5.9.2018
Kategorie: Společnost

Černá Rusalka

Sdílejte článek:

TOMÁŠ PÍCL

Vlastně se ani nedivím, že v době, kdy nás vynalézavci z filmového průmyslu zásobují takovými hrdiny stříbrného plátna, jako je černošský Spartakus, černošský Achilles či černošský rytíř Lancelot (praotcem všech těchto vypečených bohatýrů je možná muslimský kámoš Robina Hooda, který ho ve filmu doprovázel už v roce 1991), vyvolává značně kritickou reakci i divadelní černá Rusalka v německém zpracování tohoto klasického Dvořákova díla.

[ad#textova1]

Rusalka je bytostí poměrně exotickou a abstraktní, i když je pravda, že v hloubi českých lesů si každý, kdo o tomto díle slyšel, představuje onu exotiku trochu více při zemi a poněkud éteričtěji než němečtí divadelníci. Dle plakátu to vypadá, že tato Rusalka si to se svým nápadníkem může vyřídit trochu tvrdšími metodami, než autor libreta zamýšlel.

Na druhou stranu, i když bude třeba přijít na nějaké vynalézavé řešení vodníkovy slabozrakosti ve chvíli, kdy bude na Rusalku hromovým basem hulákat “ubohá rusalko bledá”, možná po vzoru Cimrmanových černochů – albínů ze hry Afrika či úpravou v textu, asi bych se v tomto případě držel s kritikou zpátky.

Když divadlo uvádí Othella, nevydává se režisér Národního divadla hledat do jiných českých divadel černošského herce, stejně jako nejeden filmový režisér nedošel při hledání představitelky cikánky dále než k Ljubě Skořepové. Jeden dokonce obsadil Slováka Mariana Labudu, jinak spojeného s rolí po vojně zakořeněného typického českého jezeďáka Pávka. A to nemluvím o Rozsudcích soudce Ooky, kde se role japonského soudce zhostil Miroslav Donutil, jehož příroda obdařila obličejem typického českého Honzy. Rovněž tvůrci slavných indiánských příběhů o Vinnetouvi odbyli vše několika parukami, nežli by se vydali do USA hledat autentické potomky Apačů.

Má-li tedy německé divadlo šikovnou černou sopranistku, není důvod jí onu roli upírat. Ale má to jednu podmínku. Každý český divadelní představitel Othella spotřebuje při líčení dost grému na boty či sazí, Marian Labuda musel strávit dost času na slunci a Miroslav Donutil strávil tehdy v maskérně asi víc hodin než před kamerou.

Tudíž, pro dosažení efektu “rusalky bledé” bude muset její nová představitelka také pár hodin v maskérně obětovat, aby nebyl za blbce vodník ani vedení jejího divadla. Jinak budou výhrady kritiků této inscenace oprávněné.

Co je tedy pointou tohoto blogu? Nechť si černoška hraje bledou Rusalku, ale podstoupit musí minimálně stejnou líčící kúru jako každý bílý představitel Othella. Jinak se Othellové mají právo vztekat.

[ad#pp-clanek-ctverec]

tomas-picl72668496_0

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...