12.5.2023
Kategorie: Politika

Česko ve formě?

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Takže prý Česko ve formě. Celkem je mi jasný tvar té formy, ale nechci být vulgární, takže použiju tu formu, co měl mistr premiér u Uršule na deštníku.

Chci vám sem hodit jen krátký přehled, bude to možná lehce subjektivní a emocionálně zabarvené, ale doufám, že mi to tentokrát odpustíte, ten marast je příliš čerstvý.

Premiér je naleštěný, vážný až dramatický, a s pečlivě naučeným gestem rukou ala tákovejhle kapr nám v první větě oznamuje, že za všechno může Babiš a Rusko.

Hned v druhé větě nám lže, že úspory budou hlavně na straně státu, nikoliv lidí a zlevní se třeba léky a potraviny. Mám chuť to vypnout. Nechci premiéra, který lže, ale nakonec se přesvědčím a vydržím to. Vypadá, že smrtelně vážně věří tomu co říká. Důležité léky, hlavně ty na recept se samozřejmě přesunem z 10% DPH do 12% DPH nezlevní. Ani například bezlepkové potraviny, které už teď jsou drahé víc než dost. Možná to ani neví.

Jsme jako analfabeti poučeni, že celý balíček připravit trvalo dlouho a na všechno jsou tam experti. Pokud jsou to ti samí, kteří zapomněli čerpat 54 mld z EU a sekli se o 60 mld v dani z mimořádných zisků, tak potěš koště. Vidím Stanjuru a mám chuť to vypnout po druhé. Po premiérovi mluví Markéta a říká v podstatě to stejné, jen u toho víc mrká a je dramatičtější. Oba mluví o tom, že je potřeba uzdravit veřejné finance.

I Vítek Rakušan by rád uzdravoval a stejně jako oba předchozí řečníci nám připomíná, že není možné žít na dluh, věčně si brát půjčky, a jako naprostým pitomcům nám vysvětluje, že půjčky se musí splácet a mají úroky. Petra, Markéty i Vítka bych se chtěla zeptat, proč si teda sakra berou miliardové půjčky na Ukrajinu, kde jen obsluha tohoto dluhu nás stojí půl miliardy za rok. Proč si chceme brát další desítky miliard na Green deal a „oproštění se od ruského plynu“. Trochu si protiřečí, ale evidentně je jim to fuk a nikdo z novinářů se na to nezeptá. Asi to nikoho nezajímá, proč budeme platit dvojnásobnou daň z nemovitosti. Tedy 80% navýšení. Možná stovky pro člověka, ale vyšší tisíce pro firmy. Kolik jich to položí? Kolik skončí v daňových rájích? Vítku? Markéto? Nic?

Zrušení „daňových výjimek“ není nic jiného, než že vám stát sebere další vydělané peníze. Bude jich celkem 22 a zruší se například školkovné, daňová sleva na studenta, zvýhodnění nepeněžitých benefitů zaměstnanců a nadlimitních stravenek. O tom jsem psala minule, takže to nechám být. Snad jen, že čím víc pracujete, tím pořád stejně vám zůstane. Taková plichta.

Vítek nám říká, že chceme velký stát, ale nechceme za něj platit. Já velký stát nechci, Vítku strč si ho do pytle. A nechci za něj ani platit. A lidem jako jsi ty už vůbec ne. Máme jeden z nejrozlezlejších státních aparátů, a ty máš tu drzost mi říkat, že to je snad moje vina, či co. Nádavkem dostanu „pojeb“, že tím , že to nechci, nejsem daňový patriot. Ty kráso. Chci to vypnout po třetí.

Ale přichází Danča, trochu mě to uklidní, protože mě asi dvanáctkrát ujistí, že je expertka. Nic víc dalšího si z toho neodnáším, snad jen to, že důchodová reforma je nutná a odvážná. Znovu se probírá zvýšení daně z nemovitosti s odůvodněním, že ji musíme srovnat se světem. Jako důvod k tomuto kroku, kdy máme třetinové platy než v Německu, o Norsku a podobně vůbec nemluvím to považuji za výsměch. Totální.

Malá pauza a Péťa nám vysvětluje, že toto jsou principy, které jsme chtěli. Ne. To teda nejsou. Možná je chtěli ti, co tě volili. OK, poslouchám dál. Co jsou teda ty úspory státu Péťo. 70% je škrtnutí dotací pro soukromý sektor. Do zemědělství, průmyslu, i do školství. 14% jsou úspory na provoz státu a 12% na platy ve státní správě. No vypadalo to honosně, ale v podstatě zaříznete firmy, kterým jste ty dotace předtím dali, a které s nimi počítaly. Výborně, naše zemědělství bude zase oproti bohatě dotovanému na západ od nás víc v loji. Já, vím, mám jezdit do Polska.

Perličky na konec. Objem platů ve státní správě se bude snižovat celá 2% WOW. Nějak mi to teda nesedí s těmi 12% výše, ale dobře. Garantovaný důchod bude 20% průměrné mzdy. Tak to se budoucí generace rozšoupnou. Do vyšší daně DPH začne patřit odvoz odpadu. No výborně, jsem zvědavá, jak to začne vypadat v lese. V době ekošílenství papírových brček zajímavá věc. U náročných profesí garantovaný dřívější odchod do důchodu. Platí ovšem zaměstnavatel vyššími odvody. Odpracovat byste měli ideálně 45 let. V případě, že půjdete na vysokou školu a nejste úplně bystrý student, můžete v 75 odkráčet rovnou na LDNku.

Můj osobní dojem a názor je nepublikovatelný. A nejhorší na tom je, že ten Fiala tomu co říká snad opravdu věří. To je prostě strašidelné, nebezpečné a mám nutkavý pocit, že tohle nedopadne dobře.

 

Jana Marková

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)