24.1.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Cosik o islamu

Sdílejte článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

VETVICKAPřes osumdesat roku stare citaty. Anglicke. Od tlusteho Čestrtona. Tenkrat se to ještě řikat mohlo. Je dobře, že už je osumdesat roku mrtvy, bo kdyby nebyl, v dnešni Anglii by ho stejně zabili.

“Islám je prostá víra prostých lidí. Alláhova vůle je jako trám a nelze ji předělat na nějakou módní tendenci. Muslimští filosofové mají velký problém. Pokud se stanou dobrými filozofy, zároveň se stanou špatnými muslimy…”

gilbert-keith-chesterton“Muslimům i bolševikům připadá jejich jednoduchá víra tak samozřejmá a univerzální, že ji chtějí každému vnutit. Každá jednoduchost ovšem vede k tyranii jednoduchého vládce, protože jednoduchá víra postrádá složitý organismus vlastní sebereflexe.”

“Je zajímavé, že jsme si vypůjčili slovo alkohol od lidí, kteří s ním válčí. Představuji si, jak takový muslimský náčelník sedí ve stanu, přemýšlí o křesťanské symbolice vína a láme si hlavu tak dlouho, až ho napadne slovo, které přesně vyjádří jeho rasový a náboženský odpor. A tak bylo strašlivé slovo al-kohol na světě.”

“Ti, kteří tvrdí, že křižácké výpravy byly agresí proti islámu, naprosto zapomínají, že to byl islám, jenž v těchto končinách agresivně zlikvidoval starobylé civilizace. Jsem si bez předsudků vědom ctností a hodnot v Mohamedově náboženství, ale fakta jsou fakta. Invazí byl islám a křesťanstvo bylo zlikvidováno.”

“Křižáci sice postup islámu zastavili, nebyli však schopni jeho sílu vyčerpat. Za pár století zaútočili mohamedáni znovu a s modernějšími zbraněmi a stali se mocností. Po velkém, bolestivém a zázračném úsilí bylo vyčerpané Rakousko sice zachráněno, mohamedány však už z Evropy vyhnat nedokázalo…”

“Muslimům a bolševikům jejich jednoduchá víra připadá tak samozřejmá a vhodná pro všechny, že ji chtějí všem vnutit. Možná právě proto, že tuhle víru není těžké pochopit, je její vláda tak tvrdá. Snad proto, že je islám tak absolutní, jsou muslimové tak omezení. Jednoduché náboženství vede k jednoduché vládě – k vládě despotismu. Není náhodou, že anglické zvykové právo Magna charta a naše Sbírka zákonů nevznikly na zlaté poušti, kde platí verš básníka ‘veliké je slunce na nebi a veliký je vládce Saladin ve svém stanu ́.”

Byl velmi tlustý, velmi rozpačitý a velmi živý; ohromné těleso s dětskými kudrlinami, mušketýrskými kníry a bohémskou mašlí pod celou soustavou brad a podbradků. (…) Háji prostotu a konzervativnost lidského života s nejskvělejší genialitou poety a apoštola zároveň. Nevíme, jak je v nebesích odměňován humor, ale je-li tam pro něj sebemenší čestné místo, pak Gilbert Keith Chesterton, Angličan, zasluhuje nejvyššího stupně blahoslavenství. (Karel Čapek, Lidové Noviny, 16.6.1936 – dva dny po úmrtí G.K.Ch)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (47 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...