20.6.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Co vlastně bylo v té smlouvě?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Před několika dny ukázal Vladimír Putin zástupcům Africké únie jakýsi dokument. Prý originál dohody, z Ukrajinsko – Ruských rozhovorů o příměří, které se konaly koncem loňského března v tureckém Istanbulu. Smlouvu tehdy (podle něj) ukrajinská strana podepsala, ale po pár dnech, jen co se Rusové v souladu s jejím textem stáhli od Kyjeva, ji porušila a zahodila. Něco málo o tom špitla i naše média. I když… ta o něco solidnější to vzápětí zasypala mlčením a ta více propagandistická se pokusila naznačit, že jde o špinavý ruský podvod. Bude tedy nanejvýš zajímavé se podívat, co v té smlouvě vlastně bylo.

Smlouva se jmenovala Smlouva o trvalé neutralitě a bezpečnostních zárukách Ukrajiny. A hned její první článek tuto neutralitu jasně definuje: Odstavec 1 článku 1 – „Ukrajina se zavazuje zachovat svou trvalou neutralitu, která je vyhlášena a zakotvena v Ústavě Ukrajiny”. Další odstavec pak mluví o zárukách této neutrality: „.. garantující státy uznávají, respektují a zaručují status Ukrajiny jako trvale neutrálního státu, jsou povinny zajistit dodržování tohoto statusu.” Těmito ručiteli mají být stálí členové Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Velká Británie, Čína a Francie),  dále pak Turecko, Německo a Izrael.

To přece nezní špatně, uznejte! Ani pro jednu stranu konfliktu. Mít tak mezi státy (bloky), které si navzájem velice nedůvěřují, pás téměř 1500 km neutrálního území, copak to není sen každého odpovědného státníka a stratéga? V takové situaci je přece jakýkoli překvapivý, nečekaný útok předem vyloučený. Než se nepřátelská vojska propasírují tisícem kilometrů cizího území, tak už víme, o co jde. Odhadneme hlavní směr útoku a máme dost času k vlastní mobilizaci, soustředění vojsk a přípravě patřičného uvítání. Tedy… pokud nám jde o obranu vlastního státu.

Protože kdyby snad měl, nějaký nejmenovaný stát nebo pakt, v plánu zaútočit na jiný, pak by samozřejmě toužil po společné hranici. Aby mohl nasunout své rakety až k pohraničním sloupům a sousedovi pod nos. Co nejblíže k cílům. Aby mohl svá vojska legálně umístit do nástupišť k útoku. Pochopitelně že v mírových posádkách, striktně na svém území. Aby mohl znervózňovat souseda vojenskými cvičeními u hranice, nicméně stále na svém výsostném teritoriu… Ne, v případě agresivních záměrů by takový darebácký stát (blok) řádný sanitární kordón a pás neutrality opravdu nepotřeboval.

Ale zpět ke smlouvě. Ukrajina byla, podle zveřejněného návrhu, připravena vzdát se členství v NATO. Bude přece neutrální. Navíc se zavazovala, že se nepokusí obnovit územní celistvost silou. Krym zůstane dále sporným bodem, jehož řešení smlouva odsouvá do budoucna. Rusko se pak, na oplátku zavazuje, že upustí od dříve předložených požadavkům na demilitarizaci, denacifikaci a de iure uznání anexe Krymu, jakož i nezávislosti separatistických republik na Donbasu.

dodatcích ke smlouvě se pak licitovalo o budoucí velikosti Ukrajinské armády. Kyjev požadoval, aby si ukrajinské síly mohly ponechat 250 000 mužů ve zbrani. Ale v dokumentu, který Putin ukázal, je stav ukrajinských ozbrojených sil omezen na 85 000 vojáků a 15 000 členů Národní gardy. K tomu 342 tanků, 100 obrněných vozidel, 29 raketometů, 96 bojových letadel a 50 “pomocných” letadel. I když jde o mnohem menší počty, než Ukrajinci původně žádali, stále je to armáda úctyhodná (zvláště ve srovnání s tou naší) a k obraně neutrálního území by měla postačovat.

Když si to tedy shrneme. Neutrální Ukrajina by vytvořila bezpečnostní pás, nebo chcete-li sanitární koridor, mezi NATO a Ruskem. Měla by záruky od stálých členů Rady bezpečnosti a dalších významných zemí. Přitom by si ponechala armádu (pravděpodobně) dostatečně velikou k uhájení vlastního území do mobilizace hlavních sil. Rozhodně však postačující na uchování státnosti, tedy na pacifikaci případných vzpour a barevných revolucí. Rus by si na oplátku ponechal to, co už obsadil a dál by do se neutrální Ukrajiny nemontoval. Ukrajina by bez těchto okrajových oblastí přežila, jak ostatně předvádí v přímém přenosu. A mohl by tak konečně, kromě míru, znovu vypuknout i „business as usual”, zejména pokud jde o suroviny a další komodity.

Dokonce i česká televize tehdy jásala, že: „..vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou v Istanbulu byla konstruktivní.” A Rusko se, v souladu se smlouvou a ještě před termínem jejího naplňování (v dokumentu bylo datum 15. dubna), začalo stahovat od Kyjeva. Současně se ale, bohužel opačným směrem, do Kyjeva, zase začali stahovat nesčetní papaláši z EU a USA. Korunoval to tehdejší britský premier, Boris Johnson. 9. dubna přijel na nečekanou a neohlášenou návštěvu k Zelenskému a přislíbil novou, velikou dodávku západních zbraní a finanční pomoci, jen aby Kyjev probůh tu krásně rozběhlou válku s Rusem neukončoval… A bylo po míru i neutralitě.

Je to v krátké době již podruhé, co normálního člověka hanba fackuje, že (bohužel) patří na ten „skvělý” Západ. Poprvé to bylo na jaře, když Merkelová bezelstně přiznala, že tak zvané Minské dohody, které měly urovnat spory Ukrajiny a Ruska o Luhanskou a Doněckou oblast v míru a zajistit klid zbraní a právo v oblasti, byly jen vějičkou, podrazem a pastí na Rusa. Který upekli právě Němci s Francouzi, pod něčí starostlivou kuratelou. Západu v nich šlo jen o to, ukolébat Rusovu pozornost a získat pár let času, aby se Ukrajina dostatečně vyzbrojila. Podruhé za necelého půl roku je pak důvod ke studu za jednání Západu právě teď.

Zbývá už snad jen taková malá, závěrečná otázečka pro našeho Fialu a spol: Když Západ pod vedením USA takhle už (poněkolikáté) podrazil velmoc, disponující jadernými zbraněmi, jak si asi hoši představují, že se zachová k nám? Jak to bude se sliby, které jim (bezpochyby a utajeně) dal, aby se nechali uvrtat do tohohle dobrodružství? Když to na té Ukrajině, jaksi „nedopadne”? Myslí si snad někdo, že slovutný, anglosaský Západ bude držet slovo maličké, vyždímané (a navíc slovanské) zemi, když je nedrží jaderné velmoci?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (40 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
85 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)