
Celé prohlášení Petra Pavla ke kompetenční žalobě
RPP
Prezident Petr Pavel podal na vládu Andreje Babiše kompetenční žalobu. V 10:00 vydal prohlášení, v němž své kroky osvětluje. Vyjádření vkládáme zde:
„Vážení spoluobčané,
považuji za nutné reagovat na včerejší oznámení vlády o složení delegace na summit NATO v Ankaře.
Rozhodnutí vyloučit prezidenta republiky z delegace považuji za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok.
Zastupování státu navenek je pravomocí prezidenta podle článku 63 Ústavy České republiky. Je to v podstatě popis jeho práce. Vyloučit prezidenta z výkonu této pravomoci tedy znamená omezit jeho roli, kterou mu dává Ústava, nikoli vládní usnesení.
Premiér Andrej Babiš nedávno řekl, že prezident není jeho nadřízený. V tom má pravdu. Jenom dodávám, že to platí i obráceně. Ústava předpokládá u výkonu některých pravomocí prezidenta součinnost vlády – součinnost, ne schvalování.
Spor o zastupování na letošním summitu v Ankaře se táhne již od začátku roku. Poprvé jsem toto téma otevřel na novoročním setkání s premiérem jako věc k diskuzi. Později, bez jakékoliv diskuze, premiér cestou médií oznámil, že s účastí prezidenta nepočítá. Následně vláda své oficiální stanovisko několik měsíců postupně odkládala – z dubna na 8. června, potom na 22. června.
Je důležité připomenout, že je ústavní zvyklostí a výsledkem dohody mezi nejvyššími ústavními činiteli, že naši zemi na summitech NATO zastupovali prezidenti. Tato praxe fungovala stejně za Václava Havla, Václava Klause i Miloše Zemana, napříč vládami všech politických barev. Ze dvaceti summitů Aliance, kterých se Česká republika účastnila, na devatenácti vedl delegaci prezident. Jedinou výjimkou byl vážný zdravotní stav. Pokud by se tato praxe měla z jakéhokoliv důvodu měnit, musí k tomu opět dojít jednáním a dohodou, ne jednostranným rozhodnutím vlády.
Jako hlava státu jsem se účastnil tří summitů. Při těchto vrcholných schůzkách i při všech dalších oficiálních bilaterálních jednáních jsem se vždy držel mandátu schváleného vládou. Je to vláda, kdo zodpovídá podle Ústavy za zahraniční politiku země, a to ctím.
Měsíce veřejného dohadování o to, kdo poletí kam, vyznívají směrem ven jako neschopnost nejvyšších představitelů státu domluvit se mezi sebou. V době, kdy NATO řeší největší bezpečnostní hrozby od existence Aliance, to považuji za přístup nezodpovědný k našim občanům i k našim spojencům. To musí skončit.
Veřejnost od nás logicky očekává, že takové spory dokážeme vyřešit dohodou. Já jsem se o takovou dohodu opakovaně pokoušel. Nabídl jsem několikrát, i veřejně, konkrétní ústupek – kompromisní řešení, podle kterého bych se zúčastnil neformální večeře hlav států, zaměřené na otázky evropské i globální bezpečnosti, zatímco premiér s ministry by vedli oficiální jednání, v souladu s požadavkem vlády vysvětlit svůj přístup k výdajům na obranu a k naplňování spojeneckých závazků.
Moje vůle domluvit se je veřejně známá. Stejně známé je i to, že jsem na své opakované návrhy, vyjádřené mimo jiné i v dopisech premiérovi, nedostal žádnou odpověď. Za celou dobu vláda nepřišla ani s žádným vlastním kompromisním návrhem.
V tomto sporu opravdu nejde o jednu židli na jednom zahraničním jednání. Jde o vědomé rozhodnutí vlády vyloučit prezidenta, vrchního velitele ozbrojených sil a bývalého vysokého představitele NATO, z vrcholného jednání Aliance v době, kdy může svoji celoživotní expertizu uplatnit ve prospěch bezpečnosti České republiky a jejích občanů.
Vážení spoluobčané,
předpokládám, že jste mě zvolili prezidentem republiky, abych prezidentem republiky skutečně byl. Je mou povinností pravomoci prezidenta v plném rozsahu nejen vykonávat, ale i bránit. Ne kvůli sobě. Ale kvůli všem prezidentům a prezidentkám, kteří přijdou po mně.
Pokud bych tyto pravomoci nebránil, nesl bych díl odpovědnosti za to, že by se dveře k dalšímu svévolnému okrajování pravomocí ústavních činitelů otevřely dokořán.
Z toho důvodu jsem podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, aby došlo k ujasnění pravomocí prezidenta a vlády při zastupování země navenek, konkrétně na summitu NATO.
V této žalobě žádám Ústavní soud:
– aby deklaroval, kdo může rozhodovat o účasti prezidenta na summitu;
– aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí;
– aby stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost.
Jsem rád, že období dohadování je u konce a ve věci bude jednat Ústavní soud. Budu respektovat jeho rozhodnutí, ať bude jakékoli.
Děkuji za pozornost.
Petr Pavel, prezident republiky, Pražský hrad




Hned se mi vybavila scénka z filmu „Jáchyme hoď ho do stroje“
Jak závodník Nárožný nebyl dekorován vítězem závodu, protože Sobota projel cílem dřív. Po anulování výsledku Nárožný opakovaně trval na tom, aby byl dekorován on jako vítěz. No a při dekorování vítěze Nárožného už nebyl žádný divák. Nárožný mi toho blbého gumáka připomněl
a že si Flanel vůbec našel čas na podání, když chudák pořád cestuje, fotí a zachraňuje
největší ubožák v politice za celou existenci republiky.
