinej nema.
Jak ty stanice zachytím na telefonu Nokia 3310 nebo 6310.
Podle dostupných údajů podala ČT v roce 2024 téměř 78 tisíc předžalobních výzev, a zahájila exekuční řízení s více než 20 tisíci poplatníky.
Český rozhlas v roce 2024 exekučně vymáhal 2,6 tisíce domácností.
Rok 2025 ještě není k dispozici.
I když se financování převede na st. rozpočet, tak při sebemenším škrtu vždycky hned budou demonstrace za nezávislost a kdesi cosi. Jediné systémové řešení je ČT a ČRo zprivatizovat. Pak bude klid. Pokud bude chtít stát něco sdělit občanům, tak si koupí vysílací čas. To vyjde o řád levněji, než si vydržovat rodinné herecké a producentské klany na Kavčích horách.
A já jsem zase pro daňové asignace! Ať si každý zaplatí to médium, které považuje za nejlepší. Stejně jsou nakonec koncesionářské poplatky „povinnou státní daní“, pod hrozbou exekuce.
Ředitel kterémuž nestačí na provozování televize 5,74 milardy nemá na své pozici co dělat.
To si dělají prdel, ne, ČT a rozhlas by měly bejt placený z rozpočtu a kdo s tím má problém, tak jim může dál přispívat dobrovolně ze svýho, aby tam mizely prachy jak na Ukrajině, by mě zajímalo, kolik takových by bylo :).
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-odbory-ceskeho-rozhlasu-vyhlasily-stavkovou-pohotovost-prida-se-i-ct-304570#source=hp&seq_no=4&dop_ab_variant=1654720&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=abtest308_feed_filter_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Ani z rozpočtu ne. V době internetu nemá TV a rádio význam ani pro zpravodajství. A krimi seriály, hobby magazíny a přiblblý soutěže (vč. kýčovitého poskakování ve Stardance ) natočí jakákoliv jiná soukromá TV.
Některý dokumenty jsou na ČT koukatelný, to zas, ne, že ne.
Otázka je, jestli to stojí za ty prachy. Povinný poplatky jsou krmelec, který v kapitalismu nemá obdoby. Já bych třeba byl naprosto spokojený a finančně za vodou , kdyby mi měsíčně každý koncesionář poslal ne 150 Kč, ale pouhých 10 haléřů. Nebo i 5 by bohatě stačilo. I se 2 bych měl nadprůměrný pražský plat. Ale to se nestane, protože takhle to v životě nefunguje. Tak proč by u ČT mělo?
Celé Krkavčí hory vypálit a bude klid.
Romane, dokazuješ a ukazuješ, že tvůj mozek je vypálen.
Klidně může ČT i ČRo jít do stávky. A klidně i na rok dva. Schválně jestli bych si to všimnul? Nejspíš ne.