27.12.2015
Kategorie: Ekonomika

Co je špatného na vykoupení lidí z dluhového otroctví?

Sdílejte článek:

IGNÁC MILAN KRAJNIAK 27|12|2015

Téměř dva milióny lidí v Česku čelí exekuci. Statisíce lidí nedokáže splácet jistinu ve výši několika set korun, protože úroky s “poplatky” advokátů a exekutorů se jim časem vyšplhaly na úroveň desetitisíců Kč a exekutoři zablokovali jejich účty. Z takových lidí se stali “dluhoví otroci”.

[ad#clanek-respo]

Mohou se snažit pracovat a splácet své dluhy, i tak jim všechny vydělané peníze nad životní minimum vezme exekutor. Navíc úroky jim stále rostou a oni vědí, že i když budou pracovat do konce života, nikdy svůj dluh nesplatí.

Takoví lidé mají pouze dvě možnosti. Buď nedělají nic a zůstávají na sociálních dávkách, nebo přecházejí do černé ekonomiky. Měli bychom nad těmito lidmi zlomit hůl a vykašlat se na ně jen proto, že někdy v minulosti udělali chybu? Necháme pětinu obyvatel Česka živořit, mávneme rukou s tím, že si za to mohou sami? Bylo by to nelidské a dokonce i společensky neužitečné.

Ve starověkém Řecku nastala podobná situace, kdy svobodní Athéňané nemohli splácet dluhy a museli se spolu se svými rodinami prodat do otroctví, aby dluhy splatili. Athény byly v ekonomické krizi a vládce Drakon musel přijmout přísné “drakonické zákony”, aby udržel pořádek. I tak to však nefungovalo.

Pak Athéňané povolali Solona, který na to šel úplně opačně. Stát vykoupil z otroctví všechny lidi, kteří se do otroctví dostali kvůli nesplaceným dluhům. Svobodní lidé začali pracovat a platit daně. Stát najednou začal prosperovat.

Komu vyhovuje dnešní stav, kdy každý pátý obyvatel ČR lidí žije z ruky do úst, má zablokované účty a přesto nestíhá splácet úroky? Pouze půjčkovým a splátkovým společnostem, advokátům a exekutorům, kteří mají zajištěný trvalý příjem. Jednou půjčí peníze, či dostanou “případ” a pak roky a roky dostávají úroky a poplatky. Jistina je již několikrát zaplacena, ale “zisk” stále teče. Co z toho má česká ekonomika? 

Co by se stalo, kdybychom dnes učinili totéž, co udělal před 2 500 lety Solón v Aténách? Dva milióny lidí by dostalo druhou šanci. Jistinu by musel zaplatit každý, ale pak by mohl začít znovu. Aby si takový oddlužený občan nemohl znovu nabrat půjčky, v úvěrovém registru by bylo zapsáno, že jde o oddluženého občana. Pokud by nějaká nebankovka chtěla takovému člověku v období například 3 roky poskytnout další půjčku, šlo by o trestný čin a současně by nebankovka přišla o licenci.

Oddlužený občan by nemusel pracovat na černo, mohl by se normálně zaměstnat, protože exekutor by mu už nestrhával z účtu všechny peníze. Zůstalo by mu více peněz pro sebe či pro děti a tyto peníze by utratil v Česku. Odvody by za něj nemusel platit stát a navíc by zaplatil i nějaké daně. České ekonomice by to rozhodně neuškodilo a mnoha lidem lidí pomohlo.

Před lety stát za stovky miliard oddlužil banky, které byly těsně před krachem. Zaplatili jsme to my všichni, i když nikdo z nás tyto banky do krachu nepřivedl. Ale bylo to dobré rozhodnutí, protože od té doby jsou naše banky finančně zdravé a ani světová krize jejich nerozkolísala. Na rozdíl od jejich matek v západní Evropě.

[ad#clanek-respo]

Každý z nás udělal v životě chybu. Ale stát se doživotním “dluhovým otrokem” jen proto, že někdo přecenil své finanční možnosti, to je podle mě příliš přísný a drakonický trest.

Exekuční amnestie, díky které by dostaly statisíce lidí v ČR druhou šanci, je dobré řešení. Pro nás všechny. Pomůže to české ekonomice, protože oddlužení lidé nebudou muset dělat na černo, budou platit za sebe odvody a daně. Ale nejdůležitější je jiná věc: vrátíme pětině spoluobčanů v České republice důstojnost.

ZDROJ: Ignác Milan Krajniak

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 3,82 out of 5)
Loading...