Bla, bla, bla, bé, bé, fňuk, fňuk.
V závěru Ústavnímu soudu v podstatě přikazuje, jaký očekává výsledek.
Ještě na jedna věc. ÚS většinou trvá měsíce, než rozhodne. Jsem zvědavý, jak dlouho to bude trvat tentokrát. Ostatně si myslím, že rozsudek už mají hotový předem.
Bože když si vzpomenu, jak nynĕjší tlučhubové dusili presidenta Zemana který dle nich neměl mít práva žádná, komedie a neskutečné ale dnes zcela běžné pokrytectví v přímém přenosu.Samozřejmě vše je prací Pavlova okolí, především krále šmejdů Koláře, on sám by k tomu nikdy nepřistoupil.
.. nastuduj si Ustavu .. jo aha, tech nadhodnocenych 107 na to nestaci, co? Jiz od dob ZVS v 80. letech nesnasim vsechny zelene gumy a specialne ty s krivou pateri a charakterem .. rozvedcici, kontrasi a politruci jsou jeste vice nenavidena sorta :-/
Kolář i Nývlt by měli urychleně vyzkoušet nějaký produkt londýnského provaznictví John Edgington & Co.
Na to se da napsat jen jedno, chcipni ty skurvena bolsevicka gumo!
Do prdele pojedes, zelenorudy blbecku, Macinka ti to dala vyzrat, vid?
Napadla mě taková věc:
Má vláda povinnost uposlechnout bezvýhradně rozsudek Ústavního soudu?
Nebo ho vezme pouze na vědomí a prakticky se na něj vyprdne?
dobrá poznámka
Hradní fňukna zase brečí. Proč šla dělat prezidenta, když je tak emocionálně nestabilní?
Pávek se podobá Zelenskýmu: čím víc se projevuje, tím je odpornější.
Málokdo si to uvědomuje, ale máme tu další únor 1948.
Směřujeme k ústavnímu puči, kdy si prezident, coby loutka sjednocené opozice, vynutí vládnutí nad ČR.
Ale tím že sjednocená opozice ovládla US, by se ani nesmělo hovořit o prezidentském puči.
Protože prezident, i když se snaží silou převzít pravomoci vlády a vládnout ČR, tak by postupoval podle US,
a naopak vláda by ztrácela legitimitu, protože by se příčila US.
Bude to státní převrat.
Ale protože sjednocená opozice, krom US, ovládá i Nečeskou sračkovizi (a eurosvazácký rozhlasový tlampač), bude se převrat vydávat za obnovu ústavních pravidel a záchrana státu.
A Brusel si bude mlaskat, jak mu to u nás krásně vychází.
Mám návrh! Jestliže ÚS nařídí vládě, že má Pavel jet do Ankary, ať Babiš odřekne vládní účast a Pavlovi ať nedává žádný mandát. To už mu ÚS nařídit nemůže. Chce se Pavel jet vyfotit a zadarmo nažrat i se svou politruckou vyžírkou? Ať tedy jede. Bude zajímavé, co tam bude pak dělat.
Papaláši z NATO si pak převlékací gumu z hradu pozvou napřímo,
ten gumák tam pak pofrčí klidně i na fichtlu,
a papaláši z NATO ho v Ankaře budou považovat za jedinného povolaného k vyjednávání (a závazným podpisům) za ČR.
Papaláši z NATO ani nevědí, kdo Pávek je, a nikoho nezajímá, kdo tam z ČR přijede. Ledaže… by se chystalo nějaký jednomyslný hlasování o vyhlášení války Rusku. Pak bych chápal, proč tam musí jet Pávek.
Když bez mandátu, tak ho ani papaláši z NATO v Ankaře nebudou považovat za jediného povolaného k vyjednávání. Bez „nahlášeného“ mandátu českou vládou prostě mít mandát nebude a jeho prohlášení a podpisy nebudou platné! Bude se tam jenom vystavovat a lísat se k mocným v NATO. Tedy, pokud tam nebude odpudivá lidská bytost, které by nepodal ani ruku.
To se pleteš.
Prezident je nejvyšší velitel naší armády.
Jen z tohoto titulu tam může jet.
A s lejstrem od US že je legitimní zastupovat stát, bude moct i uzavírat smlouvy a závazky za ČR.
Už nyní je situace špatná.
Ale pokud by Babiš a spol účast odřekli = nechali celý prostor v Ankaře jen pro gumu,
tak by si tam převlékací guma mohla dělat co chce,
a následně by to pro Babiše a spol bylo právně závazné, a mezinárodně vymahatelné.
A kdyby se pak Babiš a spol cukali v plnění, tak US gumě ochotně udělá další lejstro, kterým by vládu donutili plnit.
Redakci: proč pořád do titulku dáváte obrázek AI nějakýho chlapa, který se Pávkovi podobá jenom vzdáleně? Skutečné fotografie jsou daleko odpornější, zejména ten jeho přiblblý úsměv s přimhouřenýma očičkama.
zrůda ☹️👹👹👹
Od PePy je sympatické, že jako šéf cestovky se snaží ze všech sil zajistit svým hradním klientům vyhlédnutý pobyt v Ankaře.
Nepovinšoval ani bývalému Panu prezidentovi Klausovi tak co ten lump ještě chce? Jen bonzovat a žalovat různým soudům. Je to hnus ☹️
Úřad prezidenta se měl dávno zrušit, nebylo by tolik problémů.
Skutečný prezident Kolář se naštval a dal rozvědčíkovi pamflet a Babišovi nůž na krk A běda když Pávek nepojede
Ústavní zvyklosti si neber do huby, ty šmejde.