7.4.2023
Kategorie: Společnost

Česká spořitelna na válečném bojišti

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Byl jsem nedávno v krámě. Chtěl jsem po prodavači, aby mi podal jedno zboží. Slušně jsem ho poprosil. Místo toho, aby mi ho podal, popadl mě pod krkem a začal na mě křičet nějaké nesmysly o válce a že tu všichni umřeme a jestli už mám atomový kryt od Andora Šándora (který vás před jaderným výbuchem sice neochrání, ale zato má protiinflační efekt, jak zaznělo před rokem na jeho tiskovce ve stylu teleshoppingu). Díval jsem se na jeho výraz šílence s jistým znepokojením.

Ne, nestalo se mi to. Naši místní obchodníci v krámech s potravinami jsou milí a vstřícní. Něco takového se ale může stát komukoliv, kdo napíše Filipu Hrubému, mluvčímu České spořitelny. A to na e-mail [email protected]. Po napsání na tento e-mail přijde zvědavému uživateli mozku prazvláštní odpověď. Ocituji:

„Dobrý den, ahoj,

nejsem v dosahu emailu. Je-li to urgentní volejte/pište SMS, případně kontaktujte mého milého kolegu Lukáše Kropíka [email protected] 775 013 139. Nerozhodne-li se mezitím válečný zločinec Vladimír Putin ukončit svět, budu zpět v úterý 11. dubna.

Zůstaňte naživu a můžete-li, pomozte obraně proti Putinovské agresi na Ukrajina.pametnaroda.cz

Díky!

Filip.“

Filip Hrubý není jen tiskový mluvčí, ale také vedoucí týmu externí komunikace České spořitelny. A externí komunikace, ta Filipovi očividně nejde. Na dotaz, co Česká spořitelna říká na úrokové sazby stanovené Českou národní bankou, nebo co říká na uvažované zrušení státní podpory u stavebního spoření, přijde odpověď – VŠICHNI TU UMŘEME, VÁLKA, VŠICHNI TU UMŘEME – a já jsem teď na dovolené. A to zcela, jak už to tak v naší době i médiích teď je, bez kontextu, bez ohledu na realitu, ale s velkou mírou fanatismu napěchovaného jednosměrnou propagandou, který je schopný brzy i popravovat.

Popravovat? Chraň Bůh, k tomu snad nedojde. Ovšem to podle toho, jak se kdo na popravu jako takovou dívá. Třeba takový Miroslav Ševčík, děkan Vysoké školy ekonomické v Praze. Ten se ochomýtl na demonstraci na Václavském náměstí a od té doby je ze všech stran naháněný jako nadmutá koza. Odvolat, vyhodit, zdehonestovat, zlikvidovat, zahnat do kouta. Souboj s Ševčíkem nabírá epických rozměrů antické tragédie.

Ministr Balaš dokonce uvažoval o tom, že by se narychlo změnil zákon, aby politicky mohl hrábnout do fungování VŠE. Načež se mu vzedmuli děkani jiných škol a poslali jej s takovými nápady k šípku. Součástí boje proti Ševčíkovi se stala i Česká spořitelna. Parlamentní listy uveřejnily komunikaci České spořitelny na Twitteru.

Je známo, že Česká spořitelna VŠE finančně podporuje. Touží po tom, aby u nás vyrůstali zdatní ekonomové. Proč ne. Jenže na Twitteru spořitelně přišel dotaz: „…jak se postavíte jako Generální partner VŠE k odvolání Miroslava Ševčíka z funkce. Pokud se i nadále budete tvářit, že vás tento problém nezajímá, ukončíme já i moji obchodní partneři spolupráci,“ napsal na Twitteru uživatel ukrývající se za názvem Mirdas666. Což vypadá na solventního klienta přímo z pekla.

A přišla mu odpověď: „Spořitelna dlouhodobě podporuje studijní programy a studenty VŠE, nepodporujeme pana děkana Ševčíka. Plně souzníme s kroky, které v otázce dalšího setrvání děkana Ševčíka podniká rektor VŠE Petr Dvořák. Bude-li pan děkan Ševčík odvolán po jednání celouniverzitního akademického senátu, jehož konání vedení VŠE již avizovalo, budeme v podpoře studijních programů a studentů VŠE pokračovat.“ Z čehož vyplývá, že pokud odvolán nebude, penězovod z České spořitelny ustane.

Tak to vidíme, Česká spořitelna se nám mění před očima. Nejdřív měla v popředí spořivou buřinku kutilku, která na dům našetří, modré z nebe naslibuje. Teď už jí začíná narůstat nádor a zpod buřinky lezou růžky Lenin. Česká spořitelna mluví do politiky, do fungování společnosti, skrytě vyhrožuje podporované škole s tím, že pokud nevymění politicky nevhodné vedení, sponzorství vezme za své. Krásný nátlak. Jako třešnička na dortu pak vyzní extempore mluvčího Filipa Hrubého, který si ve své angažované automatické odpovědi zahrál na vojenského agitátora a milovníka zbrojení. A dovolenou nejspíš tráví v Šándorově atomovém krytu. Není ten svět tak trochu nemocný?

Poznámka na závěr: Absolutně nejde o to, jestli s Filipem Hrubým a jeho viděním světa souhlasíte, nebo ne. Jde o to, že taková odpověď přišla z útrob České spořitelny, tedy z finančního ústavu, v jehož gesci vojenská analytika skutečně není. Nebo doposud nebyla. Spořitelna by si tak měla udělat u svého mluvčího pořádek. Z firemního e-mailu České spořitelny totiž chodí apokalyptické vize o konci světa. A jak pravil filištínský Mirdas666, podobná podniková politika může vést i k odlivu klientů.

Štěpán Cháb, Krajské listy

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (42 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
60 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)